Czy popiół z drzew jest dobrym nawozem?

Czy popiół z drzew jest dobrym nawozem?

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy popiół drzewny jest dobrym nawozem, ten artykuł jest dla Ciebie. Popiół drzewny jest nie tylko doskonałym nawozem, ale może również pomóc obniżyć kwasowość gleby, zmniejszyć liczbę chwastów i jest naturalnym źródłem metali ciężkich. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wykorzystać ten naturalny nawóz. Jeśli używasz popiołu drzewnego do nawożenia swojego ogrodu, odczekaj co najmniej miesiąc przed zastosowaniem innych nawozów.

Popiół drzewny to dobry nawóz

Jeśli masz działkę z pomidorami, popiół drzewny to doskonały nawóz. Pomidory potrzebują dużych ilości wapnia i potasu, a popiół drzewny jest naturalnym źródłem tych składników odżywczych. Ponieważ popiół drzewny jest wysoce rozpuszczalny w wodzie, rośliny mogą łatwo wchłonąć te składniki odżywcze. Ponieważ kwasowość gleby jest niska, popiół drzewny jest szczególnie przydatny dla roślin pomidorów. Pomimo negatywnej reputacji, popiół drzewny ma wiele korzyści dla Twojego ogrodu.

Oprócz tego, że jest dobrym nawozem, popiół drzewny ma praktyczne zastosowania. Może być używany do produkcji mydła, jest doskonałym środkiem czyszczącym w gospodarstwie domowym i może kontrolować kwasowość stosu kompostowego. Jeśli jednak martwisz się o kwasowość popiołu drzewnego, istnieją inne sposoby jego wykorzystania. Oto kilka sposobów na wykorzystanie popiołu drzewnego w ogrodzie:

Aby jak najlepiej wykorzystać popiół drzewny, powinieneś sprawdzić poziom pH swojej gleby. Jeśli jest on wysoki, możesz narazić się na chlorozę roślin. Chloroza to choroba charakteryzująca się żółknięciem liści, które wynika z zakłócenia fotosyntezy. Aby mieć pewność, że popiół drzewny jest najlepszym nawozem dla Twojego ogrodu, odczekaj miesiąc przed zastosowaniem innych nawozów. Ponadto może się okazać, że nie musisz stosować wszystkich rodzajów nawozów, ale popiół drzewny zawiera większość minerałów, których potrzebuje Twoja gleba.

Najlepszym sposobem wykorzystania popiołu drzewnego jest zastosowanie go na glebę w Twoim ogrodzie. Zastosuj dwie garście na 100 stóp kwadratowych gleby. Nie mieszaj go z wodą, ponieważ może się szybko zmyć. Kiedy jest mokry, popiół pozostanie dłużej wilgotny i zacznie wypłukiwać składniki odżywcze do gleby. Popiół drzewny będzie również działał jako warstwa barierowa i spowalniał przenikanie wody i powietrza. Do jego nakładania można użyć wideł ogrodowych lub grabi.

Zmniejsza kwasowość gleby

Oprócz zmniejszenia kwasowości gleby, popiół drzewny może również dostarczyć znacznych ilości składników odżywczych dla roślin. Dlatego ważne jest, aby sformułować popiół drzewny tak, aby zaspokoić specyficzne potrzeby roślin. Wyniki tego badania są jednak niejednoznaczne, ponieważ ilość popiołu drzewnego użytego do zmniejszenia kwasowości była niewielka. Najpopularniejszą metodą badania gleby jest przeprowadzenie testu pH w laboratorium.

Sprawdź także:  Które drzewa mają dobry wpływ na człowieka?

Chociaż popiół drzewny jest naturalnym organicznym rozwiązaniem dla kwaśnej gleby, to jego nadmierne stosowanie może spowodować znaczny wzrost poziomu pH. Może to spowodować niedobór roślin, czego efektem będą niezdrowe, zgarbione rośliny. Dodatkowo, zbyt wysoki poziom popiołu może sprawić, że ważne minerały w glebie staną się niedostępne dla roślin. Na przykład ziemniaki nie mogą rozwijać się w wysokich poziomach pH. Z tego powodu popiół drzewny nie powinien być stosowany w miejscach, gdzie będą sadzone ziemniaki.

