Jak zrobić wymianę wody w basenie

Jak zrobić wymianę wody w basenie

Czy chcesz wiedzieć, jak zrobić wymianę wody w basenie? Oto kilka prostych kroków, które możesz podjąć. Te kroki obejmują obniżenie poziomu chloru i pH oraz sprawdzenie poziomu TDS. Zanim rozpoczniesz proces, powinieneś sprawdzić chemię wody w swoim basenie. Powinieneś również sprawdzić wodę pod kątem innych problemów, takich jak rdza, glony i grzyby. Po zakończeniu tego etapu, można dodać do wody inhibitor plam i kamienia, aby zapobiec przyszłym osadom.

Wymiana wody w basenie

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać podczas wymiany wody w basenie jest to, że środek czyszczący musi być świeży. Woda jest zanieczyszczona przez chlor. Aby usunąć chlor z wody, należy opróżnić basen i podłączyć wąż do wyczystki. Następnie można pozbyć się wody w bezpieczny sposób poprzez kanalizację sanitarną domu. Dobrym pomysłem jest przywiązanie gumek lub skarpetek do wylewki, aby zapobiec uszkodzeniu tynku. Wymiana wody w basenie nie powinna być kosztowną propozycją. Sprawdź w swoim mieście, aby ustalić koszty.

Cotygodniowa wymiana wody jest dobrym pomysłem, aby utrzymać wodę świeżą i wolną od glonów. Woda deszczowa może przenosić zarodniki glonów do basenu. Algi te żywią się chlorem basenowym, który z kolei pomaga im się rozwijać. Materia organiczna unosząca się w powietrzu rozkłada się na fosforany, które sprzyjają wzrostowi glonów. Dodatkowo, światło słoneczne może przyspieszyć wzrost glonów. Dlatego ważne jest, aby regularnie wymieniać wodę w basenie.

Kolejną ważną rzeczą do rozważenia przy wymianie wody w basenie jest bezpieczeństwo pływaków. Zła jakość wody może spowodować chorobę pływaków, dlatego ważne jest, aby regularnie wymieniać wodę. Dobry filtr wody jest przydatny, jeśli chodzi o utrzymanie wody w czystości. A automatyczny odkurzacz basenowy pomaga utrzymać wodę w czystości. Częstotliwość wymiany wody zależy od rodzaju wody. Miękka woda wymaga wymiany wody rzadziej niż twarda.

Kolejnym ważnym krokiem w konserwacji basenu jest usunięcie wszelkich nagromadzonych materiałów organicznych i bakterii. Jeśli woda pozostaje w stagnacji, jest to doskonała pożywka dla bakterii, pasożytów i pleśni. Jeśli woda jest brudna, przyciąga również komary i inne owady, które mogą roznosić choroby. Oprócz bakterii i wirusów, brudna woda przyciąga również komary, które mogą zaszkodzić pływakom.

Zmiana poziomu pH

Jest wiele rzeczy, które mogą wpłynąć na poziom pH Twojego basenu. Należy regularnie badać wodę pod kątem właściwego poziomu. Za prawidłowy poziom uważa się odczyt pH na poziomie siedmiu punktów powyżej tego poziomu. Każdy poziom poniżej siedmiu wskazuje, że woda jest zbyt kwaśna i wymaga regulacji. pH Twojego basenu powinno wynosić siedem lub więcej punktów, aby zapewnić prawidłowe działanie. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów na osiągnięcie tej równowagi, w tym napowietrzanie wody.

Sprawdź także:  Jak zrobić brezentowe przykrycie basenu

Po pierwsze, należy zrozumieć konsekwencje zmiany poziomu pH w basenie. Niskie pH może powodować rozwój glonów i bakterii. Może również prowadzić do zmętnienia powierzchni wody. Poziom pH wody określa, jak dobrze działają środki sanityzujące. Jeśli jest on zbyt wysoki lub zbyt niski, woda będzie miała słaby poziom sanitarny i będzie pożywką dla bakterii i glonów.

