Jakie drzewa należy okrywać na zimę?

Jakie drzewa należy okrywać na zimę?

Zanim okryjesz swoje drzewa na zimę, zastanów się, jaki rodzaj drzewa posiadasz. Większość dojrzałych drzew rodzimych nie wymaga dodatkowej ochrony przed zimową pogodą. Jednak tropikalne gatunki drzew mogą wymagać specjalnej pielęgnacji. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak chronić swoje drzewa. W tym artykule omówiono również korzyści płynące z zastosowania mulczu, czyli rodzaju materii organicznej. Zapobiega ona burzom lodowym i chroni rośliny zimozielone przed oparzeniami słonecznymi.

Burlap chroni nowo posadzone drzewa przed oparzeniem słonecznym

Istnieje kilka metod ochrony nowo posadzonych drzew przed oparzeniem słonecznym. Większość z nich jest niedroga i łatwa w użyciu, a ich działanie polega na utrzymywaniu dolnych kończyn i pnia w cieniu i izolacji podczas zimy. Na przykład do ochrony wrażliwych roślin wystawionych na południe lub zachód można użyć białej folii do drzew. Odbija ona światło od pnia i kończyn drzewa, utrzymując niższą temperaturę powierzchni i nieaktywne komórki spoczynkowe.

Aby zapobiec oparzeniom słonecznym, nowe drzewa należy owinąć burapą od podstawy do najniższych gałęzi. Burta zniechęca również dzięcioły do wwiercania się w pień drzewa. Po zabezpieczeniu pnia drzewa włókniną należy owinąć go ściółką, aby zapobiec zamarzaniu gleby. Gdy miną zimowe miesiące, należy zdjąć włókninę i posadzić drzewa.

Chociaż drzewa wymagają ochrony w miesiącach zimowych, nie jest to częsty problem. O ile w czasie zimy rzadko ulegają uszkodzeniom, o tyle pod wpływem promieni słonecznych są podatne na oparzenia słoneczne. Zmiany temperatury powodują kurczenie się wewnętrznych tkanek kory, co skutkuje pęknięciami i łuszczeniem się. Chociaż oparzenia słoneczne rzadko zabijają drzewo, poważne uszkodzenia mogą wymagać wymiany. Oparzenie słoneczne może być również spowodowane przez wniknięcie organizmów gnilnych i owadów.

Sprawdź także:  Które drzewa mają najlepsze drewno do wędzenia?

Burlap nie jest często stosowanym materiałem do owijania drzew, ale stanowi skuteczną opcję. Ten naturalny materiał można kupić w rolkach lub luźno pocięty w sklepach z tkaninami. Na drzewo o średnicy dwóch cali wystarczy 10 stóp burpu. Ważne jest, aby burpa zachodziła na siebie na pół cala. Następnie można ją zamocować na miejscu za pomocą liny lub sznurka. Przy owijaniu nowego drzewa burą należy zwrócić uwagę na to, aby burta była równomiernie rozłożona i luźno zachodziła na korę.

Na półkuli północnej najlepszym zabezpieczeniem dla nowo posadzonych drzew jest burta. Tkanina z burpy jest odporna na jelenie i doskonale nadaje się do zimowania drzew. Jeśli obawiasz się oparzeń słonecznych, rozważ zawiązanie wokół drzewa folii z burponu, aby zapewnić mu ochronę. W ten sposób burta nie będzie zatrzymywać ciepła w środku, a drzewo nie ulegnie poparzeniu słonecznemu ani innym uszkodzeniom.

Dodanie owijek do nowo posadzonych drzew zapewni im stałą warstwę ochrony przed sezonowymi zmianami pogody. Drzewa nowo posadzone w miejscu, w którym zimą jest słońce, są szczególnie narażone na oparzenia słoneczne. Owijki zapobiegną uszkodzeniom spowodowanym przez mroźne temperatury i mgłę solną. Ważne jest, aby owijać drzewa, gdy temperatury są bliskie zeru lub grozi im mróz. Należy jednak pamiętać, aby nie owijać ich zbyt mocno, ponieważ plastik nagrzewa drzewo i powoduje cykle wzrostu poza sezonem.

