Jakie krzewy można posadzić wokół altany?

Jakie krzewy można posadzić wokół altany?

Niezależnie od stylu Twojej altany, można ją uzupełnić o różne rośliny. W tym artykule omówimy Jelenie, Lonicerę, Passionflower i inne. W zależności od osobistych preferencji, krzewy te mogą zapewnić prywatność lub rośliny akcentujące. Jeśli wolisz bujny wygląd dżungli, możesz wybrać rośliny jednoroczne lub byliny, które będą odrastać co roku.

Oczar wirginijski

Oczar wirginijski to uniwersalna roślina, która dobrze rozwija się w półcieniu. Dorasta do 12 stóp wysokości, a zimą wytwarza pachnące kwiaty. Ten wielopniowy krzew ma także przyjemny aromatyczny zapach. W zależności od klimatu, oczar wirginijski Jelena doda do Twojego ogrodu odrobinę leśnego klimatu. Jego zapach przyciągnie zapylaczy na początku sezonu.

Niezależnie od tego, czy chcesz posadzić krzewy oczaru wirginijskiego Jelena wokół altany, czy wolisz bardziej zwartą formę, Hamamelis x intermedia jest idealnym wyborem dla tego obszaru. Krzewy te osiągają wysokość od 8 do 12 stóp i kwitną pod koniec lutego do marca. Pachnące pomarańczowo-czerwone kwiaty tego krzewu są mile widziane po długiej, mroźnej zimie.

Nazwa rośliny pochodzi od łacińskiego słowa “hamamelis” – razem z owocami. Kiedy kwitną, dojrzały już owoce z poprzedniego roku. Kilka tygodni później wyskoczą kapsułki z nasionami i wykiełkują kilka metrów od rośliny macierzystej. Oczar wirginijski ma przyjemny, korzenny zapach i jest rośliną odporną. Pomimo swojej nazwy nie jest podatny na wiele szkodników i chorób.

Lonicera

Rodzina Lonicera obejmuje wiele różnych roślin, które będą świetnie wyglądać wokół Twojej altany. Wszystkie rośliny mają piękne kwiaty, a niektóre z nich mają zapachy, które sprawiają, że są doskonałym wyborem do altan. Rośliny te mają szeroki zakres zastosowań w ogrodzie i stanowią piękne dodatki do krajobrazu. Mogą one zapewnić prywatność i poczucie koloru w altance, dlatego warto rozważyć posadzenie kilku z nich.

Wiciokrzew koralowy, znany naukowo jako Lonicera sempervirens, jest byliną rosnącą w regionach o umiarkowanym klimacie. Roślina ta pochodzi z USA, ale nie jest tak inwazyjna jak wiciokrzew japoński. Może być uprawiana w półcieniu lub pełnym słońcu i może być przycinana w celu uzyskania naturalnego kształtu fontanny. Roślina ta jest mrozoodporna do strefy 6. Wiciokrzew

Sprawdź także:  Jak wykonać betonową ścieżkę do altanki

to kolejna wspaniała roślina, którą można dodać do krajobrazu altany. Jej rurkowate kwiaty są pełne nektaru i przyciągają motyle i kolibry. Jego liście są gładkie i zielone, a rośnie jako krzew lub winorośl. W lecie wytwarza małe czerwone jagody, które są jadalne. Roślina jest bardzo aromatyczna, więc należy wybrać taką, która będzie pasowała do Twojej altany i klimatu.

Passionflower

Istnieje wiele różnych rodzajów passiflory. Są one różnokolorowe i mają formy liściaste i zimozielone. Niektóre odmiany są bardziej wytrzymałe niż inne. Najczęściej stosowaną passiflorą jest Passiflora caerulea, która jest odporna na zimno. Kwiaty passiflory są pięknym dodatkiem do krajobrazu wokół altany lub innej struktury na zewnątrz. Oto kilka pomysłów na posadzenie passiflory wokół altany:

Sadzenie passiflory w doniczce to najprostszy sposób na uzyskanie spektakularnego pokazu kwiatów. Kwiaty mają lejkowaty kształt i są pachnące. Mają różne kolory w środku i mogą dorastać do 40 stóp. Roślina ta pochodzi z tropikalnych Ameryk, Azji, Australii i południowego Pacyfiku. Nie jest odporna na różne gleby, ale lubi miejsca słoneczne z niewielkim cieniem.

