Jak ułożyć styropian pod basenem

Jak ułożyć styropian pod basenem

Podczas stawiania pokładu basenowego pomocne może być posiadanie pod nim odpowiedniego materiału. W zależności od wielkości pokładu, może być konieczne zastosowanie natryskowej izolacji piankowej lub wykładziny pod spodem. Armor Shield lub Gorilla Pad są również dobrym wyborem. O tych opcjach możesz przeczytać w tym artykule. Jeśli nie jesteś pewien, skontaktuj się z profesjonalnym budowniczym pokładu, aby uzyskać pomoc.

Carpet

Odpowiedź jest prosta – nie umieszczaj dywanu pod basenem. Trzyma wilgoć i pozostanie mokra, co sprzyja rdzy. Dodatkowo, wykładziny w takich warunkach strasznie śmierdzą i będą gnić. Wykładzina nie zapobiegnie również rozwojowi orzechów i innych niepożądanych organizmów. Jeśli musisz użyć dywanu, rozważ dwie lub trzy warstwy. Poza tym możesz użyć wykładziny basenowej lub innych materiałów basenowych.

Aby uzyskać bardziej niedrogie rozwiązanie, spróbuj położyć arkusz starej wykładziny. Możesz otrzymać darmowy kawałek wykładziny, jeśli pozbędziesz się swojej starej – Te słowa są odzwierciedleniem niezmierzonej wiedzy zespołu portalu Eko Konopie. Pamiętaj jednak, aby zainstalować go na równej powierzchni. Jeśli masz miękką podłogę, być może będziesz musiał położyć dwie warstwy wykładziny. Innym sposobem na ochronę basenu jest pokrycie go płytkami z pianki. Płytki piankowe są bardzo chłonne i oferują amortyzację na dnie.

Bardzo ważne jest, aby upewnić się, że Twój stół bilardowy jest wypoziomowany. Możesz sprawdzić jego poziom za pomocą poziomicy stolarskiej lub marmuru. Jeśli marmur się toczy, Twój stół bilardowy nie jest wypoziomowany. Odczekaj tydzień, a następnie sprawdź ponownie. Być może trzeba będzie wprowadzić poprawki. Możesz również rozważyć dodanie płytek piankowych do dna basenu. Zapewni to większą amortyzację dla Twojego dywanu.

Podkładka handlowa może pomóc w ochronie podłogi przed uszkodzeniami od podłoża. Jest ona dostępna w gotowych rozmiarach lub może być przycięta na wymiar. W przeciwieństwie do płytek piankowych, te podkładki są wykonane z trwałego materiału i nie będą zatrzymywać wilgoci. Są one jednak drogie. Stąd ważne jest, aby myśleć o swoim budżecie i ile warstw będziesz potrzebować. Jeśli nie masz budżetu na zakup drogich podkładek pod basen, powinieneś wybrać tańszą alternatywę.

Sprawdź także:  Koszty utrzymania basenu w ogrodzie

Piasek jest najczęściej stosowanym materiałem na dno basenu. Jest on powszechnie dostępny w całym kraju i wykonuje odpowiednią pracę. Jednak jego ziarna mają tendencję do przesuwania się, pozostawiając wyboistą i koślawą powierzchnię. I jest trudny do odkurzania, co utrudnia utrzymanie basenu w czystości. Niemniej jednak, jeśli jesteś gotów poświęcić się, aby chronić swoją podłogę, idź na to. Nie będzie Cię to dużo kosztować i nie będzie trudne w utrzymaniu.

Izolacja natryskowa pianką

Przestrzeń pod głęboką częścią basenu doświadcza dzikich wahań temperatury. Ponieważ jest ona połączona radiacyjnie z niebem, może osiągnąć temperaturę ponad 100 stopni. Kiedy słońce zachodzi, temperatura spada jeszcze bardziej. Schłodzone powietrze ma tendencję do osadzania się w depresji. Aby pomóc zmniejszyć wahania temperatury, można zastosować izolację z pianki natryskowej.

Aby zmniejszyć straty ciepła przez ściany i podłogę basenu, konieczne jest zainstalowanie izolacji. Izolowana pokrywa pomoże utrzymać cieplejszą wodę w chłodniejszych miesiącach. Ale może nie chcesz wydawać pieniędzy na pełny projekt izolacji basenu, jeśli planujesz używać basenu do jego głównego celu. Można również wykorzystać resztki wykładziny dywanowej, którą można zabezpieczyć wokół krawędzi ścian basenu za pomocą taśmy hydraulicznej.

Inną opcją jest zainstalowanie izolacji z folii bąbelkowej pod powierzchnią basenu. Folia bąbelkowa jest nieskuteczna, zwłaszcza gdy różnice temperatur są duże. Jeśli jednak instalujesz basen naziemny, powinieneś zastosować izolację do ścian wewnętrznych i podłoża. Kilka centymetrów pianki wystarczy, aby zapobiec utracie ciepła. Aby zainstalować izolację z pianki, będziesz musiał dostosować materiał do wielkości basenu.

