Które drzewa nie stanowią zagrożenia, gdy sadzimy je wokół domu?

Które drzewa nie stanowią zagrożenia, gdy sadzimy je wokół domu?

Sadząc drzewa wokół domu, należy przede wszystkim określić ich inwazyjność. Drzewa z inwazyjnym systemem korzeniowym mogą wyrywać fundamenty pobliskich domów i powodować pęknięcia ścian. Wysokie drzewa z dużymi kończynami stanowią ciągłe zagrożenie i musisz określić, które z nich nie są niebezpieczne, konsultując się z architektami krajobrazu i wyszkolonymi ekspertami od drzew. Drzewa inwazyjne mogą również stanowić zagrożenie dla domów podczas trudnych sezonów pogodowych. Regularne przycinanie tych drzew sprawi, że nie będą one stanowić zagrożenia dla pobliskich domów, a zawsze najlepiej jest skorzystać z profesjonalnej pomocy ogrodnika lub przeszkolonego eksperta od drzew.

Drzewa cieniste są bezpieczne do sadzenia w pobliżu domów

Wybierając drzewa cieniste na podwórko, należy wziąć pod uwagę wielkość trawnika. Chociaż duże drzewa mogą zapewnić odpowiedni cień i atrakcyjną estetykę domu, mogą również powodować szkody z powodu swoich inwazyjnych korzeni. Na przykład typowe podwórko o głębokości 55 stóp najlepiej nadaje się do posadzenia jednego dużego drzewa cieniującego. Drzewa te powinny być posadzone w odległości od 20 do 30 stóp od fundamentów domu – Te słowa pochodzą z portalu https://ekokonopia.pl. W przypadku mniejszego podwórka przedniego można rozważyć posadzenie średniej wielkości drzewa, nieprzekraczającego 40 stóp wysokości.

Sprawdź także:  Czy lepiej sadzić drzewa owocowe wiosną czy jesienią?

Wiąz: Wiązy to popularne drzewa cieniujące, dzięki charakterystycznemu wazowatemu kształtowi i mocnym gałęziom. Wiązy mogą być podatne na holenderską chorobę wiązów, która w okresie od lat 30. do końca lat 80. ubiegłego wieku zabiła miliony drzew w Ameryce Północnej. Z drugiej strony wiązy chińskie są stosunkowo odporne na tę chorobę. Dobrym wyborem na podwórko jest jawor amerykański, który osiąga około 75 stóp wysokości i ma równie dużą rozpiętość.

Krzewy nie mają inwazyjnych korzeni

Za pomocą krzewów można osłonić dom, zachowując jednocześnie jego prywatność. Krzewy rosną szybko i mogą być używane jako granica lub osłona. Sadząc je wokół domu, należy wybrać te o zwartym podłożu. Krzewy o nieinwazyjnych korzeniach nie powinny być sadzone głębiej niż wynosi głębokość ich pojemnika. Można też zastosować podwyższoną rabatę, która zapewni sukces krzewom o włóknistych korzeniach.

Sadząc drzewa, należy wybierać odmiany, które nie mają inwazyjnych korzeni. Wybieraj drzewa o nieinwazyjnych korzeniach, takie jak dogorywające drzewo kousa czy klon japoński. Ten typ drzew nie ma głęboko sięgających korzeni, więc możesz je sadzić w miejscach w pobliżu domu lub patio. Dzięki zastosowaniu tego typu krzewów można uniknąć problemów powodowanych przez drzewa inwazyjne.

Topole stanowią zagrożenie dla fundamentów

Drzewa z rodzaju Populus mogą uszkodzić fundamenty Twojego domu, wyrastając przez pęknięcia w ścianach fundamentowych. Korzenie tych drzew są płytkie i szeroko rozprzestrzenione. Z tego powodu stanowią one zagrożenie dla przewodów kanalizacyjnych oraz ścian fundamentowych. Topole są szczególnie niebezpieczne dla starszych fundamentów, ponieważ ich korzenie mogą wnikać w pęknięcia w fundamencie i rozszerzać je. Nie wszystkie topole są szkodliwe dla fundamentów. Ale klony zwyczajne należą do najbardziej niebezpiecznych.

