Mięso z grilla a rak jelita

Mięso z grilla a rak jelita

Nowe badanie łączy czerwone mięso i raka jelita. Sugeruje ono, że dieta bogata w przetworzone mięso jest związana z trzema procentami zgonów z powodu raka i zawiera substancje chemiczne, które mogą uszkodzić DNA. Przetworzone mięso jest odpowiedzialne za około 34 000 zgonów z powodu raka każdego roku, więcej niż alkohol, tytoń i zanieczyszczenie powietrza razem wzięte. Badanie to zostało opublikowane w czasopiśmie Lancet. Mimo to, pozostaje pewna ostrożność. Kluczem jest umiar.

Zwęglanie powoduje rakotwórczość

Ostatnie badania potwierdziły, że zwęglanie powoduje rakotwórczość w żywności. Nowe badania pokazują konkretne powiązania między zwęglaniem a powstawaniem rakotwórczych substancji w żywności, takie jak sposób użycia węgla drzewnego i rodzaj grillowanego mięsa. Należy pamiętać, że zwęglanie różni się od dokładnego gotowania – jeśli mięso jest gotowane do minimalnej temperatury wewnętrznej 160 stopni Fahrenheita, nie powoduje powstawania rakotwórczych substancji. Aby zapobiegać nowotworom poprzez grillowanie, należy wybierać chude mięsa i lekki drób, usuwać skórę i przycinać tłuszcz, aby ograniczyć ociekanie.

Zwęglanie jest szczególnie szkodliwe, gdy mięso jest grillowane w wysokiej temperaturze. Aby zmniejszyć swoje ryzyko, wybieraj chude kawałki mięsa. Zaleca się używanie termometru do regulowania temperatury mięs. Unikaj nadmiernego zwęglenia mięsa, odwracając je przed jedzeniem i unikając zwęglonych boków. Jeśli zwęglenie jest nieuniknione, należy pokroić mięso przed spożyciem, aby uniknąć powstawania czynników rakotwórczych.

Podczas gdy proces grillowania i zwęglania jest bezpieczny dla mięsa, naraża również żywność na wysoki poziom substancji potencjalnie rakotwórczych. Podczas gotowania w wysokiej temperaturze powstają wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, które są produktem ubocznym pożaru. W wyniku zwęglania powstają również aminy heterocykliczne (HCA), które są związane z rakiem. Ponadto tłuszcz kapiący do grilla pokrywa żywność wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi.

Ryby i owoce morza zawierają niższe poziomy HCAs

Chociaż żywność z grilla zawiera wyższe ilości WWA i HCAs, ryby i owoce morza są w rzeczywistości niższe w związki rakotwórcze. Grillowanie może powodować powstawanie związków rakotwórczych, ale może też zmniejszać zawartość HCA. Kluczem do grillowania zdrowej żywności jest gotowanie mięsa i ryb na małym ogniu, co ograniczy powstawanie WWA i HCA. Ponadto, poprzez częste obracanie mięsa, można zmniejszyć ilość WWA i HCA w mięsie.

Sprawdź także:  Jak czyścić tradycyjny grill

Chociaż nie ma jednoznacznych dowodów na to, że mięso gotowane na grillu emituje wysoki poziom HCA, ostatnie badanie wskazuje, że owoce morza i ryby mają niższą zawartość HCA niż potrawy z grilla. Badacze porównali ilości PhIP i MeIQx w próbkach kurczaka i wieprzowiny przygotowanych w różnych metodach gotowania. Podczas gdy w piersiach z kurczaka stwierdzono wyższą zawartość PhIP niż w innych rodzajach mięsa, łosoś i sardynka miały niższe poziomy HCA.

Najwyższe stężenia HCA występują w mięsach gotowanych w wysokiej temperaturze. Substancje te powstają w wyniku reakcji chemicznej pomiędzy wysoką temperaturą a aminokwasami, które są budulcem białek. Związki te zmieniają strukturę DNA komórek, zwiększając ryzyko zachorowania na raka. Wyniki nie są jednak jednoznaczne, ponieważ większość tych badań przeprowadzono na zwierzętach, więc poziom narażenia u ludzi jest wyższy.

