Znaczenie jemioły dla drzewa

Znaczenie jemioły dla drzewa

Być może zastanawiasz się, czym jest jemioła i dlaczego drzewa jej nie lubią. Oto krótki przegląd. W skrócie, jest ona trująca, pasożytnicza, jest grzybem obłym i szkodliwym pasożytem. Ale czy naprawdę tego chcemy? Zaraz się o tym przekonamy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym wieloletnim pasożycie drzew.

To

W ostatnich latach wielu naukowców dowiedziało się, że jemioła jest bardzo ważna dla drzew. Zdolność rośliny do wzrostu z nasion świadczy o jej znaczeniu, a jest to szczególnie ważne dla drzew, ponieważ nie wyrastają one z korzeni w ziemi. Jednak znaczenie jemioły dla drzew nie ogranicza się do jej piękna. Jej ważną rolę w ekosystemie można dostrzec w sposobie, w jaki jemioła wpływa na inne rośliny i zwierzęta.

Jest pasożytem

Naukowa nazwa jemioły tłumaczy się jako “złodziej drzewa”, ponieważ rośnie ona na drzewach, a następnie przenosi swoje nasiona na nowych gospodarzy. Karłowata odmiana może wystrzelić w powietrze nawet na 50 stóp. Oprócz rozsiewania swoich nasion, jemioła jest szkodnikiem drzew, powodując ich zniekształcenie i osłabienie. Może być również chwastem, zmniejszającym zdolności reprodukcyjne drzew będących jej żywicielami. Pomimo bycia szkodnikiem, jemioła jest synonimem świątecznej tradycji całowania się pod drzewem.

Sprawdź także:  Które drzewa są odporne na komary?

Jest trująca

Chociaż jemioła jest krzewem ozdobnym, który kwitnie w sezonie zimowym, w rzeczywistości jest dość trująca dla drzew. Jej jagody są toksyczne dla ludzi i wielu zwierząt, a także były używane jako nielegalne środki poronne. Większość jemioły występuje na drzewach liściastych, w tym głogach, topolach i lipach. Istnieją jednak jej dwie odmiany: Jemioła europejska rośnie na jabłoniach, a jemioła wschodnia pasożytuje na wielu drzewach liściastych.

Jest to jemioła gromniczna

Za potoczną nazwę jemioły, “gromniczna”, odpowiadają ptaki. Jej nazwa pochodzi od anglosaskich słów “mistel”, czyli łajno, i “tan”, czyli gałązka. Cykl życiowy jemioły związany jest z ptakami, ponieważ rośnie ona tam, gdzie pozostawiono ptasie odchody. W rzeczywistości jemioła jest wykorzystywana przez zaskakującą liczbę ptaków. W rzeczywistości, im większa obfitość jemioły karłowatej w lesie, tym więcej ptaków w nim żyje.

Sprawdź także:  Jakie drzewa przyciągają pioruny?

Jest źródłem wody

Gdy jemioła jest silnie zaatakowana, może pobierać z drzewa duże ilości wody, co powoduje obumieranie gałęzi poza infekcją. W rezultacie drzewo reaguje na jemiołę jak na owada lub chorobę i zamyka uszkodzone miejsce, aby zachować wodę. Służy również jako bank nasion dla przyszłych inwazji jemioły.

Jest źródłem białka

Rośliny są hemipasożytnicze, a jemioła jest cennym źródłem pożywienia dla drzew. W niektórych miejscach jemioła jest źródłem białka dla drzew, a zwierzęta roślinożerne często zjadają roślinę w okresie suszy lub niedoboru paszy. Naukowcy mieli na celu określenie wartości odżywczej jemioły poprzez zbadanie składu odżywczego liści jemioły. Aby to ustalić, pobrano liście z trzech gatunków drzew: dębu, klonu i jesionu.

Sprawdź także:  Jakie drzewa najlepiej sadzić wzdłuż dróg?

Jest źródłem pyłku

Oprócz bycia źródłem pyłku, jemioła może również pełnić rolę żywiciela dla różnego rodzaju grzybów, powodując znaczne zmiany w populacji drzewa-gospodarza. Naukowcy badają interakcje jemioły z innymi gatunkami roślin i procesami zachodzącymi w ekosystemie. Na przykład, jemioła może wpływać na relacje między drzewami-gospodarzami a grzybami mikoryzowymi poprzez zmniejszenie ich liczebności. Obecność jemioły jest powszechna i niejednolita, i często występuje na największych drzewach żywicielskich. W rezultacie, może być mniej ważna w systemach o wysokiej produktywności.

Podobne tematy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wam też może się spodobać
Jakie drzewa są pod ochroną?
Czytaj Dalej

Jakie drzewa są pod ochroną?

Kiedy drzewo jest pod ochroną? Istnieje kilka powodów, dla których drzewo znajduje się pod ochroną. Są to m.in.…
Jakie drzewa kwitną na biało?
Czytaj Dalej

Jakie drzewa kwitną na biało?

Jeśli zastanawiasz się jakie drzewa kwitną na biało to dobrze trafiłeś. Na świecie jest wiele drzew kwitnących na…
Jakie drzewa przyciągają pioruny?
Czytaj Dalej

Jakie drzewa przyciągają pioruny?

Najbardziej oczywiste pytanie: “Jakie drzewa przyciągają pioruny?” Odpowiedź jest taka sama dla każdego regionu, ale niektóre są bardziej…