Jak zrobić basen żywiczny

Jak zrobić basen żywiczny

Jeśli szukasz prostego i szybkiego projektu, możesz rozważyć basen żywiczny. Baseny żywiczne są dostępne w zestawach, które składają się z ramy i wykładziny. Wystarczy zmontować ramę i wykładzinę, aby stworzyć piękny basen. Proces wtryskiwania zapewnia, że każdy element jest wzmocniony i zakrzywiony, co eliminuje konieczność stosowania okuć. Wysokiej jakości łączniki ze stali nierdzewnej eliminują rdzę i zapewniają najwyższą wytrzymałość na rozciąganie.

Baseny metalowe rdzewieją szybciej niż baseny żywiczne

Zarówno baseny stalowe, jak i żywiczne mają swoje zalety i wady. Choć oba są atrakcyjne, gdy są nowe, z czasem mogą się zniszczyć, co prowadzi do pęknięć, blaknięcia i rdzewienia. Metalowe baseny są zwykle cięższe i bardziej rustykalne, podczas gdy baseny żywiczne mogą być malowane, aby utrzymać ich wygląd najlepiej. To, czy zdecydujesz się na zakup metalowego basenu, czy nie, zależy od Twoich osobistych preferencji i budżetu – Ta sekcja jest wynikiem analizy przeprowadzonej przez redakcję serwisu urodaexpert.pl. Ale czy planujesz kupić jeden, upewnij się, aby rozważyć zalety i wady każdego z nich przed podjęciem decyzji.

Baseny metalowe rdzewieją szybciej niż baseny żywiczne. Ich ściany nadal wykonane są z blachy stalowej, ale producenci dodają do nich farbę hamującą rdzewienie. Mają również tendencję do wgnieceń i wypaczeń łatwiej niż baseny żywiczne i są ogólnie droższe. Mają elegancki, estetyczny wygląd, a także są kompatybilne ze słoną wodą. Jednak baseny żywiczne nie są zalecane dla wszystkich. Jedyną ich wadą jest to, że kosztują więcej, więc trzeba będzie za nie więcej zapłacić.

Podczas gdy metal jest najmniej kosztownym materiałem, jest również najcięższy i najbardziej trwały. Metal może rdzewieć, zwłaszcza jeśli basen jest narażony na działanie środowisk korozyjnych. Jednak nowsze baseny stalowe są chronione przed rdzą przez powłoki ocynkowane ogniowo, a nawet są dostępne z powłokami winylowymi odpornymi na korozję. Jeśli planujesz zakup metalowego basenu, upewnij się, że sprawdzisz, czy jest on pokryty powłoką UV, aby uniknąć pęknięć lub łuszczenia się.

Podczas gdy metal jest droższą opcją, powinien trwać co najmniej dziesięć lat bez konieczności napraw. Podczas gdy nie trwa tak długo jak stal, baseny aluminiowe powinny być nadal w porządku, jeśli dobrze utrzymane. Jednakże, jeśli chcesz być ekstra fantazyjne i luksusowe, rozważ baseny żywicy. Są one tańsze niż metalowe, ale mogą rdzewieć lub pogarszać się szybciej niż stal. Jeśli nie masz nic przeciwko dodatkowym wydatkom, basen żywiczny może być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Sprawdź także:  Jaką matę wybrać do basenu ogrodowego?

Wadą metalu jest to, że koroduje szybciej niż żywica i aluminium. Są one również podatne na zarysowania. Na szczęście baseny stalowe mogą być ocynkowane – proces ten polega na pokryciu stali cynkiem w celu ochrony przed rdzą. Ale to sprawia, że są ciężkie, a ich instalacja wymaga dużo ciężkiej pracy. I w przeciwieństwie do żywicy i aluminium, baseny stalowe nie są odporne na chlor, więc muszą być regularnie czyszczone i szlifowane, aby uniknąć rdzy.

