Jakie drzewa najlepiej rosną na słabych glebach?

Jakie drzewa najlepiej rosną na słabych glebach?

Jeśli masz ogród na suchej, piaszczystej lub bardzo ubogiej glebie, możesz się zastanawiać jakie drzewa najlepiej rosną w tych warunkach. Poniżej wymieniono kilka drzew, które dobrze radzą sobie w takich warunkach, w tym cedr, wierzba i czerwony cedr wschodni. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tych roślinach i o tym, jak mogą pomóc Ci poprawić zdrowie gleby w ogrodzie. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zdecydować, które drzewa są najlepsze dla Twojej okolicy.

Wierzby

Wierzby to ciekawa grupa krzewów i drzew, które rozwijają się w szerokim zakresie gleb i poziomów pH. Często można je znaleźć w pobliżu wody i osiągają wysokość ponad 50 stóp. To szybko rosnące drzewo ma lancetowate liście i gałęzie, które często łamią się podczas burz. Pomimo tych problemów wierzby dobrze rosną w szerokim zakresie gleb i mogą być pięknym dodatkiem do ogrodu lub krajobrazu.

Wierzba arktyczna jest niewielkim drzewem lub krzewem, który najlepiej prezentuje się posadzony w pobliżu okna. Jest mrozoodporna w strefie 1-6b USDA i nadaje się zarówno do gleb kwaśnych, jak i zasadowych. Preferuje stanowiska słoneczne, dobrze zdrenowane, ale może rosnąć również w glebie wilgotnej lub kredowej, o ile ma wystarczającą ilość wilgoci. Odporna na mróz w strefach 4-9 USDA, najlepiej rośnie w pełnym słońcu lub półcieniu.

Chociaż wierzba płacząca dobrze rośnie w ubogiej glebie, jest podatna na choroby roślin. W zależności od odmiany, podlewanie będzie zależało od ilości wody, której potrzebuje do swojego wzrostu. Ten typ drzewa wymaga dziesięciu galonów wody na każdy cal średnicy pnia. Jeśli masz bardzo słabą glebę, najlepiej jest podlewać ją nieco rzadziej. Środki grzybobójcze i ściółka z liści pomogą Ci zminimalizować wpływ tych dolegliwości na drzewo.

Grab amerykański

Ten acer pochodzi ze wschodniej połowy Ameryki Północnej i Meksyku. Jest mrozoodporny w strefach od 3 do 9 USDA i toleruje różne rodzaje i warunki glebowe. Najlepiej rośnie w wilgotnej, dobrze zdrenowanej glebie, toleruje suszę. Roślina ta nie lubi jednak suchych gleb. Nie radzi sobie również w zbyt kwaśnej glebie. Grab amerykański jest rośliną wolno rosnącą i potrzebuje trochę cienia aby przetrwać.

Sprawdź także:  Jakie są rodzaje drzew iglastych?

Roślina ta nie jest szczególnie pożądana przez ogrodników, którzy szukają drzewa niewymagającego dużych nakładów na utrzymanie, a jednocześnie pięknego i funkcjonalnego. Jej nasiona nie kiełkują przez co najmniej dwa lata po opadnięciu z drzewa. Są też zjadane przez małe ssaki i ptaki. Graby amerykańskie rodzą w październiku jaskrawo zabarwione, uskrzydlone owoce, które dojrzewają w skupisku involucres, czyli ulistnionych, uskrzydlonych przylistków będących częścią procesu rozmnażania. Liście te odpowiadają za ochronę owoców i przenoszenie ich w odległe miejsce. Przyczynia się to do zwiększenia populacji drzewa.

Choć grab amerykański dobrze radzi sobie w glebie bogatej i wilgotnej, to nie radzi sobie w glebie kwaśnej. Drzewo nie jest zbyt wysokie i toleruje tylko około sześciu godzin światła słonecznego dziennie. Najlepiej rośnie w glebie, której poziom pH wynosi od czterech do 5,6. Drzewo to toleruje pewne warunki suszy i często można je znaleźć w podszyciu lasów liściastych. Często występuje w częściowym lub pełnym cieniu, chociaż może tolerować pełne słońce. Potrzebuje od czterech do sześciu godzin światła słonecznego dziennie.

Cedr czerwony

Cedr czerwony jest wolno rosnącym wiecznie zielonym drzewem, które może rosnąć w ubogich glebach, nawet tych o wysokim pH. Roślina ta wytwarza swoje nasiona jesienią i wczesną zimą. Nasiona wysiewa się w rzędach oddalonych od siebie o około 15-20 cm w dobrze przygotowanych rozsadnikach, przykrywając nasiona twardą ziemią. Wiosną nasiona stratyfikowane należy wysiewać zanim temperatura powietrza osiągnie 21deg C, czyli 6 do 10 dni później. Gdy nasiona dojrzeją, można je zebrać ręcznie lub strzepnąć na płótno. Nasiona można zbierać w całości lub jako oczyszczone, wysuszone owoce i przechowywać do przyszłego zbioru.

Gatunek ten rozwija się na wszystkich typach gleb, w tym piaszczystych i ubogich. Drzewo to może przetrwać w ubogiej glebie, ponieważ jego system korzeniowy jest płytki i włóknisty. Jego korzenie mogą penetrować 25 stóp lub więcej. Może również tolerować gleby skaliste i alkaliczne. Ponadto toleruje częściowy cień i małą żyzność gleby, co czyni ją dobrą rośliną okrywową dla jałowych zboczy. Choć może nie jest to idealne rozwiązanie dla ogrodu, drzewo to może dobrze rosnąć w zacienionym miejscu, które otrzymuje dużo światła słonecznego.

