Jakie kwiaty posadzić na ścieżce w ogrodzie

Jakie kwiaty posadzić na ścieżce w ogrodzie

Jeśli chcesz, aby Twoja ścieżka w ogrodzie była punktem centralnym, istnieje wiele kwiatów, które będą świetnie wyglądać wzdłuż niej. Na przykład żurawki to byliny, które kwitną latem. Rosną one w kopcach z zielonych liści i mają drobne kwiaty w kształcie miseczki we wszystkich kolorach. Innym doskonałym wyborem są lilie. Żurawki są także doskonałymi roślinami okrywowymi, ponieważ rosną w kępach.

Lilie dzienne

Wybór lilii dziennych do posadzenia na ścieżce jest stosunkowo łatwy. Należy tylko pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych wskazówek. Po pierwsze, przed posadzeniem należy sprawdzić glebę. Wykop w ziemi dołek o głębokości około 12 cali i wypełnij go wodą. Czas, jak długo to trwa do drenażu. Dobra gleba powinna drenaż około cala na godzinę. Jeśli woda spływa znacznie szybciej, może to być spowodowane suchością gleby lub koniecznością dodania substancji organicznych.

Wybierz lilie kwitnące późno lub wcześnie. Można zmieszać rośliny kwitnące w połowie sezonu z tymi, które kwitną ponownie, aby przedłużyć sezon piękności. W zależności od miejsca zamieszkania, można wybrać rośliny wczesnokwitnące, które zakwitają wczesną wiosną lub w połowie lata. Jeśli mieszkasz w chłodniejszym klimacie, rozważ późno kwitnące lub wiecznie kwitnące rośliny, które kwitną późną jesienią.

Żurawiejka

Żurawiejka to jeden z najwcześniejszych kwiatów, które zakwitną w Twoim ogrodzie każdego roku. Kwiat ten jest nisko rosnący i tworzy zgrabny kopczyk. Wyrasta nie wyżej niż na stopę. Najlepiej wygląda posadzony wzdłuż ścieżki lub granicy ogrodu. Można go znaleźć w szerokiej gamie kolorów i może być sadzony w każdym miejscu. Rośliny te rosną w wilgotnej glebie i są stosunkowo łatwe w uprawie.

Sprawdź także:  Jak zrobić ścieżkę z plastrów drewna krok po kroku

Można znaleźć kilka gatunków żurawek, które zapewniają kolor późną wiosną i wczesnym latem. Niektóre z nich mają pokrój rozłożysty, który stworzy piękny efekt w Twoim ogrodzie. Inne to niesforne krzewy, które do prawidłowego wzrostu potrzebują podpór. Jeśli wolisz bardziej uporządkowane rośliny, spróbuj G. cantabrigiense. Mniejsza forma, G. wallichianum, jest najlepsza dla koloru od połowy do końca lata.

Nepeta

Kwiaty Nepety do posadzenia na ścieżce w ogrodzie uświetnią każdy chodnik lub ścianę. Nie są mrozoodporne i nie rozmnażają się same, więc trzeba będzie kupić więcej roślin lub podzielić istniejące, jeśli chcesz ich więcej. Należy sadzić je w pełnym słońcu i przycinać po pierwszym kwitnieniu. Dobrze reagują na podział i mogą żyć nawet 10 lat, ale nie lubią zbyt mokrej lub suchej gleby.

Kwiaty tej byliny są jadalne. Liście stają się bardziej aromatyczne, gdy są zbierane w czasie kwitnienia. Zbieraj je późno w ciągu dnia, gdy są najbardziej aromatyczne i słodkie. Najłatwiejszym sposobem zbierania kwiatów jest odcięcie jednej trzeciej górnej części łodygi. Jeśli masz dużo roślin, możesz zbierać je w dużych ilościach za jednym razem lub wybrać tylko te, których potrzebujesz.