Mulcz chroni rośliny wiecznie zielone przed burzami lodowymi

Zastosowanie mulczu do ochrony roślin wiecznie zielonych przed burzami lodowymi może znacząco wpłynąć na ich wzrost. Ściółka nie tylko utrzymuje glebę w cieple, ale także chroni korzenie, zapobiegając zamarzaniu ziemi przed nadejściem burzy lodowej. Jest to szczególnie korzystne dla młodych drzew i krzewów, które mogą zostać uszkodzone przez zimowe oparzenia. Aby uniknąć tego problemu, ściółka wokół roślin powinna mieć grubość co najmniej dwóch do trzech cali. Najlepiej stosować ściółkę organiczną, ponieważ dostarcza ona składników odżywczych do gleby.

Sprawdź także:  Które drzewa owocowe najlepiej tolerują kwaśne gleby?

Choć wiele roślin zimozielonych jest odpornych, oparzenia zimowe mogą je poważnie uszkodzić. Dzieje się tak, ponieważ ziemia zamarza, przez co korzenie tracą wilgoć. To samo dzieje się z liśćmi, które mogą zostać wysuszone przez wiatr i promienie słoneczne. Szczególnie narażone na zimowe przesuszenie są grubolistne rośliny zimozielone. Problemowi temu można zapobiec, stosując spraye antydesykacyjne, które zapobiegają odwodnieniu liści.

Innym sposobem ochrony drzew przed burzami lodowymi jest zastosowanie tkaniny chroniącej przed mrozem. Ta włóknina z tworzywa sztucznego może chronić rośliny przed zimowymi wiatrami i utrzymywać korzenie w cieple. Tkaninę można przywiązać do krzewów lub zszyć do ramy wokół rośliny. Owijanie roślin zimozielonych uchroni je przed nawiewaniem śniegu i zapobiegnie ich brązowieniu. Gdy śnieg pokryje je lodem, mogą być podatne na trzaskanie lub łamanie gałęzi.

Jeśli zdecydujesz się na zastosowanie mulczu na drzewie, upewnij się, że zrobisz to na tyle wcześnie, aby zabezpieczyć je przed uszkodzeniami mrozowymi. Zbyt wczesne zastosowanie mulczu osłabi roślinę i pozostawi ją podatną na przyszłe mrozy. Ponadto zbyt duża ilość ściółki może pobudzić wzrost nowych liści, które zostaną zabite przez nadchodzące silne mrozy. Należy również pamiętać, że ściółka często przyciąga myszy, dlatego najlepiej poczekać do pierwszych silnych mrozów, aby ich nie przyciągnąć.

Sprawdź także:  Czy można pić sok z czarnych orzechów włoskich?

Miesiące zimowe są kluczowe dla roślin zimozielonych. Aby rośliny były zdrowe, potrzebują odpowiedniej ilości wody. Dzięki temu korzenie nie zamarzają zimą, co prowadzi do odwodnienia i innych problemów. W idealnej sytuacji rośliny powinny otrzymywać centymetr deszczu tygodniowo. Jeśli tak się nie stanie, korzenie nie przetrwają zimy i mogą nawet umrzeć. A w niektórych przypadkach mogą nawet ulec zimowemu poparzeniu.

Aby zapobiec uszkodzeniom lodowym spowodowanym przez śnieg, możesz również spryskać swoje rośliny zimozielone sprayem przeciw osuszaniu. Substancja ta ogranicza utratę wody i zapobiega wysychaniu liści. Spray antydesykantowy pozostaje skuteczny do czterech miesięcy, dlatego warto stosować go dwa razy w roku dla maksymalnej ochrony. Jeśli nie chcesz stosować żadnego z tych produktów, pamiętaj, aby dokładnie czytać etykiety.

Podobne tematy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wam też może się spodobać
Które drzewa mają znaczenie lecznicze?
Czytaj Dalej

Które drzewa mają znaczenie lecznicze?

Jeśli interesują Cię lecznicze właściwości drzew, to dobrze trafiłeś. Zebraliśmy kilka najpopularniejszych roślin leczniczych i ich korzyści, od…
Jakie drzewa są najlepsze na opał?
Czytaj Dalej

Jakie drzewa są najlepsze na opał?

Jakie drzewa są najlepsze na opał? Jeśli chcesz spalać własne drewno na opał, powinieneś wybrać drzewo, które produkuje…
Jakie drzewa są pod ochroną?
Czytaj Dalej

Jakie drzewa są pod ochroną?

Kiedy drzewo jest pod ochroną? Istnieje kilka powodów, dla których drzewo znajduje się pod ochroną. Są to m.in.…