Planowanie projektu ogrodu? Jaką szerokość ścieżki ogrodowej wybrać?

Planowanie projektu ogrodu? Jaką szerokość ścieżki ogrodowej wybrać?

Jeśli planujesz projekt ogrodu, być może zastanawiasz się, jakiej szerokości ścieżki ogrodowej użyć. Wąskie szerokości są w porządku dla drugorzędnych ścieżek, podczas gdy szersze są najlepsze dla bezpośredniego dostępu. Możesz również rozważyć użycie zakrzywionych ścieżek dla poczucia tajemnicy. Poniżej wymieniliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci podjąć decyzję. A jeśli masz na myśli jakieś konkretne pomysły, daj nam znać w sekcji komentarzy!

Wąskie szerokości są odpowiednie dla ścieżek drugorzędnych

Drugorzędne ścieżki ogrodowe są węższe niż ścieżki pierwszorzędne, ponieważ zazwyczaj jest na nich mniejszy ruch pieszy. Węższe ścieżki mogą mieć łagodne łuki lub delikatne podjazdy. Ze względów estetycznych, ścieżki pomocnicze powinny przebiegać wzdłuż linii opadowej drzew lub zgodnie z naturalnym nachyleniem. Na węższych ścieżkach łatwiej jest też ukryć przewody użytkowe. Jednak wąskie ścieżki mogą sprawiać wrażenie zatłoczonych, jeśli są wykonane z twardej powierzchni, np. betonu.

Poza formalnym charakterem, ścieżki w ogrodzie mogą być również nieformalne. Można do tego celu wykorzystać płyty wapienne wkomponowane w trawnik lub kamienne wióry. Ścieżka z mulczu może być świetnym projektem dla majsterkowiczów, ponieważ jest tak wyrozumiała i wymaga niewielkiej konserwacji. Drugorzędne ścieżki ogrodowe powinny być oświetlone, aby zapewnić nieoślepiające oświetlenie, co można łatwo osiągnąć za pomocą opraw, które kierują światło w dół. Oprawy oświetleniowe umieszczone w odległości około 15 stóp od siebie zapewnią równomierne oświetlenie.

Sprawdź także:  Jak zrobić ścieżkę sensoryczną krok po kroku

Szersze szerokości są dobre dla bezpośredniego dostępu

Jest kilka powodów, dla których warto wybrać szersze szerokości ścieżek ogrodowych. Po pierwsze, szersze ścieżki są wygodniejsze dla spacerowiczów i pozwalają uniknąć uczucia ciasnoty. Po drugie, są one mniej widoczne i nie będą tak często używane. Po trzecie, wąskie ścieżki są bardziej odpowiednie dla stref peryferyjnych lub gęsto obsadzonych roślinami. Po czwarte, mogą być zaprojektowane tak, aby kusić odwiedzających w ukryte zakamarki. Można je tworzyć poprzez obniżenie wysokości głowy i wykonywanie nagłych skrętów.

Szersze ścieżki są też łatwiejsze do chodzenia niż wąskie. Sugerują również, że dotarło się do celu. Zapewnienie bezpośredniego dostępu do różnych części ogrodu pozwoli Ci uniknąć tego problemu. Pamiętaj o zastosowaniu miękkich łuków, aby uniknąć niebezpieczeństwa potknięcia. Aby ułatwić pielenie i rozrzucanie ściółki, wybierz ścieżki o większej szerokości niż wąskie. I zawsze uwzględnij miejsce do siedzenia, aby odwiedzający mogli odpocząć.

Materiały, które należy wziąć pod uwagę

Wybór odpowiednich materiałów brukowych jest kluczowy, jeśli ścieżka ma być bezpieczna i trwała. Rozważ, jak ścieżka będzie używana; główna ścieżka otrzyma dużo ruchu, więc będziesz chciał mocną, szeroką powierzchnię. Jeśli tworzysz ścieżkę ogrodową przez parking, będziesz potrzebował szerszej ścieżki niż zwykle tworzysz dla ścieżki bocznej. Powinna być szersza niż szerokość ramion, aby ułatwić chodzenie wzdłuż niej. Pamiętaj też, że będziesz chciał się upewnić, że ścieżka jest dobrze oddalona od ścian, więc powinieneś rozważyć, czy materiał będzie wykonany z miękkiej powierzchni jak mulcz, czy z twardej jak beton.

