Jak dbać o basen i wodę w basenie

Jak dbać o basen i wodę w basenie

Aby utrzymać wysoką jakość wody w basenie, musisz przestrzegać kilku wskazówek. Woda w Państwa basenie zawiera liczne mikroorganizmy. Są one przede wszystkim wynikiem działalności człowieka, ale istnieje również ryzyko, że w upalne dni w wodzie brodzą martwe zwierzęta, np. psy. Czynnikami przyczyniającymi się do tego mogą być również zanieczyszczenia z Twojej posesji. Poniżej wymieniono kilka sposobów na utrzymanie jakości wody w basenie.

Utrzymanie właściwego poziomu pH

Basen nie jest kompletny bez właściwego poziomu pH. Niezrównoważony całkowity poziom zasadowości i pH może spowodować, że basen wymknie się spod kontroli. To może kosztować Cię utratę pieniędzy na naprawy i dodatkowe środki chemiczne. Aby uniknąć wymknięcia się spod kontroli, należy codziennie sprawdzać poziom pH. Alternatywnie, można dodać środki równoważące, takie jak chlor. Wymaga to jednak regularnego badania wody w basenie. Więcej na temat równowagi pH można przeczytać tutaj.

Poziom pH wody w basenie jest bardzo ważny, ponieważ zbyt wysoki lub zbyt niski może powodować podrażnienia skóry i oczu. Zbyt kwaśna woda pozbawia ciało naturalnych olejków, co może prowadzić do suchej, swędzącej skóry i łamliwych włosów. Na szczęście ludzkie ciało jest bliskie neutralnego poziomu pH. Niemniej jednak, jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby upewnić się, że Twoja woda ma zrównoważone pH.

Sprawdź także:  Jak chlorować basen

Czyszczenie powierzchni basenu

Regularne czyszczenie powierzchni basenu i wody jest niezbędne, aby zapobiec rozwojowi glonów i utrzymać przejrzystość wody. Aby utrzymać basen w czystości, należy codziennie szczotkować i odkurzać jego powierzchnię. Profesjonalne usługi czyszczenia mogą również pomóc w tym zadaniu. Jeśli nie jesteś pewien, jak wyczyścić basen, rozważ użycie kija teleskopowego, węża z odpowiednio długimi dyszami i szczotki ze specjalistyczną przystawką.

Jeśli nie masz kija teleskopowego, możesz użyć opryskiwacza z pompą ogrodową, aby nanieść produkt na powierzchnię basenu. Następnie odczekaj co najmniej cztery godziny, aby roztwór zaczął działać. Nie zapomnij wyczyścić powierzchni, ponieważ deszcz i wiatr mogą wzburzyć powierzchnię, co może podnieść plamy. Podobnie, tkaniny zewnętrzne, takie jak parasole tarasowe, krzesła, leżaki i stoły, mogą rozwijać plamy z pleśni, jeśli nie myjesz ich regularnie.

Utrzymanie systemu filtracji

Ogólnie rzecz biorąc, filtr basenowy działa poprzez pompowanie wody przez filtr, a ten filtr będzie wymagał okresowego czyszczenia. Jeśli filtr ulegnie nadmiernemu zabrudzeniu, nie będzie mógł działać tak skutecznie jak wtedy, gdy basen był nowy. Najczęstszym typem filtra jest filtr piaskowy. Piasek zatrzymuje brud i zanieczyszczenia, i może wyeliminować cząstki tak małe jak 20 mikronów.

Sprawdź także:  Jak obliczyć ile litrów ma basen

Kiedy system filtracji jest zaniedbany, woda będzie wydawać się mętna. Nawet jeśli Twoja woda ma prawidłowy skład chemiczny, nadal będzie wydawać się mętna. Przyczyną tego jest brudny filtr lub taki, który przecieka. System filtracji powinien działać co najmniej osiem godzin dziennie, najlepiej na timerze. Jeśli filtr nie działa prawidłowo, woda będzie się gromadzić i może powodować nieprzyjemne zapachy.

Utrzymanie basenu ze słoną wodą

Jeśli jesteś nowym użytkownikiem basenów ze słoną wodą, oto kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć, zanim dokonasz zmiany. Słona woda powoduje, że części basenu zużywają się szybciej, więc trzeba je regularnie czyścić. Na szczęście może to być tak proste, jak wymiana kotwic na mosiężne. Będziesz musiał także co miesiąc sprawdzać poziom soli. Najlepiej używać cyfrowego czytnika poziomu soli, ale czasami nie jest on dokładny. Ponadto, metalowe uchwyty skimmera i teleskopowe słupki będą szybciej korodować z powodu kontaktu ze słoną wodą. Czyść je po każdym użyciu i pamiętaj o przestrzeganiu instrukcji dołączonych do generatora wody słonej.

Sprawdź także:  Jak zrobić basen żywiczny

W przeciwieństwie do basenów chlorowych, baseny ze słoną wodą wymagają mniejszej konserwacji niż baseny chlorowe. Baseny ze słoną wodą wymagają bardziej regularnego czyszczenia niż baseny z chlorem, ale ogólnie są znacznie mniej pracochłonne. Jeśli nie masz czasu na samodzielne wykonywanie konserwacji basenu, możesz wynająć profesjonalny serwis basenów solankowych. Ci profesjonaliści będą w stanie utrzymać poziom soli w basenie. Czyszczenie basenu przez profesjonalistę jest również dobrym pomysłem.

Podobne tematy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wam też może się spodobać
Jak zrobić basen dla psa
Czytaj Dalej

Jak zrobić basen dla psa

Podczas budowy basenu dla psów należy wziąć pod uwagę kilka czynników, w tym koszt, rozmiar i bezpieczeństwo. Użycie…
Jak założyć pokrywę basenową
Czytaj Dalej

Jak założyć pokrywę basenową

Jeśli jesteś nowy w konserwacji i bezpieczeństwie basenu, możesz zastanawiać się, jak założyć pokrywę basenu. Oto kilka wskazówek,…
Jak działa basen infinity
Czytaj Dalej

Jak działa basen infinity

Podstawową ideą basenu infinity jest to, że poziomy wody w nim nigdy nie są równe. Ściany zwykłego basenu…
Jak zrobić basen z włókna szklanego
Czytaj Dalej

Jak zrobić basen z włókna szklanego

Być może zastanawiasz się, “Jak zrobić basen z włókna szklanego?”. Możesz chcieć poznać koszt wykonania jednego, jakie opcje…
Jak obliczyć ile litrów ma basen
Czytaj Dalej

Jak obliczyć ile litrów ma basen

Możesz obliczyć objętość basenu mierząc jego średnicę w najszerszym miejscu. Następnie weź promień i podnieś go do kwadratu.…