Jak zrobić ścieżki w ogrodzie w stylu japońskim

Jak zrobić ścieżki w ogrodzie w stylu japońskim

Jeśli planujesz dodać do swojego domu ogród w stylu japońskim, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć ten efekt. Ogrody japońskie często mają ścieżki, które prowadzą do różnych miejsc w ogrodzie, takich jak żywopłot czy krzewy. W projekcie ścieżki możesz wykorzystać kamienie schodkowe lub ciętą kostkę brukową. Pamiętaj, aby zachować ostrożność podczas pracy z nierównymi kamieniami. Krawędzie ścieżek można złagodzić, sadząc rośliny okrywowe, takie jak mech. Mech stanowi również naturalny element w ogrodach japońskich i jest mile widzianym dodatkiem.

Styl Shin

W tradycyjnym ogrodzie japońskim ścieżki są klasyfikowane według stylu nobedan, kamieni schodowych i systemu Shin-Gyo-So. Nobedan to kamienny dywan, który pozwala ludziom chodzić blisko siebie. Ścieżki w ogrodach japońskich są często otoczone roślinami krzewiastymi i drzewami. System klasyfikacji Shin-Gyo-So może być stosowany do innych elementów ogrodu japońskiego, takich jak drzewa i skały.

Kolejną kwestią jest formalność ogrodu. W zależności od jego wielkości i przeznaczenia, ścieżka może być formalna lub nieformalna. Styl formalny najczęściej spotykany jest w świątyniach lub pałacach, natomiast styl pośredni nadaje się do większości prywatnych rezydencji. Z kolei style nieformalne można znaleźć w chłopskich chatach, górskich rekolekcjach i ogrodach herbacianych. Dzieje się tak dlatego, że celem docenienia japońskiego ogrodu jest ucieczka od codziennego świata.

Styl Gyo

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić ścieżki w ogrodzie japońskim w stylu Gyo, możesz zacząć od przyjrzenia się stylowi swojego ogrodu. Istnieją trzy rodzaje ścieżek: nobedan, shin i Gyo. Ścieżki nobedan są proste i starannie wycięte. Wykonuje się je zarówno z kamieni naturalnych, jak i ciosanych, i zwykle układa w linie proste. Ścieżki Shin i Gyo są bardziej skomplikowane i mogą obejmować więcej niż jeden styl.

Shin, Gyo i So to japońskie ideały. Ścieżki w ogrodach japońskich dzieli się na trzy kategorie: formalne, nieformalne. Ścieżka w pobliżu budynku będzie naturalnie najbardziej formalna, natomiast te znajdujące się dalej w ogrodzie będą bardziej nieformalne. Oba rodzaje ścieżek mogą być wykorzystane do reprezentowania różnych części ogrodu, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o japońskich ścieżkach ogrodowych, przeczytaj książkę Yale University Press, Japanese Gardens.

So style

Tobi-ishi, czyli ścieżki ogrodowe w stylu japońskim, są często nieregularne i nigdy proste. Często wiją się wokół dużych głazów, wokół drzew i w dół zbocza. Tworzy to atmosferę tajemniczości i pobudza wyobraźnię. Japończycy znani są ze swojego upodobania do unikania prostych ścieżek, więc tworzone przez nich ścieżki mogą sprawić, że mała przestrzeń będzie wydawać się większa niż jest w rzeczywistości. Jest to szczególnie pomocne w małych ogrodach. Oto kilka wskazówek, jak zaprojektować własne ścieżki ogrodowe w stylu japońskim.

Mech jest piękną rośliną okrywową, ale nie jest wystarczająco trwały, aby wytrzymać duży ruch pieszych. Należy zastosować kamienne chodniki lub inne rośliny okrywowe. Herbaciarnia w ogrodzie japońskim jest punktem centralnym i do niej powinny prowadzić ścieżki ogrodowe. Jeśli w ogrodzie znajduje się ścieżka z piasku lub żwiru, należy użyć średnich kamieni. W ten sposób każdy będzie mógł cieszyć się spokojną scenerią bez obaw o kontuzje.

Ukształtowanie terenu

Ogrody japońskie mają wiele wspólnych elementów, ale kilka z nich jest kluczowych dla ich projektu. Elementy te reprezentują zarówno wodę fizyczną, jak i symboliczną. Woda i kamień są w buddyzmie postrzegane jako biegunowe przeciwieństwa, dlatego w ogrodzie są używane jako kontrast. Tradycyjne ogrody japońskie zazwyczaj zawierają staw o nieregularnym kształcie, dwa lub więcej połączone kanałem oraz kaskadę, miniaturową wersję słynnych japońskich wodospadów górskich.

Skały, czyli duże głazy, często stanowią centralny punkt ogrodu, podczas gdy mniejsze mogą reprezentować góry i wzgórza. Niektórzy japońscy ogrodnicy ustawiają rzeźby skalne w pionie, aby uzyskać większy efekt wizualny. Luźny żwir jest kolejnym popularnym elementem, który pozwala ogrodnikom wyrazić ruch wraz z naturalnym ruchem krajobrazu. Równoległe linie w żwirze mogą tworzyć fale wokół dużych głazów lub rzek.

Rośliny wykorzystywane w ogrodzie w stylu japońskim

Trzynastą rośliną na liście jest mech. Mech to piękna roślina, którą można posadzić na skałach i kostce brukowej, w zakamarkach pni drzew, a nawet na posągach i innych elementach. Sprawia, że ogród japoński wygląda bujnie i naturalnie, a jego miękka faktura łączy różne elementy w harmonijny sposób. Oto kilka pomysłów na dodanie mchu do ogrodu.

Istnieje wiele roślin i kwiatów, które można wykorzystać w ogrodzie w stylu japońskim. Do najbardziej popularnych należą azalie, które występują w ogromnej gamie kolorów i które można starannie przycinać lub pozwolić im się rozrastać. Chociaż są one niezbędne w ogrodzie japońskim, mają również złą sławę, ponieważ wymagają kwaśnej lub neutralnej gleby. Jeśli nie chcesz uprawiać azalii w swoim ogrodzie, spróbuj zastąpić je innymi roślinami, takimi jak pigwowiec japoński lub bambus rajski.

Podobne tematy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wam też może się spodobać
Jak usunąć olej silnikowy z chodnika
Czytaj Dalej

Jak usunąć olej silnikowy z chodnika

Pewnie zastanawiałeś się jak usunąć olej silnikowy z chodnika. Istnieje kilka rozwiązań. Należą do nich WD-40, soda oczyszczona…