Aby stwierdzić, czy popiół drzewny nadaje się do gleby w ogrodzie, można wykonać badanie gleby. Laboratorium Gleb i Składników Odżywczych Roślin na Uniwersytecie Stanowym Michigan oferuje testy glebowe. Testy należy wykonywać co najmniej dwa lata, aby monitorować aktualny poziom składników odżywczych i w razie potrzeby dokonać korekty. Laboratorium Gleby i Składników Odżywczych Popiołu Michigan State University sugeruje, aby badać glebę co najmniej raz w roku, aby dowiedzieć się, czy popiół drzewny jest odpowiedni dla danego typu gleby.

Zabija chwasty

Jeśli masz ogród, możesz się zastanawiać, czy nawóz z popiołu drzewnego zabija chwasty. W przypadku trawników możesz go używać do zabijania chwastów, ponieważ nie dyskryminuje on roślin. Na przykład popiół drzewny może skutecznie zabić trawę i kudzu. Jednak nie robi tego samego w przypadku kwiatów i krzewów. Oto kilka sposobów wykorzystania popiołu z drzewa do zabijania chwastów:

Aby użyć popiołu z drzewa jako nawozu, po prostu rozsyp go po glebie lub wprowadź do gleby. Po pewnym czasie siły naturalne spowodują, że pH powróci do poziomu neutralnego, ale okresowe ponowne stosowanie jest zazwyczaj konieczne. Popiół drzewny nie powinien być stosowany w glebach o pH większym niż 7.

Można również zrobić własny środek chwastobójczy używając octu. Do ogrodów komercyjnych potrzebna będzie skoncentrowana wersja octu. Zwykły biały ocet stołowy zawiera około 5% kwasu octowego i dobrze sprawdza się w przydomowym ogrodzie. Zarówno kwas, jak i zasada zabijają chwasty, rozrywając ściany komórkowe, pozwalając wodzie wyciekać. Powstałe w ten sposób łuszczące się, zwęglone liście w końcu umierają z pragnienia.

Sprawdź także:  Jakie drzewa są najlepsze na opał?

Jest źródłem metali ciężkich

W ostatnich latach sektor agronomiczny Chile zaczął wykorzystywać przetworzony popiół z opon jako dobry nawóz. Jednak niewielu rolników zdaje sobie sprawę, że popiół z opon zawiera niebezpieczne pierwiastki, takie jak kadm i ołów, które są łatwo absorbowane przez rośliny. W rezultacie wiele z tych nawozów nie przechodzi testów regulacyjnych na obecność tych metali ciężkich.

Popiół z drzew zawiera wysokie stężenie miedzi, chromu i arsenu, które są toksyczne dla roślin. Popiół drzewny jest dobrym źródłem materii organicznej, ale ma również szkodliwy efekt uboczny: wysokie stężenie metali ciężkich w glebie. Z tego powodu należy go stosować oszczędnie.

Popiół drzewny jest dobrym źródłem mikroelementów, podnosi też pH gleby. Zawiera jednak również metale ciężkie, w tym kadm i ołów. Chociaż większość badań wykazała, że metale ciężkie nie mają wpływu na rośliny powyżej pH 6,0, to jednak przed zastosowaniem popiołu drzewnego w glebie warto zasięgnąć opinii laboratorium. Dobrą wiadomością dotyczącą popiołu drzewnego jest to, że jest on naturalnym źródłem tych pierwiastków.

Ważne jest, aby zachować ostrożność przy stosowaniu popiołu drzewnego jako nawozu. Chociaż jest on dobrym źródłem fosforu i wapnia, to jednak jest źródłem metali ciężkich i powinien być stosowany oszczędnie. Badanie gleby jest istotną częścią każdego projektu ogrodniczego. Możesz zamówić badanie gleby w Michigan State University, ale zaleca się to robić co dwa do trzech lat, aby utrzymać pH gleby i potrzeby składników odżywczych.

