Jak wypełnić dylatację w basenie

Jak wypełnić dylatację w basenie

Istnieje kilka sposobów na wypełnienie dylatacji w basenie. Jako wypełniacz może być użyty piasek, ale nie jest on tak elastyczny jak pianka czy uszczelka. Piasek również łatwo się zmywa i jest podatny na zanieczyszczenia. Jeśli chcesz zachować czystość i suchość dylatacji, możesz wybrać uszczelnienie, które jest mniej kosztowną opcją. Ponadto piasek jest trudny do wypełnienia i może przyjąć tylko niewielką ilość rozszerzenia.

Uszczelnianie dylatacji

Przed uszczelnieniem dylatacji najlepiej pozwolić jej całkowicie wyschnąć na słońcu. Dzięki temu nowa masa uszczelniająca będzie przylegać do starej masy uszczelniającej. Innym sposobem na szybkie wysuszenie dylatacji jest użycie dmuchawy do liści. Następnie użyj pistoletu do kleju, aby równomiernie rozprowadzić nowy klej na złączu. Następnie przetrzyj miejsce wilgotną gąbką, aby upewnić się, że nowa uszczelka przylega do powierzchni.

W okresie zimowym woda, która nie uległa pełnemu rozszerzeniu, będzie powodować problemy, w tym pęknięcia i oblodzenie. Dzieje się tak dlatego, że woda rozszerza się o 10 procent, gdy zamarza. Ciśnienie lodu może uszkodzić belkę basenu i poluzować płytki, kamień lub zaprawę. Uszkodzenie lodu jest jak zgrzytanie zębów. Uszczelnienie dylatacji ochroni całą konstrukcję basenu i zapewni, że do środka nie dostanie się lód ani woda.

Ilość uszczelniacza potrzebnego do wypełnienia dylatacji zależy od typu i modelu basenu. W tym zastosowaniu dobrze sprawdzi się elastomerowa masa uszczelniająca. Szukaj produktów, które są wykonane do użytku zewnętrznego, takich jak Vulkem SSL. Wybierając uszczelniacz, staraj się uzyskać duże tuby kwartalne (32 oz.) dla łatwości użycia. W każdym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego można również nabyć pistolety do wypełniania ubrań w rozmiarze kwartalnym.

Po wybudowaniu basenu, należy również rozważyć uszczelnienie szczeliny dylatacyjnej. Jest to szczelina pomiędzy płytą basenu a kamieniami. Bez dylatacji, beton będzie się rozszerzać i pękać. Jeśli zostawisz go niewypełnionego, będziesz miał basen, który jest podatny na pękanie podczas ciepłej pogody. Jeśli nie zadbasz o dylatację, możesz doprowadzić do pęknięcia basenu i uszkodzenia płytek i gzymsów.

Jeśli budujesz basen w strefie trzęsienia ziemi, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na to, aby dylatacja była odpowiednio uszczelniona. Jeśli basen został wykonany z betonu, to dylatacja jest dobrym miejscem do zainstalowania uszczelki. Caulk chroni dylatację i utrzymuje wodę przed wejściem. Jeśli nie zastosujesz jej prawidłowo, może popękać lub nawet oddzielić się od betonu.

Sprawdź także:  Jak zrobić wymianę wody w basenie

Czyszczenie dylatacji

Zanim wypełnisz dylatację, musisz usunąć wszystkie luźne zanieczyszczenia z tego obszaru. W razie potrzeby należy użyć odkurzacza na sucho, aby dokładnie oczyścić to miejsce. Nałóż klej do spoin, pozostawiając spoinę na głębokości co najmniej pół cala. Gdy klej jest suchy, włóż pręt backer. Następnie, pokryć i uszczelnić kompensacji. Upewnij się, że zaznaczyłeś obszar do wyschnięcia, aby przypadkowo nie wypełnić szczeliny wodą. Do tego zadania można użyć samopoziomującego wypełniacza szczelinowego Kwik-Flex. Jest to dobry wybór, ponieważ szybko schnie i ma długą trwałość.

