Jak zrobić ścieżki w ogrodzie w stylu japońskim

Jak zrobić ścieżki w ogrodzie w stylu japońskim

Jeśli planujesz dodać do swojego domu ogród w stylu japońskim, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć ten efekt. Ogrody japońskie często mają ścieżki, które prowadzą do różnych miejsc w ogrodzie, takich jak żywopłot czy krzewy. W projekcie ścieżki możesz wykorzystać kamienie schodkowe lub ciętą kostkę brukową. Pamiętaj, aby zachować ostrożność podczas pracy z nierównymi kamieniami. Krawędzie ścieżek można złagodzić, sadząc rośliny okrywowe, takie jak mech. Mech stanowi również naturalny element w ogrodach japońskich i jest mile widzianym dodatkiem.

Styl Shin

W tradycyjnym ogrodzie japońskim ścieżki są klasyfikowane według stylu nobedan, kamieni schodowych i systemu Shin-Gyo-So. Nobedan to kamienny dywan, który pozwala ludziom chodzić blisko siebie. Ścieżki w ogrodach japońskich są często otoczone roślinami krzewiastymi i drzewami. System klasyfikacji Shin-Gyo-So może być stosowany do innych elementów ogrodu japońskiego, takich jak drzewa i skały.

Kolejną kwestią jest formalność ogrodu. W zależności od jego wielkości i przeznaczenia, ścieżka może być formalna lub nieformalna. Styl formalny najczęściej spotykany jest w świątyniach lub pałacach, natomiast styl pośredni nadaje się do większości prywatnych rezydencji. Z kolei style nieformalne można znaleźć w chłopskich chatach, górskich rekolekcjach i ogrodach herbacianych. Dzieje się tak dlatego, że celem docenienia japońskiego ogrodu jest ucieczka od codziennego świata.

Sprawdź także:  Jak wyrównać grunt pod chodnikiem

Styl Gyo

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić ścieżki w ogrodzie japońskim w stylu Gyo, możesz zacząć od przyjrzenia się stylowi swojego ogrodu. Istnieją trzy rodzaje ścieżek: nobedan, shin i Gyo. Ścieżki nobedan są proste i starannie wycięte. Wykonuje się je zarówno z kamieni naturalnych, jak i ciosanych, i zwykle układa w linie proste. Ścieżki Shin i Gyo są bardziej skomplikowane i mogą obejmować więcej niż jeden styl.

Shin, Gyo i So to japońskie ideały. Ścieżki w ogrodach japońskich dzieli się na trzy kategorie: formalne, nieformalne. Ścieżka w pobliżu budynku będzie naturalnie najbardziej formalna, natomiast te znajdujące się dalej w ogrodzie będą bardziej nieformalne. Oba rodzaje ścieżek mogą być wykorzystane do reprezentowania różnych części ogrodu, ale jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o japońskich ścieżkach ogrodowych, przeczytaj książkę Yale University Press, Japanese Gardens.

So style

Tobi-ishi, czyli ścieżki ogrodowe w stylu japońskim, są często nieregularne i nigdy proste. Często wiją się wokół dużych głazów, wokół drzew i w dół zbocza. Tworzy to atmosferę tajemniczości i pobudza wyobraźnię. Japończycy znani są ze swojego upodobania do unikania prostych ścieżek, więc tworzone przez nich ścieżki mogą sprawić, że mała przestrzeń będzie wydawać się większa niż jest w rzeczywistości. Jest to szczególnie pomocne w małych ogrodach. Oto kilka wskazówek, jak zaprojektować własne ścieżki ogrodowe w stylu japońskim.

Sprawdź także:  Jak tanio zrobić ścieżkę w ogrodzie

Mech jest piękną rośliną okrywową, ale nie jest wystarczająco trwały, aby wytrzymać duży ruch pieszych. Należy zastosować kamienne chodniki lub inne rośliny okrywowe. Herbaciarnia w ogrodzie japońskim jest punktem centralnym i do niej powinny prowadzić ścieżki ogrodowe. Jeśli w ogrodzie znajduje się ścieżka z piasku lub żwiru, należy użyć średnich kamieni. W ten sposób każdy będzie mógł cieszyć się spokojną scenerią bez obaw o kontuzje.

Ukształtowanie terenu

Ogrody japońskie mają wiele wspólnych elementów, ale kilka z nich jest kluczowych dla ich projektu. Elementy te reprezentują zarówno wodę fizyczną, jak i symboliczną. Woda i kamień są w buddyzmie postrzegane jako biegunowe przeciwieństwa, dlatego w ogrodzie są używane jako kontrast. Tradycyjne ogrody japońskie zazwyczaj zawierają staw o nieregularnym kształcie, dwa lub więcej połączone kanałem oraz kaskadę, miniaturową wersję słynnych japońskich wodospadów górskich.

Skały, czyli duże głazy, często stanowią centralny punkt ogrodu, podczas gdy mniejsze mogą reprezentować góry i wzgórza. Niektórzy japońscy ogrodnicy ustawiają rzeźby skalne w pionie, aby uzyskać większy efekt wizualny. Luźny żwir jest kolejnym popularnym elementem, który pozwala ogrodnikom wyrazić ruch wraz z naturalnym ruchem krajobrazu. Równoległe linie w żwirze mogą tworzyć fale wokół dużych głazów lub rzek.

Rośliny wykorzystywane w ogrodzie w stylu japońskim

Trzynastą rośliną na liście jest mech. Mech to piękna roślina, którą można posadzić na skałach i kostce brukowej, w zakamarkach pni drzew, a nawet na posągach i innych elementach. Sprawia, że ogród japoński wygląda bujnie i naturalnie, a jego miękka faktura łączy różne elementy w harmonijny sposób. Oto kilka pomysłów na dodanie mchu do ogrodu.

Sprawdź także:  Jak szybko oczyścić chodnik przed domem zimą

Istnieje wiele roślin i kwiatów, które można wykorzystać w ogrodzie w stylu japońskim. Do najbardziej popularnych należą azalie, które występują w ogromnej gamie kolorów i które można starannie przycinać lub pozwolić im się rozrastać. Chociaż są one niezbędne w ogrodzie japońskim, mają również złą sławę, ponieważ wymagają kwaśnej lub neutralnej gleby. Jeśli nie chcesz uprawiać azalii w swoim ogrodzie, spróbuj zastąpić je innymi roślinami, takimi jak pigwowiec japoński lub bambus rajski.

Podobne tematy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wam też może się spodobać
Co to jest chodnik rzymski?
Czytaj Dalej

Co to jest chodnik rzymski?

Jaka jest historia rzymskiego chodnika? Jakie materiały były używane? Dlaczego został zbudowany tak dawno temu? Jaki rodzaj kostki…