Znaczenie jemioły dla drzewa

Znaczenie jemioły dla drzewa

Być może zastanawiasz się, czym jest jemioła i dlaczego drzewa jej nie lubią. Oto krótki przegląd. W skrócie, jest ona trująca, pasożytnicza, jest grzybem obłym i szkodliwym pasożytem. Ale czy naprawdę tego chcemy? Zaraz się o tym przekonamy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym wieloletnim pasożycie drzew.

To

W ostatnich latach wielu naukowców dowiedziało się, że jemioła jest bardzo ważna dla drzew. Zdolność rośliny do wzrostu z nasion świadczy o jej znaczeniu, a jest to szczególnie ważne dla drzew, ponieważ nie wyrastają one z korzeni w ziemi. Jednak znaczenie jemioły dla drzew nie ogranicza się do jej piękna. Jej ważną rolę w ekosystemie można dostrzec w sposobie, w jaki jemioła wpływa na inne rośliny i zwierzęta.

Jest pasożytem

Naukowa nazwa jemioły tłumaczy się jako “złodziej drzewa”, ponieważ rośnie ona na drzewach, a następnie przenosi swoje nasiona na nowych gospodarzy. Karłowata odmiana może wystrzelić w powietrze nawet na 50 stóp. Oprócz rozsiewania swoich nasion, jemioła jest szkodnikiem drzew, powodując ich zniekształcenie i osłabienie. Może być również chwastem, zmniejszającym zdolności reprodukcyjne drzew będących jej żywicielami. Pomimo bycia szkodnikiem, jemioła jest synonimem świątecznej tradycji całowania się pod drzewem.

Sprawdź także:  Które drzewa są odporne na komary?

Jest trująca

Chociaż jemioła jest krzewem ozdobnym, który kwitnie w sezonie zimowym, w rzeczywistości jest dość trująca dla drzew. Jej jagody są toksyczne dla ludzi i wielu zwierząt, a także były używane jako nielegalne środki poronne. Większość jemioły występuje na drzewach liściastych, w tym głogach, topolach i lipach. Istnieją jednak jej dwie odmiany: Jemioła europejska rośnie na jabłoniach, a jemioła wschodnia pasożytuje na wielu drzewach liściastych.

Jest to jemioła gromniczna

Za potoczną nazwę jemioły, “gromniczna”, odpowiadają ptaki. Jej nazwa pochodzi od anglosaskich słów “mistel”, czyli łajno, i “tan”, czyli gałązka. Cykl życiowy jemioły związany jest z ptakami, ponieważ rośnie ona tam, gdzie pozostawiono ptasie odchody. W rzeczywistości jemioła jest wykorzystywana przez zaskakującą liczbę ptaków. W rzeczywistości, im większa obfitość jemioły karłowatej w lesie, tym więcej ptaków w nim żyje.

Sprawdź także:  Jakie drzewa przyciągają pioruny?

Jest źródłem wody

Gdy jemioła jest silnie zaatakowana, może pobierać z drzewa duże ilości wody, co powoduje obumieranie gałęzi poza infekcją. W rezultacie drzewo reaguje na jemiołę jak na owada lub chorobę i zamyka uszkodzone miejsce, aby zachować wodę. Służy również jako bank nasion dla przyszłych inwazji jemioły.

Jest źródłem białka

Rośliny są hemipasożytnicze, a jemioła jest cennym źródłem pożywienia dla drzew. W niektórych miejscach jemioła jest źródłem białka dla drzew, a zwierzęta roślinożerne często zjadają roślinę w okresie suszy lub niedoboru paszy. Naukowcy mieli na celu określenie wartości odżywczej jemioły poprzez zbadanie składu odżywczego liści jemioły. Aby to ustalić, pobrano liście z trzech gatunków drzew: dębu, klonu i jesionu.

Sprawdź także:  Czy lepiej sadzić drzewa owocowe wiosną czy jesienią?

Jest źródłem pyłku

Oprócz bycia źródłem pyłku, jemioła może również pełnić rolę żywiciela dla różnego rodzaju grzybów, powodując znaczne zmiany w populacji drzewa-gospodarza. Naukowcy badają interakcje jemioły z innymi gatunkami roślin i procesami zachodzącymi w ekosystemie. Na przykład, jemioła może wpływać na relacje między drzewami-gospodarzami a grzybami mikoryzowymi poprzez zmniejszenie ich liczebności. Obecność jemioły jest powszechna i niejednolita, i często występuje na największych drzewach żywicielskich. W rezultacie, może być mniej ważna w systemach o wysokiej produktywności.

Podobne tematy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wam też może się spodobać
Symbolika drzew
Czytaj Dalej

Symbolika drzew

Czy wiesz, że drzewa mają wiele symbolicznych znaczeń? Jeśli nie, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o znaczeniach…
Jakie drzewa przyciągają ptaki?
Czytaj Dalej

Jakie drzewa przyciągają ptaki?

Podczas sadzenia ogrodu jednym z najważniejszych pytań, które należy zadać jest: Jakie drzewa przyciągają ptaki? Najlepiej wybrać drzewa…