Jak zrobić fundament pod murowaną altanę

Jak zrobić fundament pod murowaną altanę

Niezależnie od tego, czy budujesz murowaną altanę, czy betonową podstawę, dobry fundament jest niezbędny dla powodzenia Twojej konstrukcji. Możesz samodzielnie wykonać ten projekt lub zatrudnić lokalnego wykonawcę, który zbuduje dla Ciebie fundament. Aby przygotować fundament, umieść paliki pod czterema kątami prostymi wzdłuż obwodu altany. Będą one służyć jako wytyczne dla obszaru fundamentu.

Fundament kolumnowy

Altana murowana jest wykonana z kilku różnych materiałów. Podczas gdy cegła użyta do wykonania fundamentu jest ważna dla ogólnej stabilności konstrukcji, można również zastosować drewniane słupy. Ten rodzaj fundamentu jest jednak mniej trwały niż jego betonowy lub ceglany odpowiednik. Idealna średnica drewnianego słupa wynosi około 150-200 cm, a także musi być impregnowana środkami zmniejszającymi palność i antyseptycznymi. Do hydroizolacji drewna doskonale nadają się masy bitumiczne.

Budując fundament słupowy, właściciel musi zdecydować, ile słupów będzie potrzebnych i jak zostaną rozmieszczone na danym terenie. Lokalizacja rusztu i ukształtowanie terenu zadecydują o tym, jak duży ciężar zostanie przeniesiony na kolumny. Alternatywnie właściciel może zdecydować się na odbiór, czyli dodatkową konstrukcję betonową, przykrywającą obszar pod podłogą. W takim przypadku wymagane jest dodatkowe zbrojenie betonu, aby zapewnić stabilność całej konstrukcji.

Sprawdź także:  Jakie wymiary są najlepsze dla altany w ogrodzie?

Jeśli planujesz budowę murowanej altany, pierwszym krokiem jest przygotowanie terenu. W przygotowaniu terenu może pomóc profesjonalista w tej dziedzinie, biorąc pod uwagę rodzaj gleby, ciężar konstrukcji oraz Twoje preferencje. Powierzchnia przeznaczona na budynek jest początkowym parametrem przy sporządzaniu projektu konstrukcyjnego. Kolejnym ważnym wskaźnikiem jest masa konstrukcji. Pamiętaj, aby zmierzyć powierzchnię przed wykopaniem otworów.

Po zainstalowaniu dwóch pali, nadszedł czas na zainstalowanie trzeciego pala. Ten pal jest trudniejszy do obliczenia, ale kieruje się twierdzeniem pitagorejskim. Po obliczeniu szerokości i długości budynku, można od tych dwóch liczb odjąć grubość ściany. Otrzymane liczby będą wielkością przekątnej konstrukcji. Będziesz musiał powtórzyć ten proces jeszcze raz, aby zapewnić właściwe umieszczenie końcowego stosu cegieł.

Sprawdź także:  Jak udekorować altanę na wesele

Super kolce

Zastosowanie zestawu kolców na ptaki na podstawie murowanej altany może zapobiec jej przewróceniu. Ptaki wolą zakładać gniazda w miejscach, gdzie prawdopodobieństwo uderzenia przez obiekt latający jest niewielkie lub zerowe. Te kolce dla ptaków są zainstalowane na podstawie przy krawędziach altany. Należy je umieszczać w czystych miejscach, gdzie nie zrobią ptakom krzywdy.

Gdy już zdecydujemy się na murowaną altanę, trzeba będzie stworzyć mocne fundamenty. Najczęściej wybierane są betonowe stopy, tarasy z kostki brukowej lub drewno. Budowanie na szczycie tych fundamentów jest projektem do-it-yourself, lub można zatrudnić profesjonalnego wykonawcę, aby zrobić to dla Ciebie. Aby określić dokładny obszar, gdzie będzie wylewanie fundamentu, umieścić cztery słupy pod kątem prostym wokół obwodu altany. Kilka superkolców umieszczonych pod tymi kątami powinno wystarczyć do oznaczenia obszaru, w którym będziesz wylewać betonowy fundament.

Najlepszym sposobem na odstraszenie gołębi i innych ptaków od korzystania z Twojej murowanej altany jest umieszczenie na jej podstawie kolców na ptaki. Listwy z kolcami na ptaki może zamontować każdy, ponieważ nie wymagają one żadnych specjalnych narzędzi. Alternatywnie można kupić gotowe listwy kolców na ptaki. Znajdziesz tu paski kolców na ptaki ze stali nierdzewnej lub plastiku, które są niedrogie i łatwe do zainstalowania. Są one równie skuteczne w odstraszaniu gołębi i pozwalają uniknąć konieczności ich wymiany.

Sprawdź także:  Jak udekorować ściany w altanie

Podobne tematy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wam też może się spodobać
Jak zamontować rynny do altany
Czytaj Dalej

Jak zamontować rynny do altany

Alternatywy dla rynien Jeśli chcesz, aby Twoja altana była sucha, istnieje wiele alternatyw dla rynien do altany. Tradycyjne…
Jak pozbyć się dżdżownic z altanki
Czytaj Dalej

Jak pozbyć się dżdżownic z altanki

Jeśli zauważyłeś pojawienie się dżdżownic pod patio, nie jesteś sam. Dżdżownice żyją pod tarasami i podjazdami, ponieważ są…
Jak urządzić altankę
Czytaj Dalej

Jak urządzić altankę

Altany to świetne miejsca do odpoczynku i oglądania meczu. Możesz stworzyć altanę z różnymi miejscami do siedzenia i…