Jakie drzewa przyciągają pioruny?

Jakie drzewa przyciągają pioruny?

Najbardziej oczywiste pytanie: “Jakie drzewa przyciągają pioruny?” Odpowiedź jest taka sama dla każdego regionu, ale niektóre są bardziej podatne na uderzenie niż inne. Na przykład sosny są notorycznie wysokie, ale nie są szczególnie odporne na uderzenia piorunów. Sosny mają tendencję do wybuchania po uderzeniu pioruna, ponieważ ich drewno lepiej przewodzi prąd niż inne rodzaje. Z kolei jesiony są drzewami liściastymi i mogą osiągać wysokość do 120 stóp, co czyni je pierwszymi celami dla uderzeń piorunów.

Dąb

Jedno z najpospolitszych drzew na świecie, uważa się, że dęby przyciągają pioruny. Dęby rosną w umiarkowanych regionach półkuli północnej. Ich południowa granica znajduje się na tropikalnych wyżynach. Dęby zwykle nie przekraczają 15 metrów wysokości. Są jednak bardzo atrakcyjne i stanowią świetny dodatek do każdego podwórka lub ogrodu. Poniżej przedstawiamy kilka powodów, dla których przyciągają one pioruny. Ale jak właściwie piorun uderza w dąb?

Uderzenia piorunów w drzewa są niebezpieczne. W zależności od miejsca, w którym znajduje się drzewo, szkody wyrządzone przez piorun mogą być od minimalnych po wybuchowe. Gdy piorun uderza w drzewo, woda w jego komórkach wrze. Rozszerzająca się para wodna może spowodować pęknięcie kory drzewa i jej rozebranie. Dęby są szczególnie narażone na uderzenie pioruna ze względu na swoją wysokość i wysoką wilgotność. Ze względu na dużą zawartość wilgoci są one również bardzo dobrymi przewodnikami ładunków elektrycznych. Uderzenia piorunów nie zawsze są śmiertelne, ale w przypadku ich wystąpienia drzewo może ponieść większe szkody niż jakikolwiek inny rodzaj drzewa.

Sprawdź także:  Jakie drzewa są najlepsze do dużego ogrodu?

Wiele osób wierzy, że dęby przyciągają pioruny. Różne kultury wykorzystywały właściwości przyciągania piorunów przez dąb. Norwedzy wierzyli, że jest to drzewo ochronne przed bogiem Thorem. Poza tym umieszczenie żołędzia na parapecie okiennym chroni dom przed uderzeniami piorunów. Niektórzy wierzą, że kształt trójkąta w egipskiej piramidzie przynosił siłę i dobrobyt. To przekonanie jest prawdopodobnie mało wiarygodne, ale ma sens.

Hikora

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy drzewa hikory przyciągają pioruny, nie jesteś sam. Pioruny przyciągają się do ich gałęzi, ponieważ są lepszymi przewodnikami prądu niż pobliskie obiekty. Jeśli jednak zastanawiałeś się, co powoduje, że hikora przyciąga pioruny, może to mieć coś wspólnego z jej unikalnym kształtem. Na szczęście hikory są niezwykle odporne i przetrwają jeszcze przez kilka pokoleń.

Pioruny przyciągają drzewa, ponieważ przewodzą one prąd lepiej niż powietrze. Kiedy piorun uderza w drzewo, styka się z powierzchnią sześciokrotnie gorętszą od słońca. W rzeczywistości piorun może osiągnąć temperaturę ponad 54 tysięcy stopni Fahrenheita. Ponadto drzewa są podatne na pożary, wybuchy i inne rodzaje uszkodzeń. Na szczęście większość drzew, w które uderzył piorun, przeżywa, ale nie bez pewnych uszkodzeń.

Piorun najprawdopodobniej uderzy w wysokie, solidne obiekty, takie jak drzewo. Chociaż drzewa mogą się zregenerować po uderzeniu pioruna, to jednak dopiero po kilku miesiącach widzą pełny rozmiar szkód. Porażenie prądem może wystawić wewnętrzne warstwy drzewa na działanie żywiołów, co czyni je podatnym na szkodniki i choroby. Jak w przypadku każdej niebezpiecznej sytuacji, należy wiedzieć, co należy zrobić natychmiast po uderzeniu pioruna. Jeśli drzewo nie odzyska przytomności, prawdopodobnie najlepiej będzie je usunąć.

Topola

Chociaż możliwe jest leczenie drzewa po uderzeniu pioruna, może to być ryzykowne. Uderzenie pioruna może zniszczyć strukturę drzewa, a jego wewnętrzne tkanki mogą zostać odsłonięte, co czyni je podatnym na choroby i szkodniki. Odpowiednia pielęgnacja pomoże drzewu przetrwać, a nawet wytrzymać wielokrotne uderzenia. Poniżej przedstawiono kilka kwestii, które należy wziąć pod uwagę, jeśli w drzewo uderzył piorun:

Sprawdź także:  Jakie kwiaty posadzić w pniu drzewa

W przeciwieństwie do metalowych przedmiotów, drzewa są dobrym przewodnikiem elektrycznym. Ponieważ drzewa są wysokie i wypełnione wilgocią, stanowią dobrą drogę dla piorunów. Pioruny uderzają codziennie w tysiące drzew i na szczęście żadne z nich nie ma bezpośredniego kontaktu z metalowymi przedmiotami. Jeśli jednak Twoja topola została uderzona przez piorun, możesz podjąć pewne kroki, aby ją chronić. Jeśli masz na podwórku topolę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że została ona uderzona przez piorun.

