Jak odnowić starą drewnianą altanę

Jak odnowić starą drewnianą altanę

Niezależnie od tego, czy chcesz nadać swojej drewnianej altanie nowy wygląd, czy po prostu ją odnowić, oto kilka wskazówek. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zabarwić drewnianą altanę, chronić ją przed żywiołami i nie tylko! Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, ile kosztowałoby przywrócenie drewnianej altany, czytaj dalej! Będziesz zadowolony, że to zrobiłeś. Niezależnie od tego, czy odnawiasz drewnianą altanę do ogrodu lub na podwórko, proces może być satysfakcjonujący.

Barwienie drewnianej altany

Możesz nadać swojej altanie nowy wygląd, barwiąc ją. Przed nałożeniem bejcy należy oczyścić drewno i naprawić wszelkie dziury. Następnie nałóż preferowaną bejcę i pozwól drewnu wyschnąć przez dwa do trzech dni przed dodaniem płyt ceramicznych lub drewnianych ram. Jeśli czujesz się ambitny, możesz nawet spróbować projektu DIY barwienia. Możesz też zatrudnić profesjonalistę, który wykona tę pracę za Ciebie.

Zanim zaczniesz, upewnij się, że dokładnie oczyściłeś altanę. Następnie należy zastosować środek do czyszczenia drewna, wyszorować i umyć. Przed nałożeniem bejcy należy odczekać co najmniej 24 godziny. Być może trzeba będzie nałożyć dwie do trzech warstw, zanim bejca całkowicie wyschnie. Jeśli zamierzasz użyć bejcy lub farby, najpierw przetestuj kolor na małej powierzchni, aby upewnić się, że jest właściwy.

Do nakładania bejcy można użyć pędzla lub wałka. Aby bejca była bardziej równomiernie nałożona, użyj wałka do jej nakładania. Pamiętaj, aby pracować w sekcjach, zaczynając od góry i pracując w dół. Po zakończeniu bejcowania można wytrzeć nadmiar bejcy. W altance, która była długo bejcowana, prawdopodobnie pojawi się dużo rdzy.

Najważniejszym etapem bejcowania jest przygotowanie drewna przed nałożeniem bejcy. Nowe drewno musi utwardzać się przez kilka dni. Jest to ważne, ponieważ nie chcesz zniszczyć swojej pracy przez błędy. Możesz nawet zabejcować samemu, ale zawsze powinieneś najpierw przetestować to na ukrytym obszarze. Najlepiej jest przetestować bejcowanie kilka razy, zanim zastosujesz je w swojej altance.

Sprawdź także:  Jak pomalować murowaną altanę

Po oszlifowaniu drewna można nałożyć bejcę. Pamiętaj, aby nakładać ją zgodnie z kierunkiem słojów drewna. Pamiętaj, że bejca jest rzadsza od farby, więc pamiętaj, by mieć pod ręką szmatkę na wypadek rozlania i przypadkowych kropel. Nałóż kolejną warstwę, jeśli chcesz uzyskać gładkie wykończenie. Jeśli nie jesteś zadowolony z rezultatu, zawsze możesz zatrudnić profesjonalistę, który zabejcuje dla Ciebie.

Ochrona drewnianej altany przed żywiołami

Pierwszym krokiem do ochrony altany przed żywiołami podczas jej renowacji jest jej pomalowanie. Farba lateksowa jest najlepsza dla czterech sezonów na zewnątrz i można znaleźć różne kolory i rodzaje farb w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego. Pamiętaj, aby kupić odpowiednią farbę i podkład dla wielkości altanki przed rozpoczęciem projektu malarskiego. Zaopatrz się w szczotki, wałki i drabinę, ponieważ prawdopodobnie będziesz musiał dotrzeć na dach altany, aby zakończyć projekt.

Po przygotowaniu altany na działanie czynników atmosferycznych najlepiej jest usunąć wszelkie stare lakiery. Można też wymieść wszelkie zanieczyszczenia. Na koniec można użyć węża lub spryskiwacza do umycia altany i pozostawić ją do wyschnięcia. Jeśli jest ona wykonana z płótna, można również rozważyć zastosowanie uszczelniacza chroniącego przed promieniowaniem UV. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie uszczelniacza materiałowego, jeśli chcesz zabezpieczyć ją przed pleśnią i grzybami.

Faux brick lub stone siding może rozwiązać te problemy estetyczne. Faux siding kamienny zakryje brzydką szczelinę pod altaną i nada jej wygląd kamiennego fundamentu. Dodanie nowych kolorów i faktur do altany może sprawić, że wyda się ona znacznie bardziej atrakcyjna. Dodanie faux cegły lub kamienia siding może również poprawić estetykę altany. Te rodzaje renowacji można zrobić w ułamku czasu, że zajęłoby to naprawić rzeczywistą altanę.

Jeśli masz duży ogród, można rozważyć zainstalowanie altanki w ogrodzie. Może ona służyć jako wygodne miejsce na meble zewnętrzne, a także można jej użyć jako altanki dla drzemiących dzieci. Innym świetnym zastosowaniem altany jest struktura cienia. Dolna część altany jest często najbardziej nieatrakcyjną częścią. Prosta listwa lub siding może rozwiązać ten problem w mniej niż jeden dzień.

