Planowanie ogrodu sensorycznego

Planowanie ogrodu sensorycznego

Planując ogród sensoryczny, powinieneś najpierw zastanowić się, jakie wymiary powinna mieć Twoja ścieżka. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę dostępną przestrzeń, dzięki czemu można wykopać kształt ścieżki do pożądanego poziomu. Kiedy już zdecydujesz się na projekt, upewnij się, że wyrównałeś ziemię za pomocą poziomicy. Powinieneś być w stanie łatwo korzystać z gotowego projektu, więc powinieneś wziąć to pod uwagę podczas planowania projektu.

Rośliny, które wzmacniają Twoje dziecko’

Projektując ścieżkę sensoryczną, pomyśl o roślinach jadalnych. Są one świetne dla dzieci do odkrywania, ponieważ mogą zobaczyć, jak rośnie jedzenie i spróbować nowych smaków. Rośliny jadalne można uprawiać w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach i oferować im możliwość degustacji w trakcie wzrostu. Rośliny jadalne, które są dobrym wyborem do zabawy sensorycznej to szałwia ananasowa, mięta czekoladowa i lawenda. Upewnij się, że rośliny te są najbezpieczniejsze w uprawie i nie zawierają pestycydów ani herbicydów.

Zapachy to kolejny niezbędny element do stworzenia ogrodu sensorycznego. Uwzględnij zarówno subtelne, jak i silne zapachy dla przyjemności dziecka. Mogą one badać aromat roślin bezpośrednio lub pośrednio. Niektóre rośliny, które wydzielają silne zapachy to szczypiorek, melisa, szałwia, lawenda, rozmaryn i tymianek. Oprócz zapachu, zioła nadają kolejny wymiar zabawie sensorycznej, dając dziecku możliwość wąchania i smakowania różnych zapachów.

Słoneczniki to kolejny świetny wybór do ogrodów sensorycznych. Słoneczniki występują w wielu różnych kształtach i rozmiarach. Niektóre rosną wysoko i produkują kilka kwiatów naraz, inne są zwarte i niskie i rosną w małych pojemnikach. Mniejsze odmiany mogą służyć jako piękne tła lub elementy dekoracyjne w ogrodzie. Natomiast niebieski słonecznik może rosnąć ponad liśćmi i robić duże wrażenie w ogrodzie sensorycznym. Kwiaty te są dostępne w RHS.

Sprawdź także:  Jak szybko oczyścić chodnik przed domem zimą

Aby stworzyć idealny ogród sensoryczny, weź pod uwagę wielkość i wiek dziecka. Jakie przedmioty cieszą je najbardziej? Jakie są ich ulubione tekstury i kolory? A co z kształtami i dźwiękami? Możesz nawet dodać do ogrodu jakieś rośliny jadalne. W ten sposób Twoje dziecko zyska wszystko. A kiedy dziecko podrośnie, będzie miało zupełnie nowe spojrzenie na świat.

s sense of touch

Dla tych, którzy chcą poprawić zmysł dotyku swoich dzieci w ogrodzie, istnieje wiele sposobów na zaprojektowanie przestrzeni. Wybierz rośliny o mocnej budowie, które są przyjemne w dotyku, a także takie, które zapewniają kontrastowe faktury. Płatki róż są przyjemne w dotyku, a jedwabista faktura piołunu może pomóc dzieciom w nawiązaniu kontaktu z naturą poprzez dotyk. Rośliny takie jak ucho jagnięce mają aksamitne liście, a sukulenty mają szorstkie, miękkie i błyszczące powierzchnie.

Rośliny, które angażują zmysł dotyku dziecka to drzewa owocowe i rzędy warzyw. Zioła można zbierać w różnych fazach sezonu, m.in. wczesną wiosną i jesienią. Ogrodnicy mogą również umieścić w ogrodzie elementy wodne, które działają relaksująco, oraz kamienne ścieżki, które charakteryzują się różnymi fakturami. Również mech i ściółka są świetnymi elementami dotykowymi. Oprócz kwiatów, pelargonie są niezbędnym elementem każdego kwietnika. Pelargonie są odporne i wytrzymałe, dobrze znoszą upały i suszę.

Planując ogrody sensoryczne, staraj się tworzyć strefy, w których mogą bawić się różne zmysły. Jeśli chcesz zainspirować zmysł słuchu dziecka, załóż cichy kącik słuchowy, w którym można usłyszeć odgłosy płynącej wody lub delikatne brzęczenie owadów. Zmysł dotyku dziecka pobudzą także inne rośliny o różnych fakturach, np. jadalne zioła i kwiaty. Byliny o ciekawej fakturze to także świetny dotykowy hardscaping do ogrodu sensorycznego.

s zmysł węchu

Jednym ze sposobów na zaangażowanie zmysłu węchu w ogrodzie jest posadzenie roślin jadalnych. Można to zrobić, degustując kwiaty roślin nasturcji. Rośliny nasturcji są pyszne i pachną niesamowicie! Zioła są oczywistym wyborem do angażowania zmysłu węchu, ale jest też wiele innych opcji. Niektóre rośliny, które przemówią do Twojego zmysłu węchu to cytrusy, drzewa i mięta czekoladowa.

