Jakie drzewa lubią cień na Twoim podwórku?

Jakie drzewa lubią cień na Twoim podwórku?

Jeśli szukasz drzew cienistych na swoje podwórko, przeczytaj ten artykuł. Omówiliśmy wiele popularnych gatunków, w tym brzozę rzeczną, śliwę amerykańską i klon cukrowy. Korzyści płynące z każdego z tych drzew zostały opisane bardziej szczegółowo poniżej. Możesz także dowiedzieć się więcej o tym, jak sadzić każdy rodzaj drzewa na swoim podwórku. Po wybraniu drzewa cieniującego do ogrodu można cieszyć się jego pięknem i korzystać z jego właściwości cieniodajnych przez wiele lat.

Wierzba płacząca

Wierzby płaczące dorastają do ponad 50 stóp wysokości i rozpościerają się na szerokość do 40 stóp. Ich rozłożyste gałęzie mogą pokryć całe podwórko. Przycinanie ich poniżej wysokości głowy nie wchodzi w grę, ponieważ zrzucają liście i większe kończyny. Pomimo wielu atrakcyjnych cech, wierzby płaczące nie są dobrym wyborem na suche lub spalone słońcem gleby.

Rdzenni Amerykanie używali tego drzewa jako lekarstwa, żując korę, aby złagodzić ból głowy. W końcu odkryli, że aktywnym składnikiem jest kwas salicylowy, który jest podstawą aspiryny. Wierzba płacząca jest drzewem liściastym, co oznacza, że preferuje chłodny klimat i dużo miejsca. Wierzba płacząca wymaga również przycinania na początku, aby wyćwiczyć pień i stworzyć silny pień centralny – Fragment informacji wynika z badań przeprowadzonych przez serwis kukus.pl. Jej drewno jest również kruche, dlatego należy zachować ostrożność podczas przycinania.

Klon cukrowy

Jeśli chcesz wyhodować własny klon cukrowy, musisz wiedzieć kilka rzeczy. Jest to gatunek tolerancyjny, który znosi szeroki zakres klimatów i warunków glebowych. Choć najlepiej czuje się w pełnym słońcu, klony cukrowe będą rosły w półcieniu, jeśli gleba nie jest zbyt sucha. Drzewa w ciepłym klimacie mogą tolerować krótszy sezon wegetacyjny i nadal zachowywać liście przez całą zimę.

Klon cukrowy jest drzewem tolerującym cień, a siewki mogą przetrwać długi okres stłumienia. W środkowym Ontario najwyższe sadzonki znajdowały się w 65% cieniu, w porównaniu do 102 cm w pełnym słońcu. Jednak wraz ze wzrostem poziomu oświetlenia średnia wysokość klonów cukrowych malała, a do przetrwania wymagany był bardziej otwarty cień. Podczas gdy poziom oświetlenia nie miał wpływu na suchą masę i rozwój korzeni, drzewa wymagały dodatkowego podlewania.

Sprawdź także:  Jakie drzewa można posadzić zamiast płotu?

Słodyczowiec amerykański

Drzewa słodyczowca amerykańskiego lubią trochę cienia. Są odporne na zimno do strefy 5, ale są podatne na króliki i niektóre choroby roślin. Choroba grzybowa plamistości liści, która powoduje, że liście przybierają różne kształty i rozmiary, hamuje fotosyntezę i osłabia drzewo. Dzięki prostym, naturalnym środkom można zapobiec uszkodzeniom drzew sweetgum. Aby jednak zapewnić zdrowie drzewom sweetgum, należy skonsultować się z certyfikowanym arborystą.

Śliwy amerykańskie rosnące w cieniu świetnie sprawdzają się w krajobrazie. Oprócz tego, że zapewniają cień, produkują także nasiona dla zięb. Owocami ślazowca są kłujące kapsułki zwane “gumowymi kulami”. Owoce są jadalne i mogą być również wykorzystywane do celów ozdobnych. Jego kora wygląda jak skóra aligatora. Drzewa sweetgum rosną z różnorodnymi kwiatami, liśćmi i jagodami, co czyni je dobrym wyborem dla wielu krajobrazów.