Sprawdź także:  Jak udekorować ściany w altanie

Można wybrać jedną z kilku opcji dachu, w tym stały lub zdejmowany. Stałe dachy to gonty cedrowe, gumowe łupki lub metalowe pokrycia dachowe. Jeśli nie chcesz wymieniać całego dachu, możesz zdecydować się na prostsze rozwiązanie, takie jak tkanina żaglowa lub mocny powlekany poliester. Chociaż dekonstrukcja będzie wymagała więcej czasu i wiedzy, pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze i utrzymać altanę w idealnym stanie. Jeśli chcesz zachować drewno, dekonstrukcja jest lepszą opcją.

Przed pomalowaniem powierzchni drewnianych, koniecznie trzeba je dokładnie wyczyścić. Jeśli drewno ma szorstkie miejsca lub jest już pomalowane, należy usunąć wszelkie stare wykończenie za pomocą spirytusu mineralnego. Następnie spryskaj meble wodą z dodatkiem środka do czyszczenia drewna i pozwól im całkowicie wyschnąć. Możesz również chcieć użyć kartonowych lub plastikowych ściereczek do łapania kropli. Zawsze używaj dobrej wentylacji i umieszczaj drewnianą altanę w pomieszczeniach podczas miesięcy zimowych.

Koszt odnowienia drewnianej altany

Przy odnawianiu starej drewnianej altany należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Początkowe kroki to obramowanie i wypoziomowanie sekcji podłogowych oraz doprowadzenie energii elektrycznej do konstrukcji przed jej wykończeniem. Podstawowa rama altany może być ukończona w ciągu zaledwie dwóch tygodni, bez wykończenia wnętrza lub ścian i szkła. Jeśli przywracasz konstrukcję do bardziej trwałego użytku, proces ten może trwać nawet rok.

Przy szacowaniu ceny pamiętaj, że będziesz musiał uwzględnić nieprzewidziane koszty. Kiedy budowano altanę, miasto oszacowało, że prace będą kosztować 298 906 dolarów, co obejmowało plany architektoniczne, podatki i dziesięcioprocentową opłatę awaryjną na pokrycie nieprzewidzianych wydatków. Kiedy dokonywano pierwotnego oszacowania, nieprzewidziane koszty oszacowano na 30 000 dolarów, ale ostatecznie projekt kosztował 199 000 dolarów, w tym 85 000 dolarów za usunięcie ołowianej farby.

Drewniane altany są podatne na gnicie i powinny być regularnie kontrolowane. Wiosną i jesienią należy sprawdzić, czy nie ma w nich pleśni, wilgoci i gnijącego drewna. Te oznaki mogą świadczyć o przeciekających ścianach i dachach. Sprzątanie gruzu i usuwanie rzeczy osobistych pomoże zminimalizować koszty utrzymania. Ważne jest jednak, aby regularnie sprawdzać altany, aby zapobiec nieprzewidzianym kosztom. Choć kilka drobnych napraw może być koniecznych, im częściej będziesz sprawdzać swoją altanę, tym mniej będziesz musiał wydać na naprawy.

Sprawdź także:  Jak udekorować altanę na ślub używając balonów i lampionów

Drugim krokiem do przywrócenia starej drewnianej altany jest wymiana jej dachu. Wymiana ta będzie wymagała wyspecjalizowanych rzemieślników i obszernego budżetu. Często altany są wpisane do inwentarza mienia komunalnego, ponieważ są zabytkami. Ponadto wymiana metalowej blachy na dachu będzie wymagała wyspecjalizowanych rzemieślników. Dlatego wysokiej jakości altana powinna być starannie sprawdzona i odrestaurowana. Jeśli nie masz na to funduszy, istnieją inne kroki, które należy wykonać.

Kolejnym krokiem w przywracaniu starej drewnianej altany jest sprawdzenie stabilności terenu. Kilka konstrukcji może być niestabilnych, więc ważne jest, aby upewnić się, że teren jest wystarczająco płaski. Być może trzeba będzie wyciąć drzewa lub przyciąć krzewy w pobliżu. Instalacja nowej altany może zająć od pięciu do siedmiu godzin. To doda dodatkowy koszt od 50 do 100 dolarów. Ważne jest również, aby rozważyć rodzaj drewna, którego chcesz użyć do budowy altany.

Koszt naprawy altany może wynosić od 212 do 1 953 dolarów. W zależności od rodzaju drewna i wykończenia, naprawa może wynosić od 50 do ponad 3 000 dolarów – a wszystko to w zależności od wielkości uszkodzenia. Małe rozdarcia można naprawić samodzielnie, kupując zestawy naprawcze DIY patch. Ale jeśli uszkodzenie jest duże, prawdopodobnie będziesz potrzebował usług profesjonalisty.

Podobne tematy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wam też może się spodobać
Jak ocieplić dach altany
Czytaj Dalej

Jak ocieplić dach altany

Jeśli jesteś zainteresowany izolacją dachu swojej altany, to trafiłeś we właściwe miejsce. Użycie różnych materiałów zapewni Ci wysokiej…
Jak pomalować drewnianą altanę
Czytaj Dalej

Jak pomalować drewnianą altanę

Jeśli rozważasz pomalowanie swojej drewnianej altany, jest kilka wskazówek, których należy przestrzegać. Przed malowaniem powinieneś znać dokładną wilgotność…
Z czego zrobić dach do altany
Czytaj Dalej

Z czego zrobić dach do altany

Jeśli chcesz zrobić dach do altany z ekranem, powinieneś najpierw zdecydować o jej wielkości. Ogólnie rzecz biorąc, należy…
Jak udekorować altanę na wesele
Czytaj Dalej

Jak udekorować altanę na wesele

Podczas gdy para młoda powinna być główną atrakcją, dekorowanie altany ślubnej powinno być odzwierciedleniem ich osobowości. Rozważ umieszczenie…