Drzewa zimozielone i liściaste – co się dzieje z drzewami zimą

Drzewa zimozielone i liściaste – co się dzieje z drzewami zimą

Co się dzieje z drzewami w czasie zimy? Drzewa wiecznie zielone przestają rosnąć, a ich liście opadają. Drzewa liściaste przestają rosnąć, a wiecznie zielone przechodzą w stan hibernacji. Oba rodzaje drzew potrzebują do życia wody i tlenu, ale niektóre z nich są bardziej aktywne zimą niż inne. W tym artykule dowiemy się, dlaczego drzewa tracą liście i dlaczego drzewa zimozielone zapuszczają korzenie – Informacja jest wynikiem badań specjalistów serwisu Poradnik Klienta. Dowiemy się także o kwasie abscysynowym, który zapobiega wzrostowi drzew podczas zimy.

Drzewa liściaste tracą liście zimą

Podczas gdy większość drzew liściastych zrzuca liście w miesiącach zimowych, są pewne wyjątki. Niektóre drzewa zachowują liście i przechodzą dłuższy proces rozkładu. Szybkość opadania liści zależy od genomu drzewa i czynników środowiskowych. Oto kilka powodów, dla których drzewa liściaste tracą liście zimą. Przeanalizujmy krótko każdy z nich. Ale co dokładnie powoduje, że drzewa liściaste tracą liście zimą?

Opadanie liści następuje w wyniku zmian chemicznych w soku drzewa. Podczas opadania liści zamykają się żyły sokowe, które odcinają połączenie między liściem a systemem odżywczym drzewa. Proces ten jest zakończony poprzez utworzenie warstwy abscission u podstawy łodygi liścia. Efektem tego jest sezonowo mroźna zima. Ponadto liście drzew liściastych są zrzucane do trzeciego tygodnia listopada.

Gdy drzewa liściaste tracą liście zimą, ulegają one procesowi zwanemu abskluzją. Polega on na wzroście wyspecjalizowanych komórek w łodydze liścia. Komórki te rosną w miejscu, gdzie łodyga styka się z gałęzią. Komórki te ostatecznie odcinają liść od drzewa. Proces ten jest naturalną częścią życia drzewa. Korzyści z usuwania liści w zimie obejmują mniejsze uszkodzenia przez owady i zdrowsze drzewa.

Oprócz tego, że drzewa liściaste są bardziej odporne na zimową pogodę, produkują również mniej nasion. Jest to tzw. marcescencja, charakterystyczna dla dębów i buków. W tym stadium warstwa abscission jest niekompletnie rozwinięta. Jednak w późniejszych fazach rozwoju dolne gałęzie dojrzałych drzew mogą wykazywać marcescencję. Drzewa liściaste mają również wiele zalet w porównaniu z roślinami wiecznie zielonymi. Ponieważ mogą one zatrzymać więcej wody, rośliny liściaste są w stanie lepiej przetrwać surowe warunki zimowe. Ponadto drzewa liściaste odrastają w następnym odpowiednim sezonie wegetacyjnym, co wymaga większych nakładów.

Sprawdź także:  Które drzewa nie stanowią zagrożenia, gdy sadzimy je wokół domu?

Gwałtowny początek niskich temperatur może zatrzymać proces abscission u drzew liściastych i mogą one zachować swoje liście do zimy. Kępy liści stanowią wspaniałe tło dla zimowych lasów, a ptaki mogą się wśród nich schronić. Drzewa liściaste są najlepsze do ogrodów, ponieważ zatrzymują dużo wody, ale nie są tak atrakcyjne jak rośliny wiecznie zielone. Dlatego wybierając drzewo do domu, upewnij się, że wiesz, jakie gatunki drzew liściastych posiadasz.

Drzewa zimozielone przechodzą w stan hibernacji

Nawet jeśli temperatura w zimie jest poniżej zera, drzewa zimozielone nadal rosną podczas chłodnej pory roku. Dzieje się tak dlatego, że nie tracą one liści i nie wymagają fotosyntezy do wzrostu. W rzeczywistości wiele z tych drzew może przetrwać w zimniejszym klimacie niż ich liściaści kuzyni. Evergreeny mają również elastyczne gałęzie, które uginają się i łamią pod ciężarem śniegu i zrzucają go. W ten sposób mogą przetrwać pomimo zimnej pogody, co pozwala na oglądanie ich w różnych miejscach.