Sprawdź także:  Jak zrobić ścieżki w ogrodzie w stylu japońskim

Badania wykazały, że ludzie doświadczają skojarzeń i emocji w odpowiedzi na zapachy natury. Oprócz pobudzania naszych zmysłów, funkcjonują one również jako katalizatory pamięci. Z badania wyłoniły się cztery tematy, w tym sezonowa zmienność zapachów i zapach pelargonii. Uczestnicy rozróżniali także zapachy naturalne i sztuczne. Te związane ze sztucznymi zapachami wywoływały negatywne emocje i stresujące wydarzenia, natomiast te związane z naturalnymi zapachami wywoływały pozytywne wspomnienia, radość i redukcję stresu.

s zmysł wzroku

Kolor, faktura wizualna, ruch, światło i cień stymulują zmysł wzroku. Kolor dostarcza bodźców wizualnych i może dodać do ogrodu wyrazistości, akcentów i punktów centralnych. Ciepłe kolory sprzyjają aktywności, a chłodne uspokajają. Rośliny kolorowe mogą wzbogacić ogród sensoryczny, czyniąc go bardziej atrakcyjnym dla osób niedowidzących lub niewidomych. Duże bloki kolorów mogą być również atrakcyjne dla osób niedowidzących. Poniżej opisano kilka sposobów wykorzystania kolorów w ogrodzie.

s zmysł dźwięku

Podczas sadzenia jednym z aspektów ogrodnictwa, który może przemawiać do zmysłu słuchu, jest wykorzystanie roślin wytwarzających hałas. Włączenie łodyg bambusów, wielu nasion, liści z końca sezonu i roślin, które przyciągają dzikie zwierzęta, będzie stymulować zmysł słuchu. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które pomogą Ci zaprojektować ogród, który stymuluje Twój zmysł słuchu. Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci stworzyć ogród, który inspiruje dziką przyrodę, a Ty będziesz czerpać z tego procesu jeszcze więcej radości!

Sprawdź także:  Jakie sadzonki drzew posadzić na ścieżce ogrodowej

Rośliny i zwierzęta reagują na dźwięk na wiele różnych sposobów. Rośliny mogą reagować na wiatr lub owady mogą brzęczeć na określonej częstotliwości. Nawet bakterie mogą reagować na wibracje poprzez dźwięk. Według Moniki Gagliano, fizjologa roślin z Uniwersytetu Zachodniej Australii, rośliny i zwierzęta komunikują się ze sobą poprzez dźwięk. Gdyby życie opierało się wyłącznie na wibracjach, przystosowałoby się do dźwięku dla swoich korzyści.

Zapachy mogą również wpływać na nasz zmysł dźwięku. Rośliny o silnym zapachu będą przyciągać owady, podczas gdy osoby o delikatnym aromacie mogą chcieć unikać pachnących kwiatów. Szałwia, lawenda i jaśmin to dobry wybór. Ogród sensoryczny potrzebuje również elementów tworzących kontrastujące dźwięki. Na przykład, szumiąca woda może być kojąca dla ucha. Rodzime dzikie kwiaty mogą przyciągnąć do ogrodu pszczoły i inne owady.

Inne rośliny, które stymulują zmysł dźwięku to drzewa i krzewy. Wyższe drzewa mogą złapać najlżejszą bryzę i emitują delikatny, ale przyjemny dźwięk nawet w spokojne dni. Innym dobrym rozwiązaniem są brzozy, które mają delikatne gałęzie i trzepoczące liście. Nawet gdy ich liście są już obnażone, nadal można usłyszeć ich delikatny dźwięk. Wraz z nadejściem jesieni ich jesienne liście zaczną trzepotać na gałązkach, dodając do ogrodu odrobinę dramatyzmu.

Podobne tematy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wam też może się spodobać
Aranżacja ścieżek w ogrodzie wiejskim
Czytaj Dalej

Aranżacja ścieżek w ogrodzie wiejskim

Meandrujące ścieżki mogą być zachwycającym sposobem na połączenie przestrzeni ogrodowej. Możesz także spróbować ścieżek żwirowych, kamiennych lub z…
Jak pozbyć się mchu na chodniku
Czytaj Dalej

Jak pozbyć się mchu na chodniku

Soda oczyszczona Jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się mchu na chodniku jest posypanie problematycznego miejsca sodą oczyszczoną.…