Jak przygotować podłoże pod ścieżkę z kostki brukowej

Jak przygotować podłoże pod ścieżkę z kostki brukowej

Jak przygotować podłoże pod ścieżkę z kostki brukowej? Oto kilka wskazówek. Należy wziąć pod uwagę wielkość, kształt i wysokość, a także samo podłoże. Należy również rozważyć, gdzie umieścić kamienie i ile stóp kwadratowych każdego z nich pokryje – Ta część została stworzona przez redaktorów serwisu https://kwiatorchidei.pl. Jeśli ścieżka jest nachylona, należy pominąć paliki i użyć deski o wymiarach 2 na 4, aby zapewnić, że kamienie będą ułożone w jednej linii.

Przygotowanie podłoża

Ogólnie rzecz biorąc, kamienie brukowe są lekko zaokrąglone u góry, stąd ich nazwa – kocie łby. Kostki brukowe występują w dwóch formach: związanej i niezwiązanej. Obie mają taki sam wygląd, ale różnią się właściwościami. W przypadku bruku niezwiązanego, górna warstwa powinna być płaska, bez żadnych przegród. Kolejnym krokiem jest przygotowanie podłoża pod ścieżkę z kostki brukowej.

Aby przygotować podłoże pod ścieżkę z kostki brukowej, wykop ścieżkę na głębokość trzech do czterech cali. Zapewni to miejsce na kostkę brukową, ziemię do wypełnienia i materiały drenażowe. Następnie przygotuj podłoże ścieżki, dodając do ziemi żwir groszkowy i tkaninę chroniącą przed chwastami. Następnie należy mocno i równomiernie ułożyć warstwę piasku i żwiru, zwracając uwagę na to, aby kamienie były rozmieszczone w sposób naturalny.

Rozmiar

Podczas układania kostki brukowej należy przygotować warstwę podbudowy, czyli warstwę nośną pod kamieniami. Jej grubość powinna wynosić co najmniej 100 mm. Podkłady o średniej wytrzymałości dostępne są na naszej stronie internetowej. Grubość podbudowy jest kluczowym czynnikiem decydującym o całkowitym pokryciu kostki brukowej. Jeśli nie posiadasz podbudowy, koniecznie zakup mniejszą ilość i zamontuj ją samodzielnie.

Sprawdź także:  Jakie drewno wybrać do wykonania ścieżki w ogrodzie z plastrów

Gdy podłoże jest już gotowe, można rozpocząć montaż kostki brukowej. Przed nałożeniem kleju należy upewnić się, że podłoże jest czyste i wolne od kurzu i zanieczyszczeń. Kostka brukowa jest łatwa w montażu i może być instalowana w trudnych miejscach. Kostki brukowe Armstone są wykonane tak, aby przypominały oryginalne europejskie kostki brukowe. Są dostępne w różnych wzorach i rozmiarach. A jeśli budujesz nowy dom, przed ułożeniem kostki weź pod uwagę wielkość podłoża.

Kształt

Jeśli układasz ścieżkę z kostki brukowej, kształt podłoża jest pierwszym krokiem. Należy wykopać ziemię na wysokość około 6 cali wyższą niż gotowa wysokość kostki brukowej. Kostka brukowa jest zazwyczaj nierówna, więc będziesz musiał dostosować głębokość, aby ją wyrównać. Następnie umieść na ścieżce pokruszony żwir i ubij go przy pomocy ubijaka, aby upewnić się, że kamienie pozostaną równe.

Zakrzywione drogi mają gładsze powierzchnie, ale to utrudnia zatrzymywanie materiałów opatrunkowych. Zakrzywione powierzchnie jezdni mają kształt trójkąta skierowanego w dół, co sprawia, że są bardziej narażone na erozję i rozjeżdżanie. Niezależnie od kształtu podłoża, ustawienie materiału obsypki poniżej maksymalnego obwodu kostki zwiększa jej geometryczną retencję. Ogólnie rzecz biorąc, bruk wytrzymuje większy stopień zużycia niż powierzchnia zakrzywiona, co czyni go idealnym dla pieszych.