Sprawdź także:  Jakie drzewa są najlepsze do oczyszczania powietrza?

Wschodni cedr czerwony pochodzi ze wschodniej części Ameryki Północnej. Nie rozmnaża się naturalnie przez pędy lub odrosty. Można go jednak rozmnażać przez szczepienie, tworzenie warstw powietrznych i sadzonki. Może nawet dobrze rosnąć na zboczach. Jeśli tak się stanie, będzie stabilizować glebę i zapobiegać erozji. Ze względu na niski pokrój toleruje słabe gleby. Odpowiednio posadzony będzie dobrze się rozwijał na podwórku i będzie wspaniałym dodatkiem do krajobrazu.

Głóg

Głóg należy do rodzaju Crataegus. Jest to odporny krzew lub małe drzewo liściaste, występujące we wschodnich Stanach Zjednoczonych. Jego kwiaty przypominają płatki jabłka. Liście są zielone i ząbkowane lub klapowane. Owoce tej rośliny, zwane haws, są czerwone i przypominają owoce róży. Są jadalne i stanowią cenne źródło pożywienia dla ptaków i innych przedstawicieli fauny ogrodowej.

Crataegus ma zdolność handlową i jest powszechnie stosowany w produktach azjatyckich. Drzewa Crataegus najlepiej rosną na ubogich glebach, a w odpowiednich warunkach są płodnymi producentami. pH gleby powinno wynosić co najmniej 6,5, aby zapewnić optymalny wzrost i drenaż. Najlepszym czasem na sadzenie tej rośliny jest jesień lub zima, kiedy temperatury są wystarczająco niskie. Alternatywnie można ją sadzić w doniczkach o każdej porze roku.

Crataegus to drzewo liściaste o ciernistych gałęziach. Małe kwiaty i owoce są jadalne, ale owoce są kwaśne i zbyt ostre dla większości ludzi. Jego naturalny, krzewiasty wzrost sprawia, że jest to idealna osłona prywatności i bariera bezpieczeństwa. Pochodzący z bagnistych obszarów w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych mayhaw rośnie na wysokości od 12 do 36 stóp. Po małych różowo-białych kwiatach następują grona czerwonych owoców, które są zjadane.

Ilex

Gatunek rośliny Ilex pochodzi z Azji Wschodniej. Ma błyszczące, zielone liście ze srebrnymi brzegami i jest samopłodny. Jej liście są pachnące i bywają używane jako herbata. Liście rośliny są również jadalne, a zaparzone w gorzki napój podobno oczyszczają głowę. Jest często stosowany jako lek na przeziębienie. Do nasadzeń krajobrazowych i ozdobnych dostępnych jest kilka odmian.

Holly, to rodzaj obejmujący ponad 400 gatunków. Są zarówno liściaste, jak i zimozielone, a ich wielkość waha się od kilku cali do kilku stóp wysokości. Większość ostrokrzewów jest mała i nisko rosnąca, a niektóre są nawet kolczaste. Liście są ciemnozielone, ze srebrnymi lub białymi brzegami. Owoce, które przypominają małe żołędzie, dojrzewają jesienią i utrzymują się do wczesnej wiosny.

Sprawdź także:  Które drzewa nie powodują alergii?

Ostrokrzew chiński, zwany również ostrokrzewem rogatym, pochodzi ze wschodniej Azji. Gatunek ten został wprowadzony do Stanów Zjednoczonych, ale w południowych stanach uznawany jest za inwazyjny. Roślina ta ma błyszczące, ciemnozielone liście, które doskonale nadają się na topiary. Tolerują one wszelkie rodzaje przycinania. Przypominające jagody i kolczaste liście to najlepszy sposób na identyfikację tej rośliny.

jawor

Jeśli chcesz posadzić na swoim podwórku jawor, musisz zdawać sobie sprawę z jego zwyczajów uprawowych. Drzewo jaworowe wykształca duży, dobrze rozgałęziony system korzeniowy. Jest jednak podatny na choroby, a jeśli jakość gleby nie jest optymalna, rozwinie wrastającą kieszeń na korę. Spowoduje to obniżenie jakości drewna. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać, sadząc jawor.

Amerykański jawor najlepiej czuje się w ciepłym klimacie, preferuje temperatury pomiędzy 20 a 30 stopni Fahrenheita. Im wyższy zakres temperatur, tym szybszy wzrost. W okresie wegetacji jawor jest bardzo odporny zarówno na upał, jak i na zimno, ale nie rośnie dobrze, gdy temperatura spada poniżej -8 stopni F. Ponadto jawor amerykański nie wymaga dużej ilości wody i jest odporny na suszę.

Chociaż jawory nie są szczególnie wybredne, jeśli chodzi o warunki glebowe, wymagają pewnych zabiegów pielęgnacyjnych. W sezonie wegetacyjnym należy je przycinać, aby uzyskać jednolity pień, a co roku usuwać martwe lub chore drewno. Problemem są również owady. Koronkowiec jaworowy, łuskwiaki i boreczniki mogą uszkodzić Twoje drzewa jaworowe.

Podobne tematy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wam też może się spodobać
Jakie zwierzęta zajmują drzewa?
Czytaj Dalej

Jakie zwierzęta zajmują drzewa?

Zwierzęta, które żyją na drzewach to w większości ssaki. Do najczęstszych ssaków zamieszkujących drzewa należą wiewiórki, wiewiórki i…
Dlaczego drzewa są białe
Czytaj Dalej

Dlaczego drzewa są białe

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego drzewa są białe? Odpowiedź jest prosta: zawierają one biały pigment. Pomaga to w zauważeniu…