Zmiana poziomu pH w basenie może być wykonana przy użyciu środka chemicznego zwanego kwasem muriatycznym. Można go dodać do wody poprzez linię powrotu lub fontannę. Jeśli nie jesteś wystarczająco pewny siebie, aby dodać kwas, możesz użyć sody kalcynowanej, która jest również znana jako węglan sodu. Aby woda była bardziej odporna na działanie kwasu, należy odczekać cztery godziny przed wejściem do basenu. Innym rozwiązaniem na podniesienie poziomu pH jest soda kalcynowana, która jest naturalnym kwasem, który można znaleźć w większości domowych kuchni.

Zmiana poziomu pH w basenie jest skutecznym sposobem na podniesienie jego ogólnej jakości wody. Kwaśny charakter tabletek chloru, form stabilizowanych i wody deszczowej może spowodować spadek poziomu pH wody. Inną przyczyną niskiego pH jest nadmierne użytkowanie basenu. Te źródła wody zawierają duże ilości metali i wapnia, które mogą sprawić, że woda w basenie będzie silnie kwaśna. Oprócz kwaśnej wody, chemikalia w basenie mogą drastycznie obniżyć poziom pH.

Zmiana poziomu chloru

Jeśli masz problemy z utrzymaniem basenu w czystości, zmiana poziomu chloru jest dobrym sposobem na przywrócenie wody do normalnego zakresu. Ważne jest, aby sprawdzać pH i poziom chloru w basenie codziennie, ale lepiej sprawdzać je dwa razy dziennie, jeśli pogoda jest bardzo gorąca. Pamiętaj, że baseny podgrzewane wymagają większych ilości chloru niż baseny nieogrzewane, więc powinieneś często sprawdzać wodę, aby upewnić się, że nie jest ona zbyt niska lub zbyt wysoka.

Kolejnym krokiem w obniżaniu poziomu chloru jest zaprzestanie dodawania większej ilości chloru. Jeśli zauważysz, że poziom chloru jest wyższy niż zalecane poziomy, możesz zmniejszyć jego ilość poprzez wyłączenie podajnika. Innym dobrym pomysłem jest usunięcie pływaka chlorowego i tabletek z odpieniacza. Pozwoli to chlorowi już znajdującemu się w wodzie zacząć działać i zmniejszyć jego poziom. W tym czasie najlepiej jest pływać w basenie, aby pomóc chlorowi pracować bardziej efektywnie. Dzięki temu woda będzie również czystsza.

Sprawdź także:  Jak wybrać miejsce na basen w ogrodzie

Poza regulacją ilości chloru, należy również zwrócić uwagę na poziom zasadowości. W basenie o zbyt wysokim poziomie zasadowości wystąpi dryf pH. Aby temu zapobiec, należy obniżyć poziom zasadowości o co najmniej 10 ppm. Należy również unikać mieszania chemii basenowej z innymi chemikaliami. Nigdy nie przechowuj chemikaliów basenowych w pobliżu łatwopalnych przedmiotów, takich jak benzyna lub detergenty. Powinieneś również unikać przechowywania chemikaliów basenowych w pobliżu innych substancji chemicznych, takich jak alkohol, detergenty i benzyna. Mieszanie różnych chemikaliów może spowodować wybuch.

Sprawdzanie poziomu TDS

Total Dissolved Solids, czyli TDS, składa się z soli i minerałów. Substancje te mogą zawierać algi, chlor, jony zasadowości i inne związki. Mogą one z czasem gromadzić się w basenie i przyczyniać się do mętnego wyglądu wody. Oprócz chemikaliów basenowych, TDS jest również dodawane przez pływaków poprzez pot i olejki do ciała.

Jeśli nie jesteś pewien poziomu TDS w swoim basenie, sprawdź wodę za pomocą miernika TDS, aby upewnić się, że jest ona bezpieczna do picia. Wysoki TDS może być szkodliwy z wielu powodów. Te cząsteczki składowe mogą zmniejszyć skuteczność chloru, nadać wodzie matowy wygląd i zachęcić do rozwoju glonów. TDS może również zawierać fosforany lub azotany, które pochłaniają chlor i stanowią pożywkę dla glonów.