Brzoza rzeczna

Jeśli chcesz mieć drzewo, które szybko rośnie, możesz posadzić brzozę rzeczną. To drzewo liściaste rośnie do półtora metra rocznie i rozwija się w umiarkowanym lub pełnym cieniu i wilgotnej glebie. Będzie wymagało regularnego przycinania, aby zachować swój kształt i uniknąć zahamowania wzrostu. Chociaż brzoza rzeczna jest znana ze swojej odporności na choroby, należy pamiętać, że nie jest to drzewo długowieczne.

Gdy brzoza rzeczna osiągnie dojrzałość, jej korona rozłoży się we wdzięczną piramidę. W miarę wzrostu kora będzie się łuszczyć, odsłaniając różowawe plamy na powierzchni. W miarę starzenia się drzewa jego kora pogłębia się do ciemnobrązowego koloru. Ten typ drzewa można łatwo przycinać, aby zachować jego kształt i wysokość. Dobrym sposobem na pielęgnację brzozy rzecznej jest jej przycinanie i podlewanie.

Dąb

Podczas gdy większość drzew rozwija się w pełnym słońcu, wiele gatunków dębów wymaga nieco więcej wilgoci, aby dobrze rosnąć. Na przykład dęby szypułkowe mogą wytrzymać niewielką ilość stojącej wody, ale generalnie są preferowane przez większe ptaki. Owoce, które są jadalne dla wielu zwierząt, zawierają żołędzie, którymi cieszą się ptaki śpiewające. Oprócz pożywienia dla tych ptaków, dęby stanowią również siedlisko pożytecznych owadów, takich jak biedronki.

Sprawdź także:  Jakie drzewa są charakterystyczne dla ogrodu wiejskiego?

Niezależnie od tego, czy chcesz posadzić dąb w pełnym słońcu, czy w miejscu zacienionym, ważne jest, aby pamiętać, że jego korzenie lubią się rozrastać. Gdy korzenie są dojrzałe, zapewniają ciągłe dostawy składników odżywczych. Z tego powodu należy unikać sadzenia dębów w pobliżu samochodów i innych konstrukcji, które mogłyby naruszyć ich korzenie. Dęby nie radzą sobie również dobrze w zagęszczonej glebie. Oznacza to, że potrzebują dużo miejsca, aby rozłożyć swoje korzenie i dobrze się rozwijać.

Mirt pospolity

Ten piękny krzew preferuje miejsca zacienione, w których otrzymuje dużo cienia i światła słonecznego, ale nie zakwitnie, jeśli nie otrzyma co najmniej 25 procent dziennego zapotrzebowania na rośliny. Nawożenie nie pomoże, podobnie jak częste przycinanie. Rośliny potrzebują światła słonecznego do produkcji węglowodanów, które inicjują powstawanie kwiatów i pąków. Bez słońca ich kwiaty będą rzadkie. Aby tego uniknąć, należy wybrać drzewo tolerujące cień.

Dobrym towarzyszem dla Crape Myrtle jest płucnica, nisko rosnąca roślina okrywowa, która rośnie w strefach od 5 do 8. Bodziszek lubi cień i częściowe słońce. Kwitnie na fioletowo lub różowo i ma zielone liście, które dobrze kontrastują z pokrytym plamami pniem dojrzałego Crape Myrtle. Poniżej wymieniono kilka roślin, które mogą stanowić uzupełnienie krzewu.

Kwitnący niecierpek

Kwitnące niecierpki to miłośnicy cienia. Lubią półcień i tolerują odrobinę letniego słońca. Najlepiej sadzić je w ogrodzie cienistym lub w miejscu, w którym popołudniami panuje półcień. Niektóre gatunki psianek, takie jak psianka variegata, potrzebują jednak więcej słońca, aby wytworzyć najbardziej żywe liście. Owoce są jadalne, ale mają mdłą konsystencję. Pozostaw je ptakom i dzikim zwierzętom.