Po wypełnieniu szczeliny dylatacyjnej można użyć masy uszczelniającej. Caulk jest wodoodpornym uszczelniaczem, który zwiększa swoją sztywność, gdy jest suchy. Po wypełnieniu basenu dylatacyjnego należy zastosować caulk na dylatację po 30 dniach od jej wypełnienia. To daje betonowi czas na osiadanie i zapewnia, że dylatacja wyrównuje się prawidłowo. Jeśli nie możesz zrobić tego sam, rozważ wynajęcie serwisu basenowego. Czyszczenie dylatacji po jej wypełnieniu zapewni, że wyrównanie jest prawidłowe, a Twój basen będzie wyglądał pięknie przez wiele lat.

Jeśli masz problemy z wypełnieniem dylatacji, spróbuj użyć X-FOAM. Materiał ten jest lekki, niebarwiący, stabilny na promieniowanie UV i odporny na działanie środków chemicznych. Oferuje również długotrwałą żywotność. Inną opcją jest CORK EXPANE EXPANSION JOINT. Jest on wykonany z czystego, granulowanego korka, który jest połączony z żywicą fenolową. Są to obie wysoce odporne i długotrwałe opcje dla Twojego basenu rozporowego.

Wyczyść dylatację po napełnieniu basenu rozporowego. Pamiętaj, aby zeskrobać stare uszczelnienie za pomocą szpachli. Następnie należy wyciąć kawałek piankowego pręta podkładowego, który zmieści się w szczelinie dylatacyjnej. Najlepiej kupić taki, który jest nieco większy niż szerokość dylatacji. Powinien on następnie zagęścić się płasko bez zacierania. Podkładka powinna być również wypoziomowana w stosunku do szczeliny.

Upewnij się, że szczelina dylatacyjna jest dobrze uszczelniona. Jeśli szczelina nie jest prawidłowo uszczelniona, mogą w niej rosnąć chwasty, niszcząc wygląd basenu i powodując pęknięcia. Piasek jest tańszą alternatywą, ale z czasem ulega wypłukaniu. Dodatkowo, nie rozszerza się i nie kurczy wraz z konstrukcją, więc pozostawia szczeliny. Klej jest elastyczny i długotrwały i jest mądrą inwestycją.

Sprawdź także:  Jak dbać o basen i wodę w basenie

Zapobieganie przedostawaniu się brudu i piasku do szczelin

Podczas wypełniania basenu rozporowego należy podjąć odpowiednie środki ostrożności, aby zapobiec przedostawaniu się brudu i piasku do szczelin. Jako materiał wypełniający najlepiej stosować piasek kwarcowy, ponieważ jest on wodoodporny i odporny na działanie innych czynników. Materiał ten zapobiega również przedostawaniu się wody do spoin, co może przyspieszyć degenerację konstrukcji.

Pierwszą czynnością jest dokładne oczyszczenie powierzchni i obwodu dylatacji. Przy pomocy żyletki można odciąć luźną masę uszczelniającą. Następnie można oczyścić obszar za pomocą myjki ciśnieniowej lub węża ogrodowego. Następnie można wytrzeć nadmiar wody za pomocą ręczników z tkaniny i szczotki drucianej. Jeśli obszar jest bardzo brudny lub trudny do wyczyszczenia, być może trzeba będzie użyć szczotki drucianej, aby go wyszorować.

Innym sposobem zapobiegania przedostawaniu się brudu i piasku do szczeliny dylatacyjnej jest nałożenie masy uszczelniającej. Jeśli nie jest ona prawidłowo uszczelniona, brud i piasek mogą gromadzić się w szczelinie dylatacyjnej i powodować pękanie basenu. Nadmiar materiału w złączu może spowodować basen do pęknięcia, unmount płytki basenowe, a nawet złamać. Wiele osób decyduje się na zastosowanie nowego uszczelnienia na powierzchni basenu, ponieważ wygląda to ładnie, ale zwykłe uszczelnienie jest również korzystne dla konstrukcji.