Wspomaga kwitnienie i owocowanie

To, czy popiół z drzew jest dobrym nawozem dla roślin owocujących i kwitnących, zależy od rodzaju i wieku spalanego drewna. Niektóre rodzaje popiołu mają przydatne poziomy potasu, który jest związany z owocowaniem i kwitnieniem. W zależności od wieku drewna, popiół może zawierać wyższy procent potasu niż starsze drewno. Popiół drzewny najlepiej jest zastosować do podstawy rośliny, a następnie przykryć ziemią lub kompostem. Jednak zbyt duża ilość popiołu drzewnego może być szkodliwa dla roślin.

Popiół drzewny, który jest powszechnie dostępny w wielu domach, to kolejna opcja. Popiół drzewny jest znacznie tańszy i może być stosowany w taki sam sposób jak nawóz, pod warunkiem, że użyjesz podwójnej ilości. Ta naturalna substancja zwiększa zasadowość gleby, co pomaga kwitnąć i owocować roślinom. Popiół drzewny jest powszechnie posypywany wokół drzew owocowych i warzyw, aby odstraszyć szkodniki. Popiół drzewny zawiera sól, która zabija ślimaki i inne bezkręgowce o miękkich ciałach.

Sprawdź także:  Jakie drzewa są charakterystyczne dla ogrodu wiejskiego?

Jeśli planujesz wykorzystać popiół drzewny w swoim krajobrazie, powinieneś mieć świadomość, że popiół zawiera duże ilości ługu, który jest środkiem żrącym. Przed przystąpieniem do pracy z popiołem należy założyć rękawice ochronne, okulary i maskę. Ważne jest również, aby sprawdzić poziom pH gleby, ponieważ popiół może zawierać duże ilości alkaliczności. Aby uzyskać najlepsze wyniki, wyślij próbkę gleby do okręgowego biura ds. rozwoju, a oni ją zbadają.

Jest skuteczny w zwalczaniu szkodników ogrodowych

Jedną z korzyści płynących z zastosowania jesionu do zwalczania szkodników ogrodowych jest to, że jest on naturalnym środkiem osuszającym, co oznacza, że aktywnie wyciąga wilgoć z gleby, której dotyka. Ta właściwość czyni go skutecznym w odstraszaniu twardych szkodników ogrodowych, takich jak ślimaki. Jego słona hydrofilowa natura przebija również skorupy wielu owadów.

Popiół drzewny jest doskonałym nawozem dla ogrodów, ponieważ zawiera węglan wapnia. Działa również wapnująco na kwaśne gleby, pomagając wyregulować poziom pH. Może jednak spalić młode rośliny ogrodowe o delikatnych liściach. Dlatego konieczne jest ostrożne stosowanie. Popiół drzewny należy stosować wyłącznie po konsultacji z profesjonalnym ogrodnikiem. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy stosować połączenie popiołu drzewnego i kompostu.

Jeśli mieszkasz na obszarze, który jest naturalnie alkaliczny, możesz użyć popiołu drzewnego w swoim ogrodzie jako nawozu zwalczającego chwasty. Jeśli jednak pH gleby jest zbyt niskie, nie należy stosować popiołu w ogrodzie. Może on podnieść pH do poziomu śmierci roślin. Dlatego należy unikać stosowania popiołu w ogrodzie, jeśli poziom pH gleby jest poniżej 6,0.

Dobrym sposobem na wykorzystanie popiołu z drzew do nawożenia ogrodu jest rozsypanie go na ziemi wokół roślin. Upewnij się, że używasz do tego celu nieprzetworzonego drewna, ponieważ mieszanina może stać się zbyt skoncentrowana. W przeciwnym razie może spalić darń. Oprócz tego, że popiół drzewny jest świetnym nawozem zwalczającym szkodniki, będzie on również wspomagał wzrost koniczyny w twoim trawniku, dostarczając nektaru pszczołom.

Podobne tematy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wam też może się spodobać
Które drzewa mają znaczenie lecznicze?
Czytaj Dalej

Które drzewa mają znaczenie lecznicze?

Jeśli interesują Cię lecznicze właściwości drzew, to dobrze trafiłeś. Zebraliśmy kilka najpopularniejszych roślin leczniczych i ich korzyści, od…
Jakie drzewa kwitną na biało?
Czytaj Dalej

Jakie drzewa kwitną na biało?

Jeśli zastanawiasz się jakie drzewa kwitną na biało to dobrze trafiłeś. Na świecie jest wiele drzew kwitnących na…