Aby zmniejszyć szansę na uderzenie, należy usunąć wszelkie gałęzie i inne obiekty znajdujące się w pobliżu topoli. Topole są notorycznie narażone na uderzenia piorunów. Mają płytkie korzenie, więc należy je sadzić z dala od budynków i zabudowań gospodarczych. Rosną do wysokości 165 stóp, ale są bardzo podatne na uderzenia piorunów. Pomimo niewielkich rozmiarów, topole są cennym drewnem opałowym i przyciągają pioruny.

Topole

Drzewa są pierwszymi kandydatami do uderzenia pioruna. Topole pochodzą z półkuli północnej i dobrze rozwijają się w cieplejszym klimacie. Mają tendencję do wzrostu wyższego niż inne drzewa i mogą osiągnąć wysokość 165 stóp. Ponieważ topole nie zatrzymują wody tak jak inne drzewa, mają tendencję do wzrostu bliżej nieba niż inne rodzaje drzew. Ich gałęzie są również bliżej ziemi, co czyni je pierwszymi kandydatami do uderzenia pioruna.

Niektóre drzewa są bardziej skłonne do przyciągania piorunów niż inne. Według Colorado State University, warstwa kambium topoli i jesionów jest szczególnie podatna na uderzenia piorunów. Uderzenie pioruna w warstwę kambium powoduje wypalenie małego kanału przez pień drzewa, tworząc grzbiet na jego korze. Topole są również podatne na uszkodzenia przez pioruny ze względu na swoje rozmiary i wilgotność.

Topole tulipanowe należą do rodziny magnoliowatych. Drzewo nie jest spokrewnione z tulipanami, ale kwiaty na drzewach przypominają tulipany. Topole tulipanowe częściej niż inne drzewa przyciągają pioruny, dlatego są wymieniane jako najbardziej niebezpieczne. Drzewa z tej rodziny są również podatne na wylesianie i często są celem uderzeń piorunów. Nigdy nie powinieneś sadzić topoli tulipanowych w pobliżu linii energetycznych, jeśli chcesz chronić swój dom przed burzami. Sosny

Sprawdź także:  Czy lepiej sadzić drzewa owocowe wiosną czy jesienią?

Istnieje pięć gatunków drzew, które przyciągają pioruny. Chociaż większość ludzi nie była osobiście świadkami uderzeń piorunów, to zapewne wie, że sosny są bardzo wytrzymałe i suche. Fakt ten jest spotęgowany przez to, że sosny mogą rosnąć nawet do 120 stóp wysokości! Aby wyjaśnić ten fenomen, przyjrzymy się unikalnym cechom każdego gatunku drzewa. Poniżej przedstawiamy trzy najważniejsze powody, dla których sosny przyciągają pioruny. Poniższe informacje wyjaśnią, dlaczego sosny są drzewami najbardziej podatnymi na uderzenia piorunów.

Uszkodzenia drzew spowodowane przez pioruny są niszczące. W zależności od wielkości drzewa uszkodzenia mogą być minimalne, aż do całkowitej śmierci. Uderzenie pioruna powoduje uszkodzenie pnia i gałęzi, co powoduje podgrzanie wody w drzewie. W efekcie dochodzi do eksplozji i rozszczepienia uszkodzonych części. Drzewa uszkodzone przez piorun są również bardziej podatne na działanie owadów i grzybów. Znany jest chrząszcz sosny południowej, który atakuje uszkodzone przez burzę sosny. Inwazyjne grzyby również mogą powodować obumieranie sosen.

Jedną z głównych oznak uszkodzenia sosny przez piorun są pęknięcia kory. Piorun może również zniszczyć system korzeniowy drzewa, nie naruszając kory. Mimo swojej śmiertelnej natury drzewa zazwyczaj nie umierają po uderzeniu pioruna. Chociaż powietrze jest słabym przewodnikiem elektryczności, piorun jest niezwykle gorący i rozgrzewa je do 50 000 stopni Fahrenheita. To pięć razy goręcej niż powierzchnia słońca. Piorun może zniszczyć każde drzewo, ale rzadko zabija drzewa.

Podobne tematy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wam też może się spodobać
Symbolika drzew
Czytaj Dalej

Symbolika drzew

Czy wiesz, że drzewa mają wiele symbolicznych znaczeń? Jeśli nie, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o znaczeniach…
Jakie zwierzęta zajmują drzewa?
Czytaj Dalej

Jakie zwierzęta zajmują drzewa?

Zwierzęta, które żyją na drzewach to w większości ssaki. Do najczęstszych ssaków zamieszkujących drzewa należą wiewiórki, wiewiórki i…
Najczęstsze powody usuwania drzew
Czytaj Dalej

Najczęstsze powody usuwania drzew

Najczęstsze powody usunięcia drzewa to blokowanie widoków lub światła, utrudnianie wyjścia z domu lub powodowanie uszkodzeń fundamentów domu.…