Sprawdź także:  Jak wyrównać grunt pod chodnikiem

Wybierając materiał na ścieżkę, ważne jest, aby rozważyć jej przeznaczenie i styl. W przypadku ścieżek podstawowych należy wybrać materiał, który jest stabilny i zapewnia równą, antypoślizgową powierzchnię. Jeśli tworzysz ścieżkę trzeciorzędną, możesz użyć materiałów sypkich, takich jak żwir lub trawa. Jeśli jednak budujesz spacer w ogrodzie o niewielkim ruchu pieszym, powinieneś rozważyć szerokość i materiał ścieżki, aby nie była ona zbyt szeroka lub zbyt wąska.

Koszt

Długość i szerokość ścieżki ogrodowej będzie zależała od tego, jak duży będzie ruch pieszy i czy planujesz mieć specjalny dostęp w ścieżce. Zastanów się, czy ścieżka ma łączyć dwie cechy Twojego ogrodu. Dla większości ludzi, ścieżka, która jest co najmniej cztery stopy szerokości jest najlepszym wyborem. Koszt wyboru szerokości ścieżki ogrodowej i innych cech ścieżki zależy od ilości ruchu, który będzie podróżował po ścieżce. Należy wziąć pod uwagę materiał użyty do wykonania ścieżki, wygląd otaczającego krajobrazu oraz wielkość całego ogrodu.

Ścieżka do ogrodu frontowego o szerokości czterech stóp pomieści dwie osoby idące obok siebie, natomiast ścieżka o szerokości sześciu stóp nada wejściu bardziej zdecydowany charakter. Wybierz ścieżkę o szerokości proporcjonalnej do wejścia do ogrodu. W Maine, projektant Matthew Cunningham połączył elementy krajobrazu twardego w ogrodzie z nieregularnym kamieniem polnym i odzyskanym granitem. W niektórych częściach kraju połączył te elementy z roślinami i kwiatami, tworząc uderzająco piękny krajobraz.

Maintenance

Jeśli planujesz budowę ścieżki ogrodowej, być może zastanawiasz się, jaką szerokość wybrać. Odpowiednia szerokość pomoże Ci łatwo wykonać pracę, ale jest też kilka czynników, które powinieneś wziąć pod uwagę. Ścieżka powinna być wystarczająco szeroka, aby pomieścić sprzęt ogrodowy, taki jak kosiarka, wózek ogrodowy lub traktor. Ścieżki, które mają trzy lub cztery stopy szerokości są idealne do tego celu. Szersze ścieżki są również bezpieczniejsze i wygodniejsze do chodzenia. Dobrą zasadą przy wyborze ścieżki jest to, że musi być ona na tyle szeroka, aby znajdowała się w odległości co najmniej jednego ramienia od najbliższej ściany lub ogrodzenia. Ścieżka może być również wykonana z twardej powierzchni, takiej jak żwir, kruszony kamień, kamyki lub darń.

Sprawdź także:  Jakie lampy wybrać do oświetlenia ścieżki ogrodowej

Szerokość ścieżki ogrodowej zależy od jej przeznaczenia. Na przykład ścieżka musi być wystarczająco szeroka, aby można było przenosić na niej ciężki sprzęt i bezpiecznie ustawiać kamienie. Jeśli planujesz wykorzystać ścieżkę ogrodową do celów konserwacyjnych, możesz wybrać ścieżkę, która jest nieco wyższa niż gleba. Zbyt wysoka ścieżka może być niebezpieczna i powinna być niższa od ziemi.

Podobne tematy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wam też może się spodobać
Jak usunąć olej silnikowy z chodnika
Czytaj Dalej

Jak usunąć olej silnikowy z chodnika

Pewnie zastanawiałeś się jak usunąć olej silnikowy z chodnika. Istnieje kilka rozwiązań. Należą do nich WD-40, soda oczyszczona…