Big blue lilyturf

Jeśli planujesz posadzić big blue lilyturf wzdłuż ścieżki w swoim ogrodzie, musisz przygotować glebę przed sadzeniem. Roślina jest podatna na ślimaki, które zjadają liście, pozostawiając za sobą srebrne ślady. Możesz chronić roślinę, przykrywając ziemię słomą lub sianem. Możesz również usunąć liście, gdy pogoda ociepli się wczesną wiosną. Innym szkodnikiem roślin jest antraknoza, która powoduje czerwono-brązowe plamy na liściach. Jest to częstszy problem na obszarach z dużą ilością opadów, ale wpływa on tylko na wygląd rośliny, a nie na zdrowie ogrodu.

Sprawdź także:  Jak zaplanować ścieżkę od bramy do domu

Liriope Big Blue to kolejna doskonała roślina okrywowa do ogrodu. Długie, wąskie liście ładnie kontrastują z błyszczącymi, niebieskimi kwiatami. Kwitnie niezawodnie od późnego lata do wczesnej jesieni, co czyni ją świetną rośliną na ścieżkę. Po posadzeniu Big Blue toleruje ciepło, wilgoć i suszę. Jest to doskonały wybór do miejsc o małym natężeniu ruchu, takich jak ścieżka ogrodowa lub chodnik.

Balsamka pszczela

Niezależnie od tego, czy chcesz dodać olśniewający pokaz pszczół do swojego ogrodu, czy piękny chodnik, balsamka pszczela jest doskonałym wyborem do ogrodu. Jej drobne, gęste włoski pokrywają liście i łodygi, a kłącza są bardzo krótkie i smukłe. Roślina ta jest wyjątkowo odporna na suszę, gdy już się zadomowi, co czyni ją doskonałym wyborem do każdego ogrodu.

Kwiaty melisy są zazwyczaj jasne, pachnące i efektowne. Występują na smukłych, kwadratowych łodygach w kolorze białym, różowym, purpurowym i czerwonym. Liście są niebiesko-zielone, pachnące i odporne na zwierzynę łowną. Jej kwiaty są doskonałym wyborem do każdego ogrodu, ale także stanowią doskonałe rośliny akcentujące w pojemnikach. Są uniwersalne i świetnie wyglądają w ogrodzie, a nasiona można nawet zbierać do produkcji miodu i innych celów jadalnych.

Sprawdź także:  Jak zrobić ścieżkę sensoryczną krok po kroku

Wiciokrzew

Możesz wybrać jedną z dwóch odmian wiciokrzewu do posadzenia na ścieżce ogrodowej. Ta bylina jest bardzo pachnąca i może pozostać dość zwarta, ale kiedy zakwitnie, może stać się bardzo duża i przyciągnie wiele pszczół. Te rośliny nie są jednak idealne do sadzenia zbyt blisko ścieżki, ponieważ mogą być bardzo drażniące dla osób z alergią. Na szczęście kolibry uwielbiają wiciokrzew.

Sadząc wiciokrzew, pamiętaj, aby wybrać ten o odpowiednim nasłonecznieniu i rodzaju gleby. Pnącza wiciokrzewu potrzebują pełnego słońca, aby dobrze kwitnąć, dlatego należy je posadzić w miejscu z dobrym drenażem. W zależności od odmiany, którą wybierzesz, być może będziesz musiał dać im trochę cienia wokół ich łodyg, aby zachować wilgoć. Wiciokrzewy mogą tolerować cień i nadal będą wyglądać pięknie. Wiciokrzewy są bylinami i dobrze rosną w strefach od czwartej do ósmej.

Podobne tematy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wam też może się spodobać
Jak zrobić ścieżkę ogrodową z piaskowca
Czytaj Dalej

Jak zrobić ścieżkę ogrodową z piaskowca

Najwygodniej jest zbudować ścieżkę ogrodową z kamieni schodkowych. Następnie należy wybrać kamienie obrzeżne o kontrastujących kolorach i fakturach,…
Aranżacja ścieżek w ogrodzie wiejskim
Czytaj Dalej

Aranżacja ścieżek w ogrodzie wiejskim

Meandrujące ścieżki mogą być zachwycającym sposobem na połączenie przestrzeni ogrodowej. Możesz także spróbować ścieżek żwirowych, kamiennych lub z…