Umiar jest kluczem

Choć może się wydawać, że w potrawach z grilla nie ma znanych czynników rakotwórczych, istnieją HCAs i PAHs, które mogą przyczynić się do ryzyka zachorowania na raka. Związki te mogą być szkodliwe dla ludzkiego organizmu, ale istnieją sposoby, aby ograniczyć ekspozycję. Najważniejszym krokiem, który należy podjąć podczas grillowania jest umiar. Unikaj nadmiernych ilości jedzenia i napojów podczas grillowania i rozważ alternatywne metody gotowania, jeśli nie możesz żyć bez grillowania.

Podczas gdy spożywanie grillowanego mięsa i warzyw nie jest szkodliwe, istnieją pewne produkty spożywcze, których należy unikać, ponieważ wytwarzają one niskie poziomy HCA. Należą do nich szparagi, żółty letni kabaczek, papryka, pory, kalafior, cebula i czosnek. Owoce takie jak banany, brzoskwinie, arbuz i ananas są bezpieczne do jedzenia, jeśli zostały odpowiednio zgrillowane. Aby były bardziej odżywcze, wybieraj owoce, które nie zostały zwęglone.

Unikanie kapania na potrawach z grilla

Istnieje skuteczny sposób na uniknięcie rakotwórczego kapania na potrawach z grilla. Gotuj mięso do temperatury wewnętrznej 160 stopni lub niższej bez usuwania skóry lub dodawania dodatkowego tłuszczu. Aby grillować ryby i owoce morza, wybierz mniejsze kawałki i nie przegotuj ich. Unikaj zwęglania lub czernienia mięsa, używając nieprzywierających powierzchni do gotowania. Grillowanie kawałka ryby, zwłaszcza ryby z założoną skórą, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka.

Sprawdź także:  Jak dobrze rozpalić tradycyjnego grilla

Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby zmniejszyć spożycie tych substancji, jest unikanie kapania na grillowane potrawy. Krople zawierają substancje rakotwórcze znane jako wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). Jeśli chcesz zminimalizować spożycie tych substancji chemicznych, powinieneś unikać jedzenia grillowanych mięs. Powinieneś również ograniczyć ilość spożywanego czerwonego mięsa. Co więcej, wybieraj chude kawałki mięsa. Przycinanie widocznego tłuszczu i skóry może pomóc w zmniejszeniu zapalenia i zwęglenia.

Chociaż nie jest możliwe całkowite uniknięcie stosowania oleju, grillowanie mięsa w wysokich temperaturach powoduje powstanie kilku substancji rakotwórczych. Te substancje chemiczne powstają podczas gotowania mięsa w wysokiej temperaturze oraz gdy tłuszcz kapie na płomień. Te substancje rakotwórcze unoszą się poprzez dym i płomień i przyczepiają się do mięsa. W rezultacie mięso z grilla zawiera wysokie stężenie tych substancji.

Unikanie śladów zwęgleń

Jednym z pierwszych kroków do grillowania pysznych i zdrowych potraw jest unikanie śladów zwęgleń. Najlepiej jest unikać przepełnienia grilla. Podczas gotowania na grillu, zbyt duża ilość jedzenia oznacza, że będzie ono parować zamiast się przypiekać, więc pamiętaj o tym podczas układania składników. Pamiętaj, aby pozostawić jedną trzecią powierzchni grilla wolną dla ruchu. Pozostawiając jedną trzecią wolną, jedzenie będzie się gotować równomiernie i bez śladów zwęglenia. Pamiętając o tych wskazówkach podczas grillowania potraw, będziesz w stanie uzyskać pyszne dania z grilla bez niesławnych czarnych linii zwęglenia.