Wysokość

W idealnej sytuacji ścieżka powinna mieć głębokość od 3 do 4 cali, aby umożliwić wypełnienie jej ziemią, materiałami odwadniającymi i kostką brukową. Po wykopaniu ścieżki można umieścić na jej powierzchni żwir lub tkaninę chroniącą przed chwastami. Następnie należy wsypać piasek do przestrzeni między kostkami brukowymi i rozłożyć je w celu stworzenia wizualnego zainteresowania. Po zakończeniu budowy ścieżki można przystąpić do układania kostki brukowej.

Sprawdź także:  Jak wyrównać grunt pod chodnikiem

Kostka brukowa nie jest układana w kompozyt, jak bruk betonowy, dlatego jest podatna na wywrócenie. Jeśli chcesz tego uniknąć, możesz umieścić nad kamieniami deskę, która zapewni stabilność. Alternatywnie można zainstalować betonowe obrzeże dla dodatkowej stabilności w miejscach o dużym obciążeniu. Aby zainstalować ścieżkę z kostki brukowej, można użyć gotowego betonu. Wymieszać go z wodą, aby uzyskać wilgotną mieszankę. Po wymieszaniu, wylać beton na kamienie, pozostawiając około 15 cm przestrzeni między każdym kamieniem. Następnie należy pozostawić mieszankę do stwardnienia na co najmniej 2 dni.

Waga

Zanim zaczniesz układać kostkę brukową, określ pożądaną szerokość i nachylenie. Jeśli chcesz uzyskać prostą ścieżkę, powinieneś wybrać grubszy kamień. W przeciwnym razie, średniej wielkości kamień powinien być wystarczający. Jeśli zamierzasz ułożyć ścieżkę na terenie nachylonym, dostosuj nachylenie o jeden cal. Jeśli nie jesteś pewien szerokości kamieni, możesz wypełnić luki większą ilością piasku lub mieszanką kompostu i ziemi doniczkowej. Jeśli układasz ścieżkę, która jest nachylona, możesz użyć desek o wymiarach dwa na cztery, aby utrzymać kamienie na miejscu.

Chociaż bruk może być nierówny, może być doskonałym materiałem na ścieżki. Jeśli kamienie zostaną ułożone prawidłowo, pozostaną stosunkowo płaskie. Aby zapobiec nierównościom, należy spryskać ścieżkę wężem ogrodowym lub farbą w celu jej zarysowania. Podłoże dla ścieżki z kostki brukowej powinno mieć co najmniej cztery cale grubości. Jeśli nie jesteś pewien, jakiej wielkości podłoża użyć, przeczytaj instrukcję dołączoną do kostki brukowej.

Sprawdź także:  Jak ułożyć ścieżkę ogrodową z tworzywa sztucznego

Klej

W zależności od kształtu używanej kostki brukowej, można położyć ją bezpośrednio na betonowej podkładce lub użyć zewnętrznego kleju murarskiego. Klej należy nakładać na czystą powierzchnię i powinien on pokrywać tylko połowę spodniej strony kamienia. Dzięki temu woda może spływać wokół kamienia. Klej do przygotowania podłoża pod ścieżkę z kostki brukowej należy nanieść na czystą powierzchnię.

Aby przygotować podłoże pod ścieżkę z kostki brukowej, należy wykopać ziemię na około sześć centymetrów poza wysokość kostki brukowej. Kostki brukowe mają zwykle nierówną wysokość, więc żwir posłuży jako podłoże. Po umieszczeniu żwiru, ubij go za pomocą narzędzia do ubijania. Ustabilizuje to ścieżkę i zapobiegnie jej przesuwaniu się podczas montażu.

Podobne tematy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wam też może się spodobać