Chociaż wiele drzew liściastych zrzuca liście jesienią i wchodzi w stan spoczynku na zimę, to drzewa zimozielone tego nie robią. Drzewa zimozielone zachowują liście przez całą zimę. Jeśli zauważysz, że liście Twojej rośliny zimozielonej zbrązowiały lub stały się kruche, prawdopodobnie doszło do ich odwodnienia. Nie jest to tak groźne, jak się wydaje, a nawet możesz pomóc jej wrócić do normalnego wzrostu, pozwalając jej odzyskać poziom wilgoci.

Głównym powodem, dla którego drzewa wiecznie zielone przechodzą zimą w stan spoczynku, jest magazynowanie nadmiaru cukrów. Cukry, które produkują w sezonie wiosennym i letnim, są magazynowane w ich korzeniach. Dzięki temu nie muszą się martwić o wyrastanie liści i wytwarzanie owoców. W rzeczywistości drzewa, które przechodzą w stan spoczynku, mają również tendencję do posiadania zdrowszych systemów korzeniowych. Jeśli myślisz o rezygnacji z drzewa, ponieważ jest zbyt zimno, powinieneś znać najlepszy czas, aby to zrobić.

Najważniejszą rzeczą, jakiej potrzebuje drzewo wiecznie zielone pod koniec roku, jest wilgoć. Upewnij się, że ziemia nie wyschnie – zwłaszcza jeśli jest nowa. Korzenie dopiero się tworzą. Jeśli pozwolisz, aby ziemia wyschła, evergreeny mogą nie przetrwać zimnej pory roku. Zapewniając drzewom i krzewom wilgoć w miesiącach zimowych, pomagamy im przetrwać długie zimne miesiące.

Wahania temperatury w sezonie zimowym mogą spowodować eksplozję drzewa. Drzewa, które są zbyt zimne, mogą również pęknąć, co ma miejsce, gdy soki zamarzają i powodują ciśnienie, które powoduje rozpad kory. Może to być niszczące dla zdrowia drzewa, dlatego kluczowe jest zapewnienie mu odpowiedniej ochrony. Istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc chronić swoje zimozielone drzewa podczas zimy. Warto wspomnieć, że wykorzystują one kilka strategii, aby przetrwać i rosnąć.

Sprawdź także:  Jakie kwiaty posadzić w pniu drzewa

Kwas abscysynowy zapobiega wzrostowi w zimie

Jesienią drzewa przechodzą w stan spoczynku, co jest naturalnym zjawiskiem spowalniającym ich metabolizm i wzrost. Tracą liście i gromadzą zapasy składników odżywczych, by przetrwać zimę. W tym czasie wytwarzają substancję zwaną kwasem abscysowym. Kwas abscysowy hamuje wzrost drzew poprzez zapobieganie podziałom komórkowym. Pomaga również zapobiegać przedwczesnemu kiełkowaniu podczas zimy. Kwas rozpada się podczas zimy i zapobiega wzrostowi drzew na wiosnę.

Substancja chemiczna kwas abscysynowy (ABA) jest wytwarzana w pniu drzewa podczas jesieni. ABA hamuje wzrost poprzez zerwanie więzi między liśćmi a pniami drzew. Gdy to nastąpi, liście tracą zawartość chlorofilu i zaczynają opadać. Proces ten pomaga drzewom oszczędzać energię i zapobiegać utracie wody poprzez konserwację liści. Drzewa nie są jednak całkowicie odporne na działanie kwasu abscysynowego.

Kwas abscysowy hamuje wzrost u roślin poprzez blokowanie aktywności giberelin. Gibereliny to hormony produkowane przez rośliny, biorące udział we wzroście owoców, liści i kwiatów. Stymulują również kiełkowanie nasion i przedłużają życie rośliny. Winogrona są rutynowo traktowane giberelinami, aby zachęcić do uzyskania większych owoców. Są one syntetyzowane w merystemach wierzchołkowych korzenia i łodygi. Regulują wzrost roślin poprzez przerywanie spoczynku i opóźnianie starzenia się liści.

