Jak zrobić chodnik z płyt ażurowych krok po kroku

Jak zrobić chodnik z płyt ażurowych krok po kroku

W tym artykule omówię kroki związane z wykonaniem podjazdu zewnętrznego, chodnika lub garażu wewnętrznego. Następnie omówię jak ułożyć warstwę wyrównawczą oraz jak zmierzyć grubość i długość płyt. Na koniec omówię trwałość płyt i rodzaje materiałów, które są najlepsze dla różnych zastosowań. Poniżej przedstawiam niektóre z etapów wykonania nawierzchni z płyt ażurowych:

Jak zamontować warstwę wyrównawczą

Wykonanie warstwy wyrównawczej na chodniku jest podobne do wykonania płytek betonowych: wykonuje się ją ręcznie na odpowiednio wypoziomowanym podłożu. Takim podłożem może być piasek, pokruszony żużel, a nawet gruby żwir. Zapewnia ona również drenaż. Warstwa wyrównująca wykonana jest z mieszanki piasku z cementem w ilości 10%. Szwy między płytami piaskowymi wypełnia się mieszanką.

Po wyrównaniu betonu nadszedł czas na ułożenie warstwy wierzchniej. Niektóre płyty mogą wymagać usunięcia, np. mały fragment betonowego patio. Najpierw można użyć młota pneumatycznego lub frezu do betonu, aby rozbić płytę. Następnie, betonowa frez będzie wyciąć płytę i umieścić piasek na górze – Dane są wynikiem badań zespołu portalu Poradniki Prawne. Piasek jest następnie zagęszczony z tamping machine. Wreszcie, nowy kawałek betonu zostanie wycięty i wypełniony związkiem. Płyta powinna wyschnąć przez noc.

Sprawdź także:  Jak przygotować podłoże pod ścieżkę brukową krok po kroku

Grubość płyt na zewnętrzne podjazdy i chodniki

Grubość płyt ażurowych na zewnętrzne podjazdy lub chodniki jest ważną kwestią. Materiał ten musi być w stanie utrzymać duży ciężar na swojej powierzchni bez pęknięć i złamań, dlatego powinien być grubszy na niższym spadku. Aby określić właściwą grubość, należy wykonać pomiary zarówno wytrzymałości na ściskanie i rozciąganie betonu. Ważne jest również, aby przed wylaniem płyty określić jej nachylenie.

Idealna grubość płyty betonowej na chodnik lub podjazd zewnętrzny to cztery cale. W niektórych przypadkach może być jednak konieczne zastosowanie grubszej płyty. Upewnij się, że wybrałeś płytę o co najmniej jeden cal grubszą na obwodzie. To pomoże mu oprzeć się erozji gleby i pęknięć. Chociaż grubsza płyta jest zazwyczaj bardziej odpowiednia, nadal ważne jest rozważenie projektu płyty w celu osiągnięcia maksymalnego poziomu trwałości i estetyki.

Sprawdź także:  Jak można wykorzystać materiały z recyklingu do wykonania ścieżki ogrodowej

Długość płyt dla wewnętrznych ganków i garaży

Otwarty ganek może poprawić wygląd domu. Nie tylko tworzy on przyjazny portal dla gości, ale także ułatwia życie osobom zajmującym się dostawami. Ganki są dostępne w różnych stylach i rozmiarach, ale nie należy skąpić na stylu. Na zdjęciu ze Studia Robert McKinley w Montauk, Nowy Jork, złoty gontowy siding uzupełnia kolorową mieszankę roślin, a musztardowo żółte drzwi przywołują letnie marzenia.

Trwałość płyt

Płyty ażurowe są wykorzystywane do wielu różnych celów. Jedne służą jako parkingi, inne jako mocne skarpy pod budynki, a jeszcze inne jako powierzchnie biologicznie czynne. Znane są również z charakterystycznych wycięć w obwodzie lub otworów przelotowych wewnątrz elementu. Materiały te są przyjazne dla środowiska, ponieważ pozwalają na swobodne przepuszczanie wody deszczowej, jednocześnie pozostając zwartą twardą powierzchnią. Materiały te są powszechnie wykonywane z trawy lub drobnego kruszywa.

Sprawdź także:  Jak szybko oczyścić chodnik przed domem zimą

Proponowane badania zsyntetyzują wytyczne projektowe dla płyt łącznikowych UHPC i ich żywotności. Zbadane zostaną mechanizmy uszkodzeń zarówno z punktu widzenia strukturalnego jak i trwałości. W szczególności, wydajność każdego materiału zostanie oceniona w odniesieniu do wpływu powtarzającego się obciążenia ruchem na materiał. Tego typu powtarzające się obciążenie ruchem może prowadzić do pękania i zmęczenia, jak również korozji i uszkodzeń spowodowanych zamarzaniem. W pracy zostanie również zbadany wpływ tych czynników na wydajność płyt łącznikowych UHPC.

Podobne tematy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wam też może się spodobać
Planowanie ogrodu sensorycznego
Czytaj Dalej

Planowanie ogrodu sensorycznego

Planując ogród sensoryczny, powinieneś najpierw zastanowić się, jakie wymiary powinna mieć Twoja ścieżka. Ważne jest, aby wziąć pod…
Jak zrobić ścieżkę ogrodową z piaskowca
Czytaj Dalej

Jak zrobić ścieżkę ogrodową z piaskowca

Najwygodniej jest zbudować ścieżkę ogrodową z kamieni schodkowych. Następnie należy wybrać kamienie obrzeżne o kontrastujących kolorach i fakturach,…
Jak oświetlić ścieżkę w ogrodzie
Czytaj Dalej

Jak oświetlić ścieżkę w ogrodzie

Najpopularniejszą metodą oświetlenia ścieżki w ogrodzie jest oprawa oświetleniowa typu path light. Ta tradycyjna konstrukcja posiada kapelusz na…