Choroby atakujące kwitnące psianki to m.in. antraknoza plamista, która powoduje brązowe plamy na przylistkach kwiatowych i liściach. Choroba ta jest szczególnie niszcząca podczas chłodnej wiosennej pogody. Mączniak rzekomy również atakuje to drzewo i powoduje opadanie liści. Istnieje kilka odmian kwitnących dogów, które są odporne na antraknozę dogów. HGIC 2003 i HGIC 2002 zawierają odmianę odporną na tę chorobę.

Sprawdź także:  Które drzewa mają znaczenie lecznicze?

Fraxinus pennsylvanica

Fraxinus pennsylvaniica to naukowa nazwa jesionów, które pochodzą z północno-wschodniej, środkowej i południowej części Ameryki Północnej. Nazwa zwyczajowa gatunku pochodzi z języka łacińskiego lub indoeuropejskiego “fraxinus”, co oznacza “drzewo jesionowe”. Jesiony mają duże zdolności adaptacyjne i mogą przetrwać w różnych środowiskach. Są cennym źródłem pożywienia i schronienia dla wielu gatunków owadów, ptaków i ssaków.

Palma wiatrakowa

Chociaż palmy wiatrakowe najlepiej rosną w półcieniu, lubią też ochronę przed zimowymi wiatrami. Jeśli wolisz cień, możesz posadzić tę palmę w donicy na tarasie. Należy jednak pamiętać, że rośliny rosnące w pomieszczeniach mają tendencję do nadmiernego zasolenia, ponieważ nie są podlewane tak często jak ich odpowiedniki rosnące na zewnątrz i nie mają szansy na wypłukanie soli z gleby. Dlatego pamiętaj, aby podlewać rośliny w pomieszczeniach co najmniej dwa razy w tygodniu podczas sezonu wegetacyjnego.

Niezależnie od tego, czy chcesz mieć pełne słońce czy półcień, palmy wiatrakowe najlepiej rozwijają się w bogatej, gliniastej glebie. Ponadto preferują umiarkowaną lub dużą wilgotność. Należy unikać sadzenia palm w miejscach o wysokim poziomie wody lub stojącej wodzie, ponieważ są one bardzo wrażliwe na oba te czynniki. Palma ta nie lubi bardzo ciepłej pogody, więc należy unikać sadzenia jej na południu. Bezpośrednie działanie soli również może zaszkodzić tej palmie. Można ją jednak uprawiać w zacienionej części ogrodu, jeśli wybierze się odpowiednie miejsce.

Podobne tematy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wam też może się spodobać
Jakie drzewa są pod ochroną?
Czytaj Dalej

Jakie drzewa są pod ochroną?

Kiedy drzewo jest pod ochroną? Istnieje kilka powodów, dla których drzewo znajduje się pod ochroną. Są to m.in.…
Jakie drzewa są najlepsze na opał?
Czytaj Dalej

Jakie drzewa są najlepsze na opał?

Jakie drzewa są najlepsze na opał? Jeśli chcesz spalać własne drewno na opał, powinieneś wybrać drzewo, które produkuje…
Znaczenie jemioły dla drzewa
Czytaj Dalej

Znaczenie jemioły dla drzewa

Być może zastanawiasz się, czym jest jemioła i dlaczego drzewa jej nie lubią. Oto krótki przegląd. W skrócie,…
Jak zrobić plantację choinek krok po kroku
Czytaj Dalej

Jak zrobić plantację choinek krok po kroku

Prowadzenie plantacji choinek jest wymagającym fizycznie przedsięwzięciem. Zazwyczaj wymaga sadzenia drzewek w zimne, wczesnowiosenne dni i ciągłego zginania.…