Baseny stalowe są tańsze

Podczas gdy oba rodzaje basenów naziemnych są mocne i trwałe, stal jest tańszą opcją. Stal jest jednak podatna na rdzewienie, dlatego ważne jest, aby obserwować stan części basenu w miarę upływu czasu. Żywica jest niezwykle wytrzymała i nie rdzewieje, więc jest lepszym wyborem do długotrwałego użytkowania. Oba rodzaje basenów są również bardziej trwałe niż aluminium, które jest droższą opcją.

Podczas gdy stalowe ściany basenów są znacznie silniejsze niż te wykonane z polimeru, są one również droższe. Stal jest często wykorzystywana do budowy mostów, budynków i części konstrukcyjnych. Baseny ze stalowymi ścianami posiadają również regulowane stężenia napinające, dzięki czemu można je łatwo przełożyć. Dzięki temu łatwiej jest zapewnić pionowość ściany basenu. W porównaniu z żywicą lub polimerem, stal jest również znacznie tańsza, więc zaoszczędzisz jeszcze więcej pieniędzy.

Jedynym minusem żywicy i stali jest cena. Baseny z żywicy są często wykonane z bardziej skomplikowanego materiału, co oznacza, że są droższe. Poza tym, że baseny z żywicy i stali są kruche, mogą się odkształcać pod wpływem mrozu lub niskich temperatur. Elementy z tworzywa sztucznego mogą również łatwo się wypaczać, pękać lub łamać, jeśli są skręcone ze stalą. Ponadto baseny plastikowe nie wytrzymują dobrze sezonowych ruchów ziemi i mrozu. Chociaż baseny z żywicy są droższe niż stalowe, ich zalety sprawiają, że są warte dodatkowych pieniędzy.

Jedną z wad stali jest to, że można ją łatwo zarysować. Ponieważ baseny stalowe są wykonane z mocnego materiału, należy zeszlifować wszelkie pojawiające się zarysowania. W przeciwnym razie odsłonięty goły metal może zardzewieć. Należy również codziennie sprawdzać ściany pod kątem zarysowań. W przeciwnym razie basen będzie rdzewieć. I choć stal nie rdzewieje tak szybko jak baseny żywiczne, to jednak jest droższa.

Zakup basenu online może być ryzykowny. Wiele razy nie dostaniesz wszystkiego, czego potrzebujesz do basenu. Nie ma też szans na uzyskanie pomocy gwarancyjnej od sprzedawców internetowych. Większość sprzedawców internetowych nie ma doświadczenia w instalacji basenów nadziemnych. Oznacza to, że zakupiony basen najprawdopodobniej zepsuje się, zanim się zorientujesz. Jeśli planujesz zainstalować go samodzielnie, upewnij się, że jesteś przygotowany, aby zrobić to samemu lub zatrudnić kogoś innego, aby zrobić to za Ciebie.

Sprawdź także:  Jaki typ basenu jest najlepszy do małego ogrodu?

Baseny aluminiowe są droższe

Jedną z głównych zalet basenu aluminiowego jest jego wysoki stosunek wytrzymałości do wagi. Te właściwości sprawiają, że aluminium jest popularnym wyborem dla basenów. W przeciwieństwie do stali, aluminium nie matowieje i nie koroduje. Jest również bardziej elastyczny niż stal, co czyni go dobrym wyborem do obsługi ruchu wody. Jednak baseny aluminiowe nie są tak odporne na proces utleniania, który powoduje wżery w basenach stalowych. Jeśli budujesz basen aluminiowy, pamiętaj o przestrzeganiu wytycznych producenta, aby zapewnić odpowiednią szczelność.

Inne zalety basenu aluminiowego to jego wytrzymałość i trwałość. Nie rdzewieje i nie nagrzewa się, ale jest podatny na działanie niskich temperatur i promieniowania UV. Podobnie jak baseny stalowe, basen aluminiowy wymaga wykładziny, która ochroni go przed żywiołami. Wykładziny winylowe są najłatwiejsze w instalacji, natomiast wykładziny koralikowe pokrywają całe wnętrze basenu, nie zachodząc na jego krawędź. Jednak te wykładziny są droższe. Dlatego trzeba być przygotowanym na wydanie większej ilości pieniędzy na ten typ basenu.

