Które drzewa nie powodują alergii?

Które drzewa nie powodują alergii?

Jeśli cierpisz na sezonowe alergie, ważne jest, aby wiedzieć, które drzewa nie powodują alergii. Są to drzewa iglaste, zimozielone i morwy. Drzewa te zapewnią Ci cień i odurzające zapachy wiosną. Jesienią wypuszczą olśniewające, żółte liście. Drzewa żeńskie nie wytwarzają pyłku, ale wiele drzew go wytwarza. Tylko kilka gatunków powoduje kichanie lub reakcje alergiczne u ludzi, więc warto je wypróbować przed posadzeniem.

Pyłek powoduje alergie

Według specjalistów medycznych, pyłki drzew nie wywołują alergii u większości ludzi. W rzeczywistości ilość pyłków różni się znacznie w zależności od drzewa i sezonu. Oprócz ilości pyłków, pogoda również wpływa na nasilenie objawów alergii spowodowanych przez pyłki drzew. Podczas gdy deszcz i niespodziewane przymrozki spowalniają produkcję pyłków, wietrzna pogoda ma tendencję do rozprzestrzeniania ich w całym środowisku. W przypadku alergii, ciepła zima może spowodować wcześniejsze pylenie drzew, a tym samym wcześniejszy niż zwykle sezon alergiczny.

Drzewa iglaste

Istnieje kilka powodów, dla których drzewa iglaste nie powodują alergii. Jednym z powodów jest to, że drzewa te produkują pyłek w ogromnych ilościach i są zapylane przez wiatr. Pyłki sosen i innych drzew iglastych mogą być tak duże, że mogą pokrywać jeziora. Jednak pyłek z prawdziwych sosen jest również odpowiedzialny za wywołujące alergię objawy kataru siennego u ludzi. Ponadto ziarna pyłku większości rodzin drzew iglastych zawierają pęcherzyki powietrzne, które pomagają im orientować się w kropelkach wytwarzających pyłek. Rurki pyłkowe wnikają w nucellus i archegonium wielu drzew iglastych. Ziarna pyłku z innych rodzin nie zawierają komórek protalerza, dlatego ich rurki pyłkowe rozciągają się w dowolnym miejscu na powierzchni drzewa.

Sprawdź także:  Jak zrobić plantację choinek krok po kroku

Evergreens

Pyłek z drzew wiecznie zielonych może podrażniać płuca i nasilać astmę, ale to nie znaczy, że można unikać evergreenów. Pyłek z drzew wiecznie zielonych jest powszechnie obecny na powierzchniach zewnętrznych. Ważne jest, aby zrozumieć, że alergie na pyłki sosny różnią się od tych spowodowanych “alergią na choinkę”. Zgodnie z American College of Allergy, Asthma & Immunology, reakcje alergiczne na choinki są bardziej prawdopodobne, że są spowodowane przez unoszące się w powietrzu pyłki chwastów.

Morwa

Drzewo morwy białej zostało po raz pierwszy sprowadzone do Ameryki Północnej z Chin na początku XIX wieku. Przemysł jedwabniczy upadł, ale drzewa morwowe rozkwitły. Te małe drzewa produkują słodkie, smukłe jagody, które są uwielbiane przez dzikie zwierzęta i ludzi. W dobrym stanie, dobrej wielkości drzewo morwowe powinno produkować wystarczająco dużo owoców, aby nakarmić wszystkich, a także dzikie zwierzęta! Jest to częsty widok na chodnikach i w parkach publicznych El Paso.

Sprawdź także:  Najczęstsze powody usuwania drzew

Klon jesionolistny

Klon jesionolistny jest drzewem powszechnie występującym w Stanach Zjednoczonych. Klon ten nie wytwarza alergenów w swoich liściach, ale zawiera pyłki innych drzew. Pomimo nazwy, wiele osób jest uczulonych na pyłki tego drzewa. Pyłki innych drzew mogą wywoływać reakcje alergiczne. Drzewa takie jak eukaliptus, bukszpan i klon srebrzysty są również powszechne w Stanach Zjednoczonych.

Ginkgo biloba

Chociaż powszechnie uważa się, że drzewa Ginkgo biloba powodują alergie, badania wykazały, że tak nie jest. Owoce tego drzewa są jadalne i zawierają kwas masłowy, który nadaje im zapach. Owoce tego drzewa są również uważane za smaczne przez Japończyków. Są one spożywane od wieków i wchodzą w skład potraw podczas specjalnych okazji. W Japonii spożywa się również liście. Liść miłorzębu jest uważany za symbol Tokio.

Platanus x acerifolia

Platanus x acernifolia jest jednym z najpopularniejszych drzew ozdobnych w Chinach i często jest źródłem alergizującego pyłku. Jego pyłek został powiązany z różnymi parametrami meteorologicznymi, w tym temperaturą, wilgotnością i promieniowaniem, i dlatego jest możliwą przyczyną reakcji alergicznych. Ostatnie badania sugerują jednak, że pyłek tego drzewa może nie powodować alergii.

Sprawdź także:  Które drzewa nie stanowią zagrożenia, gdy sadzimy je wokół domu?

Grusze

Podczas gdy większość ludzi myśli, że gruszki i ich pyłki mogą powodować alergie, jest to po prostu nieprawda. Grusze pochodzą z różnych rodzajów drzew, w tym z gruszy Bradforda, gruszy kłującej i gruszy czarnej. Grusze Bradford pochodzą z Chin, choć obecnie są powszechnie uprawiane w USA i innych częściach świata. Nie są uczulone na pyłki brzozy, a ich drzewa są stosunkowo krótkotrwałe, osiągając jedynie 20 lub 25 lat. Mają też nieprzyjemny zapach, podobny do zapachu gnijących ryb.

Podobne tematy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wam też może się spodobać
Jakie są rodzaje drzew iglastych?
Czytaj Dalej

Jakie są rodzaje drzew iglastych?

Prawdopodobnie słyszałeś termin “iglak”, ale co oznaczają poszczególne rodzaje? Wiecznie zielone, łuskowate, iglaste, świerk Engelmanna i inne? Aby…