Jakie drzewa można posadzić zamiast płotu?

Jakie drzewa można posadzić zamiast płotu?

Jeśli kiedykolwiek chciałeś mieć ogród, ale myśl o posiadaniu ogrodzenia powstrzymuje cię przed tym, możesz się zastanawiać: Jakie drzewa można posadzić zamiast żywopłotu? Oto kilka możliwości: euonymus złocisty, arborwita amerykańska filarowa, jodła pospolita i topola lombardzka. Każde z tych drzew ma swoje unikalne cechy i zalety, ale ich wspólną cechą jest piękno i wigor.

Jodła pospolita

Rozważając posadzenie na swoim podwórku jodły pospolitej, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jodła pospolita rośnie w strefie od trzeciej do szóstej i najlepiej radzi sobie w dobrze zdrenowanej glebie o wysokim poziomie pH. Nie nadają się jednak do bardzo ciężkiej gliny lub nadmiernie nawodnionej gleby. Ponadto preferują glebę dobrze zdrenowaną i potrzebują co najmniej 15 cali opadów rocznie. W przeciwieństwie do innych drzew, jodły concolor dobrze radzą sobie w glebie o poziomie pH 6,5 i wyższym.

Innym korzystnym aspektem jodeł concolor jest ich zdolność do przystosowania się do wielu różnych warunków uprawy. Jest to średniej wielkości drzewo o igłach mierzących około 11/2 cala długości, wyrastających na szczycie pnia. Mają przyjemny, cytrusowy zapach i nie zrzucają igieł, które pozostają na drzewie do 10 lat. Świetnie nadają się również do kształtowania krajobrazu, ponieważ są wolno rosnące i mają takie same warunki wzrostu jak ich dzikie odpowiedniki.

Sprawdź także:  Czy drzewo może odrosnąć z martwego pniaka?

Topola lombardzka

Topola lombardzka stanowi doskonałą osłonę prywatności i jest popularna wśród właścicieli domów ze względu na swoje walory ozdobne. Ich kolumnowy wzrost i błyszczące ciemnozielone liście sprawiają, że są doskonałym wyborem do celów krajobrazowych. Rosną szybko i mogą osiągnąć wysokość 15 m. Ponieważ są odporne na niskie temperatury, można sadzić topole lombardzkie w odległości zaledwie kilku stóp od siebie, aby stworzyć wiatrochron i letni cień.

Jedynym minusem topoli lombardzkich jest ich krótka żywotność. Drzewo to jest podatne na omacnicę prosowiankę i raka Cytospora, a prawie wszystkie rozwijają tę chorobę do 15 roku życia. Oznacza to, że topola lombardzka nie jest idealną rośliną parawanową dla większości obszarów. Z tego powodu należy sadzić rośliny prześwietlające, które pozostaną żywe przez dłuższy czas.

Euonimus złoty

Jeśli rozważasz założenie żywopłotu lub muru ogrodowego, możesz rozważyć posadzenie drzewa Euonimus złoty. Ten szybko rosnący krzew dorasta do około sześciu stóp wysokości i trzech do czterech stóp szerokości. Jest bardzo odporny na suszę i toleruje temperatury nawet do -12 stopni Celsjusza. Toleruje również słabe podlewanie, gdy już się zadomowi. Jest to również odpowiednia roślina do pojemników.

Jeśli chcesz mieć łatwy w utrzymaniu żywopłot, możesz zamiast ogrodzenia posadzić drzewko Golden Euonymus. Liście są zielone z błyszczącymi brzegami, a drzewa te nie wymagają ogrodzenia. Najlepiej jednak sadzić je w pełnym słońcu. Można też zdecydować się na posadzenie ich w półcieniu, ale należy pamiętać o ich potrzebach i wymaganiach dotyczących podlewania.

Sprawdź także:  Jak zrobić plantację choinek krok po kroku

Arborwita amerykańska

Jeśli szukasz łatwej w utrzymaniu i atrakcyjnej alternatywy dla tradycyjnego ogrodzenia, rozważ posadzenie arborwity amerykańskiej. Rośliny te rosną niezwykle wysoko i tworzą przepiękne, naturalne ogrodzenie. Arborwity amerykańskie są łatwe w pielęgnacji i wymagają niewielkiego przycinania – wystarczy przyciąć martwe gałęzie, gdy się pojawią. Raz posadzone, same o siebie zadbają. Preferują pełne słońce i powinny być sadzone w odległości co najmniej 3 stóp od siebie.

Ta szybko rosnąca arborvitae dorasta do 30 stóp wysokości w momencie osiągnięcia dojrzałości. Najlepiej radzą sobie w gliniastej lub piaszczystej glebie, a ich gęste, zielone liście doskonale wyglądają w każdym otoczeniu. Są odporne na obfite opady śniegu i lodu, a także wymagają niewielkiej pielęgnacji. Są odpowiedzią natury na zanieczyszczenie hałasem, a ich silny system korzeniowy sprawia, że są łatwe w utrzymaniu. Stanowią również doskonałe ekrany i są piękną ozdobą.

Thuja Green Giant

Thuja Green Gants dobrze radzi sobie w pełnym słońcu lub półcieniu, potrzebuje około czterech godzin bezpośredniego światła słonecznego każdego dnia. Tolerują różne rodzaje gleby, ale najlepiej rozwijają się, gdy mają zapewnione cztery godziny światła słonecznego dziennie. Chociaż nie wymagają dużo nawozu, może trzeba dodać warstwę mulczu, aby zapobiec ich korzenie z wysychania zbyt szybko. W przypadku ciężkiej gleby gliniastej należy ją uzupełnić mieszanką do sadzenia.

Sprawdź także:  Jakie drzewa są najlepsze do dużego ogrodu?

Thuja ‘Green Giant’ tworzy gęstą zasłonę prywatności. Ponieważ jest tak szybko rosnąca, można sadzić ją bliżej siebie lub dalej od siebie. Po pierwszym roku można przycinać tuje, aby uzyskać gęsty pokrój. To sprawi, że zasłona prywatności będzie gęsta w krótkim czasie. Sadząc tuje dalej od siebie będziesz mógł je częściej przycinać, dlatego warto rozważyć posadzenie ich dalej niż drzew, które rosną znacznie wolniej.

Polecamy blachę perforowaną na ogrodzenia, furtki czy bramy ogrodowe.

Podobne tematy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wam też może się spodobać
Jakie drzewa przyciągają ptaki?
Czytaj Dalej

Jakie drzewa przyciągają ptaki?

Podczas sadzenia ogrodu jednym z najważniejszych pytań, które należy zadać jest: Jakie drzewa przyciągają ptaki? Najlepiej wybrać drzewa…