Poziom TDS może być zwiększony przez wiatr i deszcz. Jest to normalne, że baseny gromadzą TDS z czasem, ale zbyt duża ilość może powodować problemy. Gdy poziom TDS jest zbyt wysoki, woda może stać się mętna, mogą rozwijać się glony i może wystąpić korozja. Ponadto, poziom TDS może powodować fałszywe wyniki, jeśli chodzi o testowanie poziomów chemicznych w basenie. Tak więc, gdy planujesz przeprowadzić wymianę wody w swoim basenie, upewnij się, że sprawdzisz poziom TDS przed rozpoczęciem procesu.

Jednym ze sposobów sprawdzenia poziomu TDS przed wykonaniem wymiany wody w basenie jest użycie wodomierza. Miernik jest dostarczany z metalową sondą, która mierzy przewodność. Konwertuje ona ten odczyt na odczyt TDS w częściach na milion lub miligramach na litr. Zanurz sondę w wodzie, którą planujesz przetestować i delikatnie wymieszaj, aby usunąć wszelkie pęcherzyki powietrza. Następnie spójrz na ekran miernika TDS, aby zobaczyć ile TDS jest w wodzie.

Sprawdź także:  Jak zrobić drewniany basen

Zmiana poziomu chloramin

Zmiana poziomu chloramin w basenie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Twojej wody. Zbyt wysokie stężenie chloramin może doprowadzić do zabrudzenia wody i być może będziesz musiał wymienić całą wodę w basenie. Możesz to zrobić na dwa sposoby. Po pierwsze, możesz dodać szok bezchlorowy, lub możesz obniżyć łączny poziom chloru w basenie używając tabletek bezchlorowych Pool Solutions.

Poziom chloramin w wodzie pitnej wynosi około jednej części na milion. Jednakże, gdy chlorowana woda w basenie zawiera wyższe poziomy chloramin, poziom tych związków chemicznych wzrośnie. Jednym ze sposobów monitorowania poziomu chloramin w basenie jest zastosowanie analizy potasu acesulfamu. Ponadto, jeśli podczas pływania wystąpi podrażnienie oczu, prawdopodobnie jest to wynik zafałszowania wody.

Podczas gdy monochloramina jest użytecznym środkiem dezynfekującym wodę, to właśnie dichloramina i trichloramina przyczyniają się do powstawania zapachu w basenie. Aby ograniczyć powstawanie chloramin, przed wejściem do basenu należy wziąć prysznic. Pool and Hot Tub Alliance zaleca stężenie FAC w wodzie basenowej od 1,0 do czterech części na milion. Stężenie TC powinno być mniejsze niż 0,2 części na milion. Dostępne są zestawy testowe, które pomagają zarządzającym basenami monitorować poziomy FAC i TC w ich basenach.

Kiedy chloraminy przekraczają poziom chloru łączonego, kolejnym krokiem jest zastosowanie szoku. Szok ten może zwiększyć poziom wolnego chloru w wodzie o współczynnik 10. Poziom połączonego chloru i wolnego chloru w basenie powinien wynosić minimum jedną część na milion. Ten szok podniesie poziom wolnego chloru 10-krotnie i obniży łączny poziom chloru do bezpiecznego zakresu operacyjnego. Ten krok nie jest konieczny dla większości basenów, ale może być wymagany w niektórych przypadkach.

Podobne tematy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wam też może się spodobać
Jak zrobić drewniany basen
Czytaj Dalej

Jak zrobić drewniany basen

Najlepsze typy basenów to takie, które są łatwe w budowie, szybkie w instalacji i odporne na insekty. Są…
Jak zrobić basen z włókna szklanego
Czytaj Dalej

Jak zrobić basen z włókna szklanego

Być może zastanawiasz się, “Jak zrobić basen z włókna szklanego?”. Możesz chcieć poznać koszt wykonania jednego, jakie opcje…
Jak oświetlić basen
Czytaj Dalej

Jak oświetlić basen

Jeśli chcesz dodać światło do swojego basenu, musisz wiedzieć, jakie rodzaje świateł są najlepsze dla Twoich potrzeb. Istnieje…