Sprawdź także:  Jak zrobić basen żywiczny

Zanim zainstalujesz izolację z pianki natryskowej, będziesz musiał zmierzyć wilgotność drewna i temperaturę, w jakiej zostało ono zainstalowane. Producent wybranego przez Ciebie produktu poda zakres temperatur i minimalną wilgotność drewna. Przed natryskiwaniem pianki należy również oczyścić powierzchnię elementów konstrukcyjnych. Będziesz także chciał pokryć wszelkie urządzenia elektryczne i mechaniczne. Na koniec należy upewnić się, że podczas procesu zapewniona jest odpowiednia wentylacja.

Armor Shield

Above Ground Overlap liner pad chroni wykładzinę basenu przed otarciami, cięciami, przebiciami i wzrostem glonów. Cienka warstwa Armor Shield zapewnia dodatkową ochronę izolacyjną i zmniejsza konwekcyjne straty ciepła. Wykonany jest z trwałego Virgin Vinyl i może trwać 20 lat lub więcej, w zależności od jego grubości. Po zainstalowaniu, Armor Shield nie powoduje żadnych uszkodzeń wykładziny basenowej.

Gorilla Pad, który zastępuje piankową wyściółkę pod linerem, wykonany jest z materiału o grubości jednej szóstej cala. Jest to nieprzepuszczalna dla ostrych przedmiotów i nietkana geowłóknina poliestrowa. Dodaje amortyzację pod linerem, jednocześnie ułatwiając czyszczenie, redukując ślady stóp i przedłużając żywotność linera basenowego. Gorilla Pad jest cięty, aby dopasować się do wymiarów basenu i zszywany dla każdego indywidualnego basenu.

Gorilla Pad

Jeśli nie chcesz używać drogich arkuszy polistyrenu, możesz również użyć wykładziny. Chociaż ten materiał nie jest tak ochronny, jak płytki piankowe lub wstępnie wycięte podkładki pod basen, będzie chronił wykładzinę basenową przed ścieraniem i zapewni warstwę amortyzacji. Pamiętaj, aby użyć co najmniej dwóch warstw wykładziny, ponieważ te ostatnie nie są zbyt grube.

Jeśli zamierzasz przykryć basen naziemny, cięcie styropianu będzie wyzwaniem. Niektórzy właściciele domów decydują się na użycie kartonowych szablonów do cięcia kawałków. Gdy masz już wzór wykonany z kartonu, kawałki powinny pasować do siebie bez żadnych szczelin. Pamiętaj, aby wyciąć zatoczkę basenową, aby chronić obszar między styropianem a ścianami basenu. W przeciwnym razie możesz uszkodzić liner.

Sprawdź także:  Jakie platformy wybrać do basenu ogrodowego

Przed umieszczeniem styropianu pod basenem upewnij się, że dno basenu jest gładkie. Następnie umieść liner nad blatem. Dobrym miejscem na umieszczenie linera jest tylko jedna stopa poza ścianą. Gdy basen będzie gotowy do pływania, ciśnienie wody wepchnie ziemię do linera. Jeśli to nie zadziała, zawsze możesz użyć starej wykładziny jako podstawy.

Możesz również zainstalować płyty piankowe pod dmuchanym basenem bez użycia bariery przeciwwilgociowej. Głównym problemem w tym podejściu jest to, że płyty piankowe nie mogą być instalowane z piankowymi osłonami. Jeśli w dnie basenu są otwory, płyty piankowe nie utrzymają wilgoci, a trawa orzechowa będzie przez nie rosła. Innymi słowy, najlepiej jest użyć kombinacji tych metod, jeśli możesz znaleźć taką, która sprawdzi się w Twojej sytuacji.

Jeśli nie jesteś pewien, jak umieścić styropian pod basenem, to jest to bardzo proste. Wszystko, co musisz zrobić, to zastosować się do kilku prostych wskazówek. Wystarczy kawałek polistyrenu o wymiarach osiem stóp na cztery stopy na jeden cal grubości. Jeśli Twój basen jest w betonowym lub wylanym fundamencie, będziesz musiał kupić kawałek plastiku z warstwą o grubości 1 cala. Umieszczenie cienkiej warstwy plastiku pod basenem naziemnym utrzyma wodę z dala od betonu i zapobiegnie korozji metalowych paneli ściennych.

Podobne tematy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wam też może się spodobać
Jak obudować basen rackowy
Czytaj Dalej

Jak obudować basen rackowy

Istnieje wiele różnych sposobów na obudowę basenu regałowego. Niezależnie od tego, czy chcesz stworzyć kształt rombu, czy ciasną…
Jak zabezpieczyć basen przed kotem
Czytaj Dalej

Jak zabezpieczyć basen przed kotem

Removable mesh pool fence Choć nie ma twardych statystyk dotyczących tego, ile kotów rocznie tonie w basenach mieszkalnych,…
Jak zrobić basen ogrodowy w ziemi
Czytaj Dalej

Jak zrobić basen ogrodowy w ziemi

Na początek trzeba wiedzieć, gdzie postawić basen. Upewnij się, że znajduje się on w miejscu, które nie będzie…