Sprawdź także:  Jakie drzewa są najbardziej wrażliwe na zanieczyszczenia?

Inwazyjne korzenie są głównym problemem topoli, ponieważ rosną szybko i mogą rozprzestrzeniać się poza granice nieruchomości. Ich sposób wzrostu zmienia się w zależności od sezonu, ale generalnie nie nadają się do sadzenia wokół domu. W zależności od gatunku, mogą osiągnąć do 130 stóp średnicy. Wymagają otwartej przestrzeni i dobrze zdrenowanej gleby. Chociaż topole mają niewielkie zapotrzebowanie na wodę, ich korzenie mogą być nawet dwu- lub trzykrotnie większe niż rozmiar konstrukcji.

Drzewa oliwne są pięknym akcentem każdej posesji

Drzewa oliwne są samopylne i będą rosły lepiej, gdy dwa lub więcej zostaną posadzone blisko siebie. Jeśli posiadasz dużą posiadłość, posadzenie dwóch drzewek oliwnych zwiększy Twoje zbiory. Jeśli jedno drzewo nie radzi sobie dobrze, posadź w pobliżu drugie. Dzięki temu rok po roku będziesz cieszyć się obfitymi zbiorami. Sadząc drzewka oliwne wokół domu, należy upewnić się, że mają one dobry drenaż.

Drzewa oliwne nie nadają się do sadzenia w pobliżu rur wodociągowych

Ponieważ korzenie drzew oliwnych rosną tak szybko, mogą łatwo uszkodzić lub przeciąć pobliskie rury wodociągowe. Do prawidłowego wzrostu drzewa oliwne potrzebują co najmniej 20 stóp przestrzeni między sobą. Taka odległość jest niezbędna dla zdrowia systemu korzeniowego drzewa i pozwala zachować składniki odżywcze w wierzchniej warstwie gleby. Drzewa oliwne mogą być inwazyjne, ale nie są to odmiany owocujące. Przed posadzeniem drzewka oliwnego należy rozważyć lokalne przepisy.

Sprawdź także:  Jakie drzewa lubią cień na Twoim podwórku?

Aby zapobiec uszkodzeniom rur przez korzenie, najlepiej jest sadzić małe, wolno rosnące drzewa w pobliżu rur wodnych. Unikaj sadzenia oliwek lub innych szybko rosnących drzew w pobliżu rur wodociągowych, które mają tendencję do agresywnych systemów korzeniowych. Drzewa oliwne i kilka gatunków topoli nie nadają się do sadzenia w pobliżu rur wodnych, a wiele gatunków dębów uważa się za problematyczne. Inne nieodpowiednie rośliny to basswood i duże eukaliptusy.

Podobne tematy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wam też może się spodobać
Najczęstsze powody usuwania drzew
Czytaj Dalej

Najczęstsze powody usuwania drzew

Najczęstsze powody usunięcia drzewa to blokowanie widoków lub światła, utrudnianie wyjścia z domu lub powodowanie uszkodzeń fundamentów domu.…
Które drzewa mają znaczenie lecznicze?
Czytaj Dalej

Które drzewa mają znaczenie lecznicze?

Jeśli interesują Cię lecznicze właściwości drzew, to dobrze trafiłeś. Zebraliśmy kilka najpopularniejszych roślin leczniczych i ich korzyści, od…
Jak zrobić plantację choinek krok po kroku
Czytaj Dalej

Jak zrobić plantację choinek krok po kroku

Prowadzenie plantacji choinek jest wymagającym fizycznie przedsięwzięciem. Zazwyczaj wymaga sadzenia drzewek w zimne, wczesnowiosenne dni i ciągłego zginania.…
Które drzewa są odporne na komary?
Czytaj Dalej

Które drzewa są odporne na komary?

Wybierając rośliny do swojego ogrodu, zastanów się, które gatunki mają najlepsze właściwości odstraszające. Rośliny o pachnących liściach mogą…