Posadzenie passiflory wokół altany może przyciągnąć motyle i kolibry. Pnącza passiflory mogą w ciągu roku urosnąć do 20 stóp wysokości, dlatego należy posadzić je w miejscu zacienionym, gdzie nie będą narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Aby utrzymać rośliny passiflory w ryzach, możesz uprawiać je w pojemnikach i przechowywać w zimie. Upewnij się, że kupujesz je od renomowanych hodowców. Jelenie

Jelenie to duże krzewy liściaste, które zimą wytwarzają karbowane kwiaty w kształcie pasków. Krzew ten dobrze rośnie wokół altan i stanowi atrakcyjną roślinę akcentującą. Krzewy Jelena są łatwe w pielęgnacji i dodadzą pięknego koloru okolicy altany. Jelena dobrze rośnie także w donicach i stanowi piękne tło dla samej altany.

Jelena preferuje glebę kwaśną i wilgotną. Toleruje zarówno pełne słońce jak i półcień. Pełne słońce to najlepsze światło dla Jeleny, ale dobrze radzą sobie także w półcieniu. Jeśli altana znajduje się w miejscu zacienionym, będą tolerować umiarkowane mrozy. Krzewy Jelenie wymagają regularnego podlewania. Jeśli planujesz posadzić je wokół altany, upewnij się, że będą regularnie podlewane.

Sprawdź także:  Czym przykryć drewnianą altanę na zewnątrz

Oczar wirginijski i ostrokrzew Jelena to doskonały wybór do zimowych aranżacji wokół altan. Oczar wirginijski Jelena zapewni jaskrawe kolory dzięki ognistym pomarańczowo-czerwonym kwiatom. Kwiaty przyciągną zapylaczy we wczesnym sezonie. Roślina ta osiąga wysokość 12 stóp, ma wznoszące się gałęzie i szerokie, zielone liście.

Trawy dekoracyjne

Trawy dekoracyjne wokół altany mogą być świetnym sposobem na dodanie odrobiny zieleni przy zachowaniu czystej linii wzroku. Możesz również rozważyć cel roślin przy wyborze tych do umieszczenia wokół altany. Jeśli planujesz używać swojej altanki jako miejsca, aby cieszyć się samotnością, możesz chcieć posadzić kilka roślin, które tworzą efekt dżungli. Istnieje wiele wspaniałych wyborów dla altany, a posadzenie tych roślin może być zarówno piękne, jak i mało wymagające.

Trawy ozdobne są atrakcyjnym akcentem w krajobrazie i wymagają niewielkiej konserwacji po ich założeniu. Na ogół wystarczy je przycinać wiosną i podlewać w czasie suszy. Istnieje wiele różnych rodzajów traw ozdobnych do wyboru. Na przykład trawa Eulalia przyciąga ptaki i wytwarza piękne kwiaty jesienią. Jeśli planujesz posadzić te trawy wokół altany, powinieneś wybrać odmiany, które są odporne na suszę.

Istnieje wiele traw ozdobnych, które możesz wykorzystać wokół altany. Niektóre z tych traw osiągają wysokość pięciu stóp, a inne są jeszcze wyższe. Niektóre rodzaje mogą mieć od 8 do 10 stóp wysokości. Możesz wybierać wśród odmian w zależności od ich wysokości i szerokości. Możesz również wybrać byliny, które mają różne tekstury i kolory. Jeśli chcesz dodać trochę koloru, spróbuj posadzić trawy o kontrastującym kolorze liści.

Sukulenty

Sadzenie sukulentów wokół altany to idealny sposób na dodanie zieleni do przestrzeni zewnętrznej. Ponieważ sukulenty wymagają niewiele wody i dobrze rozwijają się w dobrze odsączonej glebie, można je umieścić w pojemnikach wykonanych z ceramiki lub kamienia. Ten rodzaj pojemnika pozwala również na odpowiednią cyrkulację powietrza. Sukulenty są również niezwykle łatwe w pielęgnacji i można je posadzić niemal wszędzie, od altany po otaczające ją podwórko.