Zwęglanie różni się od spalania i należy pamiętać, że zwęglanie to proces zwany pirolizą. Spalanie żywności jest szkodliwe, ponieważ powoduje reakcję, która jest toksyczna dla ludzkiego organizmu. Zwęglone mięsa mogą nawet powodować raka. Ten rodzaj ciepła można jednak kontrolować, stosując oliwę z oliwek, awokado, pestki winogron i oliwę z oliwek extra virgin. Wszystkie te produkty są dobrym wyborem do grillowania, ponieważ mają punkty dymienia pomiędzy 400 a 520 stopni.

Aby zapobiec powstawaniu śladów spalenizny podczas grillowania potraw, można wybrać pojedynczy pasek lub wzór crosshatch. Pojedynczy pasek to zwykły znak na grillu umieszczony po obu stronach potrawy, podczas gdy crosshatch polega na wykonaniu najpierw 45-stopniowej obróbki termicznej, a następnie odwróceniu potrawy o 90 stopni w celu utworzenia siatki rombowej. Niezależnie od stylu grillowania, który wybierzesz, zawsze powinieneś stosować się do tych prostych wskazówek, aby grillować pyszne i zdrowe jedzenie.

Sprawdź także:  Jak zrobić grill z bębna pralki

Unikanie WWA

Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie ilości HCA i WWA powstających na grillowanych potrawach. Możesz użyć kwaśnych marynat, takich jak sok z cytryny lub miód, aby utrzymać mięso w wilgoci i zmniejszyć ekspozycję. Używanie oliwy z oliwek na grillu pomaga ograniczyć powstawanie WWA. Jednak tłuszcz, który kapie na jedzenie, również zwiększa ilość HCA i WWA. Aby uzyskać najlepszą ochronę przed WWA, należy wybierać chude kawałki mięsa. Mięso wysoko przetworzone zawiera więcej tłuszczu i azotanów.

Jeśli grillujesz mięso, pamiętaj o usunięciu nadmiaru tłuszczu przed pieczeniem. Przykryj również grilla podziurawioną folią aluminiową, aby niechciane krople nie trafiały na rozżarzone węgle. Aby zniwelować skutki dymu z grilla, użyj butelki z wodą. To zrównoważy wszelkie WWA, które tworzą się podczas procesu gotowania. Na koniec, kiedy grillujesz mięso, użyj termometru, aby upewnić się, że jest ono ugotowane w całości.

Chociaż HCAs i PAHs są obecne w wielu różnych rodzajach żywności, grillowanie mięsa w wysokiej temperaturze może zwiększyć ich ilość. Związki te powstają przede wszystkim z cukru i substancji mięśniowych. Gdy mięso się gotuje, soki i tłuszcz kapią na powierzchnię, uwalnia to WWA i tworzy dym. WWA nie występują naturalnie w żywności, ale mogą być obecne w innych źródłach dymu, w tym w dymie papierosowym.

Podobne tematy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wam też może się spodobać
Jak szybko wyczyścić ruszt grilla
Czytaj Dalej

Jak szybko wyczyścić ruszt grilla

Do naoliwienia rusztu grilla możesz użyć folii aluminiowej lub mydła do naczyń. Oto kilka szybkich i łatwych sposobów…
Jak zrobić granitowy grill
Czytaj Dalej

Jak zrobić granitowy grill

Granitowa płyta grzewcza to wszechstronne narzędzie kuchenne. Choć pizze wydają się być najbardziej oczywistym zastosowaniem, można na niej…
Czy grill elektryczny jest zdrowy?
Czytaj Dalej

Czy grill elektryczny jest zdrowy?

W porównaniu do grilli gazowych, grille elektryczne są zdrowsze. Wytwarzają mniej dymu, są bardziej energooszczędne i łatwiejsze do…
Jak samemu zrobić grill gazowy
Czytaj Dalej

Jak samemu zrobić grill gazowy

Koszt propanu jest niesamowicie wysoki, a grill gazowy jest znacznie tańszy w utrzymaniu niż grill na węgiel drzewny.…