Kolejną wadą basenu aluminiowego jest jego koszt. Jego cena wzrośnie, ponieważ jest on wykonany z twardszego materiału niż stal. Jednak basen aluminiowy będzie trwał dłużej niż nadmuchiwany. Jest to również o wiele łatwiejsze do utrzymania niż metalowy. Jeśli masz betonowe lub stalowe podwórko, basen aluminiowy może być doskonałym wyborem. Może on również wytrzymać wyższy poziom wody. Mimo to nie jest tak drogi jak basen dmuchany.

Przeciętny basen naziemny kosztuje około 12 000 dolarów, ale cena może wzrosnąć do 25 000 dolarów, jeśli chcesz dodatkowych funkcji. Duża część całkowitego kosztu idzie na wynajęcie profesjonalisty, aby zainstalować basen. Materiały same w sobie może uruchomić od 1.000 do 2.000 dolarów, podczas gdy koszty pracy będzie inny tysiąc lub trzysta dolarów. To tylko kilka z głównych wydatków. Istnieją inne czynniki, które mogą zwiększyć koszt basenu aluminiowego.

Ceny zależą również od wielkości i kształtu. Wielkość basenu naziemnego waha się od 500 do 3 tysięcy dolarów. Owalny basen może kosztować od 2 500 do 4 000 dolarów. Prostokątny basen może osiągnąć ponad 11 000 dolarów, gdy dodasz pokład. Są one stosunkowo niedrogie w porównaniu do basenów naziemnych, ale nie są one tak trwałe, jak twarde odpowiedniki. Ponadto, są one bardziej podatne na rdzę i korozję w czasie.

Sprawdź także:  Niezbędne akcesoria basenowe: Czym jest basenowy elektrolizer soli?

Baseny żywiczne dłużej

Baseny żywiczne, popularny wybór dla basenów podwórkowych, są wykonane z blachy stalowej i innych materiałów, które nie utleniają się jak stal lub aluminium. Baseny z żywicy można również kupić w różnych rozmiarach, ale minusem jest to, że są one droższe niż baseny metalowe. Baseny żywiczne są również podatne na pękanie, blaknięcie i inne efekty ekspozycji na promieniowanie UV i ekstremalne zimno. Jeśli chcesz, aby Twój basen służył dłużej, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

Baseny z ramą żywiczną to świetny wybór dla tych, którzy nie chcą mieć do czynienia z konserwacją i utrzymaniem basenu stalowego lub aluminiowego. Żywica to materiał przypominający plastik, który nie rdzewieje i nie nagrzewa się na słońcu. Baseny z żywicy są również znacznie droższe niż ich stalowe i aluminiowe odpowiedniki, ale są one warte dodatkowych kosztów, jeśli planujesz korzystać z basenu przez cały rok.

Baseny metalowe powlekane żywicą mogą wytrzymać elementy soli lepiej niż ich odpowiedniki. Baseny z powłoką metalową są podatne na rdzewienie, co jest problemem w przypadku basenów metalowych. Słaby drenaż wokół basenu i używanie generatorów słonej wody może pogorszyć ten problem. Oprócz rdzewienia, baseny z powłoką metalową wymagają wysokiej jakości powłoki UV, aby zachować ich wygląd jak nowy.

Oprócz tych wskazówek, można również zdecydować się na basen hybrydowy, który łączy w sobie zalety zarówno basenów o konstrukcji stalowej, jak i żywicznej. Twarda żywica jest używana na częściach basenu, które są narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i ciepła, podczas gdy stal jest używana do budowy struktury basenu. Ten rodzaj basenu będzie trwał w dowolnym miejscu od 10 do 20 lat. Ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami, jak utrzymać go w najlepszym stanie!

Podobne tematy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wam też może się spodobać
Jak zrobić basen z włókna szklanego
Czytaj Dalej

Jak zrobić basen z włókna szklanego

Być może zastanawiasz się, “Jak zrobić basen z włókna szklanego?”. Możesz chcieć poznać koszt wykonania jednego, jakie opcje…