Podczas napełniania basenu rozporowego ważne jest, aby utrzymać dylatację w czystości i suchości. Należy unikać piasku i brudu w basenie rozprężnym, ponieważ utrudnia on wodzie rozszerzanie się i kurczenie. Piasek nie będzie tak elastyczny jak uszczelka lub pianka i jest podatny na wymywanie. Piasek spowoduje również, że woda dostanie się do dylatacji, powodując pękanie ściany.

Następnie należy uszczelnić dylatację, nakładając masę uszczelniającą QUIKRETE Non-Sag Polyurethane Sealant. Aby nałożyć ten uszczelniacz, należy ostrożnie, powoli przesuwać dyszę wzdłuż długości szczeliny i wygładzić ją. Po wyschnięciu szczeliwa, należy usunąć jego nadmiar. Ważne jest, aby pamiętać, że proces ten wymaga dwóch do trzech dni, aby być skuteczne.

Koszt uszczelniania dylatacji

Oprócz walorów estetycznych, uszczelnianie dylatacji na basenie jest ważne dla ochrony przed uszkodzeniami. Woda z czasem powoduje erozję uszczelniacza w kompensatorze. Regularne kontrole powinny ujawnić pęknięte i wyciągnięte uszczelki. Caulk może być również zastąpiony, jeśli jest poważnie uszkodzony. Koszt uszczelnienia dylatacji przy napełnianiu basenu rozprężnego zależy od stopnia jego zużycia.

Sprawdź także:  Jak wybrać miejsce na basen w ogrodzie

Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na wymianę dylatacji, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zaoszczędzić pieniądze. Po pierwsze, upewnij się, że usuniesz wszelkie odeskowania, które znajdują się w pobliżu basenu. Następnie, zagęszczenie gleby jest konieczne, aby zapewnić silny fundament. Następnie, żwirowe łóżko jest ułożone, pręt zbrojeniowy jest zainstalowany, a cement jest wylany. Na koniec należy zamontować dylatację.

Następnie nałóż warstwę samopoziomującego poliuretanu. Jeśli użyjesz lateksowej masy uszczelniającej, nie możesz jej zeszlifować równo z powierzchnią. Inną dobrą metodą jest nałożenie warstwy samopoziomującego uszczelniacza fugowego. Samopoziomujące uszczelniacze stawów są najprostszym sposobem na uszczelnienie poziomych szczelin dylatacyjnych. Ponieważ materiał kurczy się i rozszerza z czasem, nowy materiał jest połączony ze starym.

Przed nałożeniem nowego uszczelniacza ważne jest oczyszczenie szczeliny dylatacyjnej. Nóż może być używany do cięcia końcówki rury uszczelniacza. Następnie należy nałożyć warstwę uszczelniacza wzdłuż szczeliny za pomocą pistoletu do uszczelniania. Szczeliwo powinno być stosowane do głębokości pół cala lub więcej. Następnie, niech uszczelniacz wyschnąć zgodnie z instrukcjami pakietu.

Caulk nie jest tani, ale będzie chronić swój basen przed przyszłymi uszkodzeniami z przesunięcia ziemi. Jeśli brud dostanie się do dylatacji, może uniemożliwić jej prawidłowe rozszerzenie. Brud może również utrudniać ruch dylatacji, co może spowodować pęknięcie basenu i jego niestabilność. Szczelinowanie jest niezbędnym elementem utrzymania basenu. Warto więc poświęcić na to pieniądze.

Podobne tematy

0 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wam też może się spodobać
Jak dbać o basen i wodę w basenie
Czytaj Dalej

Jak dbać o basen i wodę w basenie

Aby utrzymać wysoką jakość wody w basenie, musisz przestrzegać kilku wskazówek. Woda w Państwa basenie zawiera liczne mikroorganizmy.…
Jak zmontować basen stelażowy
Czytaj Dalej

Jak zmontować basen stelażowy

Jeśli planujesz zmontować swój własny basen stelażowy, ten artykuł dostarczy Ci kilku pomocnych wskazówek. Możesz również dowiedzieć się…
Jak zabezpieczyć basen przed kotem
Czytaj Dalej

Jak zabezpieczyć basen przed kotem

Removable mesh pool fence Choć nie ma twardych statystyk dotyczących tego, ile kotów rocznie tonie w basenach mieszkalnych,…