Ponieważ jesień przynosi krótsze dni i chłodniejsze noce, drzewa zużywają zmagazynowaną energię, aby utrzymać się przy życiu i zdrowiu. Płyn komórkowy wewnątrz drzewa zawierający naturalne cukry ulega zagęszczeniu. Cukry zawarte w płynie obniżają temperaturę zamarzania wody znajdującej się pomiędzy komórkami. Elastyczna błona komórkowa chroni tkanki miękkie przed zamarzaniem. Proces ten zapobiega przedwczesnemu wyjściu drzewa ze stanu spoczynku.

Drzewa zimozielone zapuszczają korzenie zimą

Drzewa zimozielone kontynuują zapuszczanie korzeni podczas miesięcy zimowych. Po zrzuceniu liści nadal są w stanie pobierać wodę z gleby, która jest niezbędnym elementem fotosyntezy. Ponieważ drzewa potrzebują wody do życia, nie mogą bez niej rosnąć. Dlatego drzewa potrzebują wody przez cały rok. Ponieważ mają liście przez cały rok, są bardzo przydatne do ekranowania. W porównaniu z drzewami liściastymi są mniejsze i mają inne cechy.

Sprawdź także:  Które drzewa są odporne na komary?

Aby przetrwać zimę, musisz zadbać o zapewnienie odpowiedniej ilości wody dla swojego drzewa w okresie jesiennym i zimowym. Nie chcesz przecież utopić ani podlać drzewa zimozielonego. Zawsze sprawdzaj skład gleby w miejscu, w którym planujesz je posadzić, aby zapewnić mu odpowiednią ilość wody. Jeśli gleba jest zbyt sucha lub ma mało składników odżywczych, drzewo będzie miało trudności z rozwojem. Należy również unikać przesadzania drzewa w okresie jego aktywnego wzrostu.

Korzenie drzew mogą obumrzeć, jeśli temperatura spadnie poniżej 10 stopni Fahrenheita. Jesienią należy regularnie podlewać nowo posadzone drzewa i rośliny drzewiaste. Głębokie mrozy mogą spowodować zamarznięcie ziemi i odcięcie korzeni. Dlatego jesień to najlepszy czas na podlewanie evergreenów. Temperatura ziemi powinna wynosić co najmniej 10 stopni Fahrenheita, aby zapobiec ich pękaniu. Pomoże to zapobiec zimowemu wysuszeniu ich igieł.

Pomimo swojej nazwy, rośliny wiecznie zielone są łatwe w uprawie i zapewniają oszałamiające ulistnienie przez cały rok. W przeciwieństwie do drzew liściastych, ich liście pozostają zielone nawet wtedy, gdy inne drzewa przestały rosnąć. Często kojarzone są z choinkami i sosnami. Jeśli planujesz posadzić na swoim podwórku pojedyncze drzewo, rozważ posadzenie kilku roślin zimozielonych w grupach. Będziesz zadowolony, że to zrobiłeś! Jeśli masz problem z wyborem konkretnego gatunku rośliny wiecznie zielonej, rozważ skonsultowanie się z CSU Extension. Mogą oni zaoferować wskazówki dotyczące umieszczania, sadzenia i pielęgnacji drzew zimozielonych.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, drzewa wiecznie zielone powinny być sadzone jesienią. O tej porze roku temperatura i wilgotność powietrza są lepsze, co sprawia, że jest to najlepszy czas na sadzenie nowego drzewa. Jeśli mieszkasz w wilgotnym klimacie, upewnij się, że posadziłeś drzewa przed listopadem. Zbyt późne zasadzenie spowoduje poważne uszkodzenia zimowe. Ale nawet jeśli posadzisz je w tym sezonie, nie powinieneś zapominać o podlewaniu ich po osiągnięciu pożądanej wysokości.

Podobne tematy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wam też może się spodobać
Dlaczego drzewa są białe
Czytaj Dalej

Dlaczego drzewa są białe

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego drzewa są białe? Odpowiedź jest prosta: zawierają one biały pigment. Pomaga to w zauważeniu…
Jakie drzewa rosną najwyżej?
Czytaj Dalej

Jakie drzewa rosną najwyżej?

Pytanie: “Jakie drzewa rosną najwyżej?” intrygowało ludzi od wieków. Wszyscy zastanawiamy się nad tymi majestatycznymi stworzeniami i nad…
Znaczenie jemioły dla drzewa
Czytaj Dalej

Znaczenie jemioły dla drzewa

Być może zastanawiasz się, czym jest jemioła i dlaczego drzewa jej nie lubią. Oto krótki przegląd. W skrócie,…