Upewnij się, że regularnie podlewasz swoje sukulenty, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez szkodniki. Ślimaki mogą niszczyć sukulenty, wyjadając ich liście. Do zwalczania tych szkodników można użyć ziemi okrzemkowej lub przynęt z metaldehydem. Aby utrzymać sukulenty w zdrowiu, należy usuwać martwe liście i chwasty w okolicy. Również grzyby mogą powodować gnicie sukulentów. Rozprzestrzeniają się one przez małe skaleczenia i siniaki.

Sprawdź także:  Jak pomalować drewnianą altanę

Sadzenie sukulentów na zewnątrz jest możliwe w zimnym klimacie, ale należy podjąć specjalne środki ostrożności. Należy je chronić przed zimnymi wiatrami. Upewnij się, że otrzymują trzy do czterech godzin pośredniego światła słonecznego dziennie, w przeciwnym razie mogą ulec chorobie. Często sprawdzaj, czy nie ma w nich mszyc i mączniaków. W przypadku ich zauważenia należy spryskać je roztworem jednej części wody i trzech części alkoholu spożywczego.

Rośliny pnące

Jeśli planujesz posadzić rośliny pnące wokół swojej altany, masz wiele opcji do wyboru. Można na przykład posadzić powojnik, który lubi wilgotną, dobrze zdrenowaną glebę o małej lub żadnej kwasowości. Możesz również wybrać wisterię, która najlepiej rośnie w kwaśnej glebie. Jeśli nie chcesz sadzić powojników, możesz posadzić przy pergoli pnącza i winorośle.

Do ogrodu typu cottage nadają się tradycyjne projekty altan, które są zaprojektowane z bardziej dekoracyjnymi detalami. Pasują one do miękkiego, romantycznego wyglądu rozłożystych kwietników. Jeśli planujesz budowę otwartej altany, możesz wykorzystać rośliny pnące, aby stworzyć dramatyczny punkt centralny. Archiwa mogą służyć jako punkt centralny w ogrodzie, więc warto rozważyć ich dodanie. Proste drewniane lub metalowe łuki stanowią imponujący element.

Inną rośliną pnącą do altany jest jaśmin. Zapach jaśminu jest odurzający i uzupełnia wiele schematów kolorystycznych na zewnątrz. Jego kwiaty są pachnące, ale nie przytłaczają mebli tarasowych. Aby zapewnić, że jaśmin rośnie prawidłowo, potrzebuje słonecznego obszaru i dużej ilości wody. Jednak jaśmin może przetrwać w chłodnym klimacie i ponownie zasiać się na wiosnę. Jeśli posadzisz jaśmin wokół swojej altany, możesz mieć pewność, że będzie on rósł prawidłowo.

Podobne tematy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wam też może się spodobać
Jak chronić altanę przed wiatrem
Czytaj Dalej

Jak chronić altanę przed wiatrem

Jeśli chodzi o ochronę altany przed żywiołami, wiatr może być problemem. Istnieje kilka sposobów ochrony przed wiatrem, ale…
Jak pomalować drewnianą altanę
Czytaj Dalej

Jak pomalować drewnianą altanę

Jeśli rozważasz pomalowanie swojej drewnianej altany, jest kilka wskazówek, których należy przestrzegać. Przed malowaniem powinieneś znać dokładną wilgotność…
Jaki stół wybrać do altany
Czytaj Dalej

Jaki stół wybrać do altany

Jeśli szukasz, aby dodać trochę życia na świeżym powietrzu do swojej altany, powinieneś rozważyć dodanie stołu. Istnieje wiele…
Jak pomalować murowaną altanę
Czytaj Dalej

Jak pomalować murowaną altanę

Przed pomalowaniem swojej ceglanej altany należy podjąć pewne środki ostrożności. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jaki podkład użyć,…